PIR Sensörü Sürekli Açık Tutma

ilters

Üye
Selamlar arkadaşlar,elimde solar şarlı hareket sensörlü bir bahça lambası var.Solar paneli ve 18650 pil amper değerini büyütüp uzun süre ışık verebilecek hale getirdim.Ancak hareket sensörü pil tasarrufu için 10 sn kadar yanıyor.Sürekli açık hale getirmek istiyorum.
3 bacaklı bir PIR sensör var,trimpot ya da röle yok devrede.
Sensörün bacaklarını kısa devre yapıp,ya da tamamen söküp anahtar bağlayıp sürekli hareket algılıyormuş gibi çalıştırabilir miyim acaba?Sürekli açık kalabilen modelleri var ancak fiyatları daha yüksek,ayrıca 18650 pilin 2,7 volt altına düşmesini engelleyip ışığı kapatan özellikleri var o yüzden sürekli on konumunda kalabilirse bu aleti kullanmayı tercih ediyorum.Mantıken olur gibime geliyor ancak PIR in bacaklarını kurcalarken bozmak istemiyorum,yardım edebilirseniz sevinirim,teşekkürler.

Devrenin alttan ve üstten cekilmiş birer fotografını koyarsanız yorum yapmamız kolaylasır.Her yigidin bir yogurt yiyisi vardır,aynı cihazi onlarca ceşit devre ile yapmak mümkün.(mümkünse yakın cekim,mcu veya opamplar okunabilsin)

Teşekkürler,TP4056 kullanarak pilleri şarj etmeye çalıştım ancak solar panel ile çok verimli olmadı sonunda kendi devresini kullanmaya karar verdim,ayrıca hava kararınca otomatik yanıyor,li-ion pillerinin aşırı şarjını önlüyor,lamba parlaklığı ayarlanıyor ve led lere giden gerilimi ayarlıyor.Aynı ledleri devresiz çalıştırırsam 3 saat,bu devre ile çalıştırırsam 10 saat yanıyor,tek sıkıntı sürekli yanma modu yok.
1.jpg
2.jpg

Komponentler okunabilir gibi görünüyor ancak büyüteçle baktığımda bazı kısımlar silinmiş veya traşlanmış.

Yoğurdu yiyebilen bir yiğit çıkmamış:))
Ben aslında oldukça basit bir cevabı olduğunu düşünerek konuyu açarken bile tedirgin olmuştum.

Lambanın bir ucu bataryanın - ya da + kutbuna bağlı olsa gerek. Hangi kutbuna bağlanmış?

Solda görülen LED (+) ucu bataryanın (+) kutbuna bağlanmış.

Resimde ledi göremedim ama led yanarken üzerinde kaç volt oluyor bir de batarya kaç volt

Selamlar Bolubeyi,Led fotonun üst kısmında kalıyor,36 ledden oluşan bir kart,sol taraftaki sarı ve beyaz kablolar led lere giden uçlar,18650 batarya tam dolu iken led ler üzerinde 4,2 volt ölçülüyor, 2,7 volta düşünce devre kapanıyor.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri