PLC 50 araç kapasiteli OTOPARK YAPIMI

Buraker10

Üye
Bir Otoparka giren ve çıkan araç sayısından otoparkın dolduğunu bildiren PLC programı yazılacaktır. Otoparka giren araçlar Giriş kapısındaki I0.0 girişine bağlı fotoselden, Otoparktan çıkan araçlar ise Çıkış kapısındaki I0.1 girişine bağlı fotoselden görülecektir. Otopark 50 araba kapasitelidir. Otopark dolduğunda Q0.0 çıkış rölesi OTO PARK DOLU göstergesini aydınlatacaktır. PLC ye Sayıcı Reset girişi I0.2 ye bağlı normalde açık buton (start) ile yapılacaktır.
Abiler ablalar okul bitirme ödevim lütfen az da olsa bir yardımcı olun başı geliyor sonu gelmiyor bunun s7-200 de yapıyorum açıklayıcı bir şekilde yardımcı olursanız çok sevinirim.
(diyeceksiniz ki ödev biz karışmayız ama şunu biilmenizi isterim üni öğrencisiyim bu otomasyon sistemlerini 4 hafta işledik ve virüs muhabbeti çıktı bitti okullar verdikleri ödevler işledikleriyle alakası yok o yüzden bu sitede ki abilerimden ablalarımdan yardım istiyorum.Konunun başını bilip sonunu bilmediğim için bu haldeyim.Hocalarımız sağolsunlar yardımcı olmak yerine herkes kalsın diye bu şekilde soruları sundular önümüze.)

Demeden geçemiyecegim hocalarınız konun başını söylediyse sonu ise hem araştırıp hemde bir soru üzerinde bunu pekiştirme amaçı ile bu tarz sorular verimişdir size aşağı yukarı sayıcıyı çalışın ödev dese kimde (her kez olmasada ) açıpda şöyle bir şey olsa. Bunu orda nasıl kullana bilirim diye düşünmez ama ilerde karşınıza bir iş geldinde çalışmadım yerden geldi ben bunu yapamam demezsin hemen konuyla ilgili bir kaç komut araştırıp temelinde oldu için pratik bir şekilde yapabilirsin hocan bunu amaçladıgını düşünüyorum
Soruna gelçek olursak bir başlangıç yap misal I0.0 aşagı yukarı sayıcının up ına I0.1 de down kısmına baglayıp sayma işlemi yaptır ardından da pv de 50 yazarsın Q sündende Q0.0 bağlarsın resetide sayıcının resetüne bagla olay tamam burda ana komut. Öğrenmen gereken aşağı yukarı sayıcının mantığıdır

Demeden geçemiyecegim hocalarınız konun başını söylediyse sonu ise hem araştırıp hemde bir soru üzerinde bunu pekiştirme amaçı ile bu tarz sorular verimişdir size aşağı yukarı sayıcıyı çalışın ödev dese kimde (her kez olmasada ) açıpda şöyle bir şey olsa. Bunu orda nasıl kullana bilirim diye düşünmez ama ilerde karşınıza bir iş geldinde çalışmadım yerden geldi ben bunu yapamam demezsin hemen konuyla ilgili bir kaç komut araştırıp temelinde oldu için pratik bir şekilde yapabilirsin hocan bunu amaçladıgını düşünüyorum
Soruna gelçek olursak bir başlangıç yap misal I0.0 aşagı yukarı sayıcının up ına I0.1 de down kısmına baglayıp sayma işlemi yaptır ardından da pv de 50 yazarsın Q sündende Q0.0 bağlarsın resetide sayıcının resetüne bagla olay tamam burda ana komut. Öğrenmen gereken aşağı yukarı sayıcının mantığıdır
Uzun uğraşlar sonucu böyle bişey yaptım bi bakarmısınız yanlışım varmı

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    3.3 KB · Görüntüleme: 266
I0.0 No Q0.0 Nc CU ya
I0.1 No CD ye
I0.2 R ye
Network 2 yi sil
Dedin girişlere göre sayıcı baglantısı bu şekilde olacak

Bir Otoparka giren ve çıkan araç sayısından otoparkın dolduğunu bildiren PLC programı yazılacaktır.
a- Otoparka giren araçlar Giriş kapısındaki I0.2 girişine bağlı fotoselden,
b- Otoparktan çıkan araçlar ise Çıkış kapısındaki I0.3 girişine bağlı fotoselden görülecektir.
c- Otopark 50 araba kapasitelidir. Otopark boşken Q0.0 çıkış rölesi OTOPARK BOŞ göstergesini, Otopark dolduğunda Q0.1 çıkış rölesi OTO PARK DOLU göstergesini aydınlatacaktır.
d- Sistem I0.1 start alacak, I0.1 ile durdurulacaktır. Aynı zamanda I0.5 butonu Sayıcı Reset girişi olarakta kullanılacaktır.
Programlara başlamadan önce sistemde kullanılan Buton, Motor ve Dahili Röle gibi dahili ve harici bütün elemanların PLC deki adres karşılıklarını ayrıca bir Liste halinde yazınız
LAD ve STL programlarını yazınız ?
.
Rica etsem bu bilgilere göre bir sistem kurdum fakat emin değilim yanlışım varmı diye kontrol edebilirmisiniz.Bu konuyu kendi çabalarımla öğrendim yanlışımın olduğu yeri biraz anlaşılabilir bir şekilde yazarsınız çok sevinirim .
Ekran Alıntısı.PNG

Teslim etmeme son 2 gün kaldı Allah rızası için birisi yardımcı olabilirmi.

bu şekilde yapabilirsin

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-05-14 at 17.28.28.jpeg
    WhatsApp Image 2020-05-14 at 17.28.28.jpeg
    162.8 KB · Görüntüleme: 270

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure