Piyasa isinde tahsilat ?

vecivicivokke

"Elenktirink elaktirinik olurmu onsuz evlilink? "
Yönetici
Yönetici
Arkadaşlar merhaba. Bu hafta 2 farklı kişiden ek is aldım. Birisi 5000 tl lik kazancım 1500 olacaktı. Diğeri 9500 tl lik kazancım 3500 olacaktı . 2 iştense tahsilatı inanılmaz zor yapıyorum . Hesaba 5 günde bir 300 lira 500 lira atıyorlar oda zorlaya zorlaya. Günde 5 kere aramasam oda yok. Malzeme parasını alsam işçilik ücretinde kazıyorlar. Bu saçmalık bir benimmi başıma geldi yoksa piyasa böylemi ? Birde nasıl önlem almak lazım ? Lütfen tecrübelerinizi paylaşırmısınız. Yazışma görselinde ekliyorum Screenshot_2019-10-16-16-55-56.jpg

Naçizane tavsiyem, psikoloji, strateji, diyalog, blöf yapmak, ağız yoklamak, müşteri ile ilgili önden bilgi edinmek, pazarlık, müşteri portföyü oluşturmak, hedef kitle belirlemek, rakipleri tanımak vb. konularda kendini hızla geliştir.

Bu söylediğin şey yüzlerce binlerce insanı iflas ettiren bir konudur. Özellikle şu dönemde yapılacak işin %80 ücreti başından alınmadan işe başlanılmaz. Kişi bunu başta ödeyemiyorsa zaten bunu yaptıracak gücü yoktur, istismar edilebilecek birini arıyordur. Senin ekonomik dayanım gücün bu ertelemeleri kaldırmaz. Onlar istismar edilecek adamı gözünden tanır :D

Ticarette duygusallığa yer yoktur, bunu sakın unutma. Muhtaç olan insanlara yardım etmek başka birşeydir, ticaret yapmak başka birşeydir.

Sana bir örnek vereyim; Adam var bir evin bir odasında sıradan bir ampulle yaşamını çok güzel sürdürüyor. Adam var daha şatafatlı başka bir lambanın ihtiyacı olduğunu düşünüyor (işte bu istek ihtiyaç değildir, satın alma, daha fazlasını isteme içgüdüsüdür). 2. örnekteki adam muhtaç değil. Teknolojinin nimetlerinden faydalanmak isteyen insan para ödemek zorundadır.

Naçizane tavsiyem, psikoloji, strateji, diyalog, blöf yapmak, ağız yoklamak, müşteri ile ilgili önden bilgi edinmek, pazarlık, müşteri portföyü oluşturmak, hedef kitle belirlemek, rakipleri tanımak vb. konularda kendini hızla geliştir.

Bu söylediğin şey yüzlerce binlerce insanı iflas ettiren bir konudur. Özellikle şu dönemde yapılacak işin %80 ücreti başından alınmadan işe başlanılmaz. Kişi bunu başta ödeyemiyorsa zaten bunu yaptıracak gücü yoktur, istismar edilebilecek birini arıyordur. Senin ekonomik dayanım gücün bu ertelemeleri kaldırmaz. Onlar istismar edilecek adamı gözünden tanır :D

Ticarette duygusallığa yer yoktur, bunu sakın unutma. Muhtaç olan insanlara yardım etmek başka birşeydir, ticaret yapmak başka birşeydir.

Sana bir örnek vereyim; Adam var bir evin bir odasında sıradan bir ampulle yaşamını çok güzel sürdürüyor. Adam var daha şatafatlı başka bir lambanın ihtiyacı olduğunu düşünüyor (işte bu istek ihtiyaç değildir, satın alma, daha fazlasını isteme içgüdüsüdür). 2. örnekteki adam muhtaç değil. Teknolojinin nimetlerinden faydalanmak isteyen insan para ödemek zorundadır.

Üstadım tok satıcıyı oynamak lazim anlaşılan . Söylediklerinde harfiyen haklisin önden fazla samimiyet kurdum ikisiyle . İkinci golüde oradan yedik .

Üstadım tok satıcıyı oynamak lazim anlaşılan . Söylediklerinde harfiyen haklisin önden fazla samimiyet kurdum ikisiyle . İkinci golüde oradan yedik .

Yapılacak en büyük hata samimiyet kurmaktır. Biraz esnetilmiş otoriter bir tutum ve davranış şekli genel geçer olarak işini görür.
Eğer bir çaycı olsaydın veya bir heykeltraş veya bir bürokrat vs. vs. daha farklı bir yaklaşım önerirdim. Bizim işimizde olması gereken tutum başta söylediğim gibidir. Benim yapmış olduğum işten fazla geri çevirdiğim iş vardır. Fazla iş yapmak fazla kazanmak anlamına gelmez (peşin parekende satış yapan bir market değilsen). Bizim işimiz emeğiyle para kazanan adama ip üstünde cambazlık yaptıran iştir(!) Malzeme satışı ve emeğin karıştığı ve istismara en açık olan sektördür. Ben çok fazla yazabilirim ama kafa açmak istemiyorum:D

Resmi sözleşme yapılması, kredi kartı pos cihazı , az kazanç peşin para.

piyasada o kadar K.O.Ç. var ki, ben yapamadığım için dükkan açamıyorum, benim usta babası bile gelse,
1- değeri 2 olan şeyi her zaman 5e pazarlar,
2- karısına bile kazık atar,
3- iş yaptığı herkes onun için bir para kaynağıdır
4- parayı alır asla işi gününde yapmaz
5- para isterken. elimde asla var demez sipariş geçecen 100 lira kargosu havalesi bana 150ye sen şimdi 200 ver der.
6- kendisini her zaman olduğundan daha büyük gösterir.
7- yaptığı şey bozulursa kesinlikle bir teknik servis gibi davranır kullanıcı hatası der. ve bu adamlar öpüldüklerini bile bile yine bu adama giderler. yani piyasa deveye diken, insana ........ misali.
kardeşim nakit al kredi kartı çek ne yaparsan yap, kaybını en aza indirmeye çalış, kaybedeceğin miktarda her zaman kardan zarar olsun

piyasada o kadar K.O.Ç. var ki, ben yapamadığım için dükkan açamıyorum, benim usta babası bile gelse,
1- değeri 2 olan şeyi her zaman 5e pazarlar,
2- karısına bile kazık atar,
3- iş yaptığı herkes onun için bir para kaynağıdır
4- parayı alır asla işi gününde yapmaz
5- para isterken. elimde asla var demez sipariş geçecen 100 lira kargosu havalesi bana 150ye sen şimdi 200 ver der.
6- kendisini her zaman olduğundan daha büyük gösterir.
7- yaptığı şey bozulursa kesinlikle bir teknik servis gibi davranır kullanıcı hatası der. ve bu adamlar öpüldüklerini bile bile yine bu adama giderler. yani piyasa deveye diken, insana ........ misali.
kardeşim nakit al kredi kartı çek ne yaparsan yap, kaybını en aza indirmeye çalış, kaybedeceğin miktarda her zaman kardan zarar olsun

Kardeşim sen yine de ağzını bozma yakışmaz. Ama ticaret yapmak isteyen insan için 3. madde ile 5. madde örnek davranıştır.

Kardeşim sen yine de ağzını bozma yakışmaz. Ama ticaret yapmak isteyen insan için 3. madde ile 5. madde örnek davranıştır.
o sözler bana ait değil ben konuşursam silinir. iş yaptığı diğer insanlardan bana gelenler, h,ç biri salak değil ama herifte şeytan tüyü var

Ben bu konularda epey kafa patlattığım için vardığım noktayı paylaşayım. Ticaretin felsefesini yapmaya çalışan fakat henüz onu bir yere yerleştirememiş arkadaşlarıma bir fikir sağlar belki. Birşeyler belki yerine oturur.

Bunlar benim görüşümdür, radikal bir savunucusuyumdur da, şöyleki; Ticareti yapmak isteyen kişi arada kalırsa ilerleyemez.
İnsanın hayatta kalabilmesi için 3 temel ihtiyacı vardır, bu üçü olmadan hayatta kalması mümkün değildir. Buna yaşam üçgeni de denebilir. Biri YEME-İÇME, bir diğeri GİYİNME, bir diğeri de BARINMA'dır. Burada bir sıralama yapsak elektriğe elektroniğe olan ihtiyaç 10. sırada gelir. İnsanın doğduğu günden bu yana yaşamını devam ettirebilmesi için ihtiyaç duyduğu bu 3 temel unsur hiç değişmedi! Buna ihtiyaç adı altında eklenen diğer her şey; modernleşmenin getirdiği ve bizi sürekli içine çeken bir girdaptır. Bugün çıkan bir teknoloji, yarın vazgeçilemez bir ihtiyaç olarak kanıksanmaya başlar!
Şimdi dünkü insan 3 yaşam üçgenini unutup, bugün bunlara 4. 5. 6. vs. eklediyse ve bunlar onun için ihtiyaç olarak görünüyorsa, bunda bizim için sorun yoktur. İnsanlar teknolojik şeyleri satın alıp edinebilirler bunda da sorun yok.

Amaaaaaaa!!! Bu insan, yaşamsal ihtiyaçlarını geçip, 4. 5. 6. seviyeden gereksinimlerini karşılamaya sıra gelince, BU ALANDA TRAJEDİNİN, DUYGU SÖMÜRÜSÜNÜN YERİ YOKTUR. Ticaret yapacak kişi, eğer ticaret yapacak ise bu noktada sert bir duruş edinmek zorundadır! Vatandaş, teknolojiyi satın alacak veya hizmetinden faydalanacak ise ÇATIIIIIIIIR ÇATIR BEDELİNİ ÖDEYECEK!!!

Bu yüzden siz siz olun, SAP İLE SAMANI KARIŞTIRMAYIN. Ürün satışının, hizmet satışının karşılığı PARA'dır (başka bir anlaşma yok ise). Para alınmadan iş yapılmaz, eğer sattığınız malın veya hizmetin parasını alamıyorsanız orada sorun vardır! Malınızı veya hizmetinizi değersiz gören insanlarla asla ticaret yapmayın.

Son olarak ticaret, hatırla, gönülle, ağlayarak, acındırarak yapılacak bir iş değildir. Eğer bir insan açlıktan kıvranıyorsa, soğuktan üşüyorsa, barınacak bir köşe arıyorsa; bu insana yardım edilir, bu insan için üzülebilinir, kaygı duyulabilir. Fakat bu duyguların PS4 alamadığı için ağlayan çocuğa karşı, daha işlevsel bir araba alamadığı için yakınan insana karşı, evinde mevcut lambası yanıp dururken daha güzelini takamadım diye acındıran insana karşı, eşyalarını otomatikleştirmek isteyen insana karşı, evinin üst katını da çıkmak isteyen ama para yok diye sızlanan insana karşı yaşanması TİCARİ ZAYIFLIKTIR. Ve burada sizin müşteriyi değil, kendinizi sorgulamanız gerekir. Çünkü bunların hiçbiri GERÇEKTE İHTİYAÇ DEĞİLDİR. O insanlar reklamları ve etrafındaki insanları izleyerek bunların kendisi için ihtiyaç olduğuna inanmaya başlar.

Ama siz, bunun aslında gerçekte bir ihtiyaç olmadığını ve bunların ticari bir karşılığı olması gerektiğini unutmayın. Daha yazarsam konu dağılacak, şimdilik bu kadar.:D

Arkadaşlar merhaba. Bu hafta 2 farklı kişiden ek is aldım. Birisi 5000 tl lik kazancım 1500 olacaktı. Diğeri 9500 tl lik kazancım 3500 olacaktı . 2 iştense tahsilatı inanılmaz zor yapıyorum . Hesaba 5 günde bir 300 lira 500 lira atıyorlar oda zorlaya zorlaya. Günde 5 kere aramasam oda yok. Malzeme parasını alsam işçilik ücretinde kazıyorlar. Bu saçmalık bir benimmi başıma geldi yoksa piyasa böylemi ? Birde nasıl önlem almak lazım ? Lütfen tecrübelerinizi paylaşırmısınız. Yazışma görselinde ekliyorum Ekli dosyayı görüntüle 58112

sn @vecivicivokke şimdi sizi kendi yerime farz ettim .

ilk baştan !!! tanıdık ? ( bilmediğimden varsayımlar konuşma )

1 - bu zamana kadar hiç ticaret yapmadınız ?
2 - ticaret yapınız sorunlu
3 - ticaret yapınız sorunsuz
1 - bu zamana kadar hiç ticaret yapmadınız ?
tam tanımak !!! ne kadar ?
a- riskli durum % ? / b - risksiz durum % ?

2 - konum ticaret yapınız sorunlu ise
zaten uzak durardım veya yapacağım işin tüm bedelini alıp iş yapardım !!!

3 - konum ticaret yapınız sorunsuz insan değişir mi ? değişir .

anlaşma yapamamıyorum ? ( ek iş )

anlaşma ( resmi sözleşme ) yapabiliyor olsaydım !!!
müşteri kaçaktamız , beni tanımıyormusun diyecek olabilir .
anlaşma ( resmi sözleşme ) yapınca sorunlar olmuyor mu ?
oluyor . hukuk işliyor .
anlaşmalı ( sözleşme düzenleyen ) iş firmanın ( iş yerinin ) güvenirliğini temsil eder .
her iki taraf için ( alıcı vse satıcı )

burada yapılacak durum .
resmi olmamak risk demektir .
bu riske katlanmak gerekir !!!
1 - tüm iş bedelini almak ( az kazanç peşin para ) işide kaçırmamak
2 - malzeme parasını almak . işçilik ?

diyeceksiniz firmalar varken bana niye geliyor .
ağırlığı koymak gerekir .

müşterinin bana güveni diyelim .
karşı tarafı da düşünmek gerekir
müşteri parayı verdik işi yapmassa
paradan da olduk .
şimdi müşteri düşünsün günde 5 telefon ne zaman geleceksiniz yapacaksınız .
ticaret çift taraflıdır .
sözleşme bu işi çözer .

ilk baştan sorun .
ek iş / işi kaçmamak
sözleşme risk
risk risk doğurur !!!

not: düzgün yazı olmadı kusura bakmayın .

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri