Pillerin Paralel Bağlantısı

Herkese kolay gelsin,Şarjlı vidalamanin aküsünü tamir etmeyi düşünüyorum.Kafama takılan bir soru var.Ben Li-on pil kullanacağım diyelim ki her bir pil 4.2volt 2 amper değerinde.Bende aküde 16.8 volt 4ah yakalamak istiyorum.Şimdi mantıken 16.8 voltu yakalamak için 4 pili seri bağlayacağım.Bu vaziyette iken elimde 16.8 volt,2 ah bir akü var.Şimdi kafamı kurcalayan şey 4 ah saate tamamlamak için bu dört pile bir pili mi paralel bağlamam lazım yoksa aynı şekilde 4 pilden oluşan benzer bir hücre yapip mı paralel bağlamalıyım?Yani 16.8 volt,4ah saati toplamda 4+1 pille mi?Yoksa 4+4 pille mi yakalayacağını?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Herkese kolay gelsin,Şarjlı vidalamanin aküsünü tamir etmeyi düşünüyorum.Kafama takılan bir soru var.Ben Li-on pil kullanacağım diyelim ki her bir pil 4.2volt 2 amper değerinde.Bende aküde 16.8 volt 4ah yakalamak istiyorum.Şimdi mantıken 16.8 voltu yakalamak için 4 pili seri bağlayacağım.Bu vaziyette iken elimde 16.8 volt,2 ah bir akü var.Şimdi kafamı kurcalayan şey 4 ah saate tamamlamak için bu dört pile bir pili mi paralel bağlamam lazım yoksa aynı şekilde 4 pilden oluşan benzer bir hücre yapip mı paralel bağlamalıyım?Yani 16.8 volt,4ah saati toplamda 4+1 pille mi?Yoksa 4+4 pille mi yakalayacağını?
2 X 4 ad. pil seri bağlantılı

Arkadaşlar bir de neden 4+1 olmaz açıklayabilir mısınız?
4 pil 16,8 volt yaparken, 1 pil 4,2 volt. Olması gereken özdeş piller ile bunu yapmaktır. Aksi takdirde voltajı yüksek olan düşük voltajlı pili şarj etmeye başlayacaktır. aralarındaki gerilim farkı da çok fazla olduğundan. ya tek olan pil bozulur, ya da istenmeyen sonuçlar çıkabilir.

Merhabalar.
Matkap bataryalarını lion pile çevirme işlemi yada bozulan lion pilleri yenileri ile değiştirme işlemi yapılırken,
Kaliteli gerçek 18650 piller kullanmak şart.
Bu pillerin voltajları şayet birbirine yakın değilse,
Bms devresine bağlamadan önce pilleri harici olarak tam kapasite şarj edip sisteme o şekilde entegre edilmeli.
4 s 1 p şeklinde yapılan bir grup yeterli akımı sağlamıyorsa,
4 s 2 p şeklinde 4+4 iki grup yapılmalıdır.
Elbette bu işlemi yapabilmek için batarya kutusunun müsait olması gerekir.
Bu piller çok fonksiyonlu ve hemen hemen her alanda hayatımızda olsada,
Bu şekilde sonradan yapılan işlemler de mümkün mertebe çok dikkatli olmak gerekir.

Merhabalar.
Matkap bataryalarını lion pile çevirme işlemi yada bozulan lion pilleri yenileri ile değiştirme işlemi yapılırken,
Kaliteli gerçek 18650 piller kullanmak şart.
Bu pillerin voltajları şayet birbirine yakın değilse,
Bms devresine bağlamadan önce pilleri harici olarak tam kapasite şarj edip sisteme o şekilde entegre edilmeli.
4 s 1 p şeklinde yapılan bir grup yeterli akımı sağlamıyorsa,
4 s 2 p şeklinde 4+4 iki grup yapılmalıdır.
Elbette bu işlemi yapabilmek için batarya kutusunun müsait olması gerekir.
Bu piller çok fonksiyonlu ve hemen hemen her alanda hayatımızda olsada,
Bu şekilde sonradan yapılan işlemler de mümkün mertebe çok dikkatli olmak gerekir.
Mustafa bey
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/scooter-aküsü-problemi.143345/
konusunda scooter aküsü ile ilgili bir soru sordum. Bilginiz dahilinde ise yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,221
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Geri