Pilde aşırı ısınma

corrosive

Üye
elimde bir adet 220 v dc motor bulunmakta bir adet de 4.8 v küçük motor. 220 v olan motoru blender den söktüm hobi olsun diye bu 220 v dc motordan elektrik üreteyim dedim. iki motoru birbirine bağladım. 4.8 v olan motora ni cd 1.2 voltluk piller bağlayıp 220 v olan motoru döndürdüm 5 adet pille yani 6 v ile yaklaşık 240 v elektrik elde ettim. fakat bu işlem en fazla 3-5 saniye sürüyor çünkü elimde tuttuğum şarjlı pillerde aşırı ısınma meydana geliyor. gördüğüm kadarıyla motor zorlanmadan dönüyor, şase gibi bir durum da söz konusu değil fakat pil neden ısınıyor yüksek akım çekildiğinden mi yoksa zorlandığından mı anlamadım elektronik konusunda çok bilgim yok pilin ısınmaması için araya bir devre elemanı mı gerekli bu konuda yardımınıza ihtiyacım var

Ya pilde ariza vardır ya da dediğiniz gibi yüksek akim çekiyordur. Multimetre varsa akımı ölçebilirsiniz.

Farkli pillerde denediginizi görüyorum. Pilde ariza ihtimali daha az o zaman.

Ni cd pilleri vidalamadan mi söktünüz? Kalem pillerden mi yani AA pil mi? Yoksa daha kisa kalin olan pillerden mi?

a pilde ariza vardır ya da dediğiniz gibi yüksek akim çekiyordur. Multimetre varsa akımı ölçebilirsiniz.

Farkli pillerde denediginizi görüyorum. Pilde ariza ihtimali daha az o zaman.

Ni cd pilleri vidalamadan mi söktünüz? Kalem pillerden mi yani AA pil mi? Yoksa daha kisa kalin olan pillerden mi?
multimetre ile ölçtüm voltajda akımda sıkıntı yok pillerin bir kısmını dediğiniz gibi şarjlı vidalama cihazından söktüm. bir kısmınıada çocuğun kumandalı arabasının şarjlı pillerinden pillerin hepsi normal kalem pil şeklinde her biri 1.2 v ama amperleri farklı 800 m a galiba. birde tek bi pil var 3,6 v 1800 a özellikle bu pil çok ısınıyor
bazen internette birilerinin hazırladığı basit devreler görüyorum ama bu devrelere direnç falan bağlıyorlar ne için bağlıyorlar anlamadım kondansatör bağlasam işe yarar mı nasıl oluyor o iş. kondansatörü direkt arada direç falan olmadan taksam örneğin 400 voltluk bilmem kaç uf lik. bu kondansatör belli bi akım doldurduktan sonra geri pile yüklenmez mi
20190117_115730.jpg

resimde görüldüğü gibi yaptım bağlantıyı elle bile kolayca çevriliyor küçük motora elektrik verip büyükten almaya çalışıyorum

Son düzenleme:
motor, pilin verebileceğinden daha yüksek anlık akim çekiyor olabilir. Büyük motordan aldığınız çıkışı bir yüke bağladınız mi? Boşta mi çalışıyor?

Diğer taraftan 3.6 volt dediğiniz pil eger lityum pil ise ve akım çekince ısınıyorsa onu kullanmayın salınım yapma riski var. Yani patlama.

Ni-cd piller yüksek akim çekilen islerde daha güvenli. Lityumlarda da yüksek akima dayanan piller var. Koduna bakmak lazım.

Devre dediğiniz muhtemelen 18650 ler için satilan BMS koruma devresidir. Bunlar pillerin ömrü uzun diye 2.5-2.75 voltun altına düşünmesini önlüyor.

Ni-cd devreleri da sarj devresi olabilir. Onu görmedim.

Kondansatörün etkisinin olacagini sanmıyorum. Dolup geri pile bosalmaz zaten kisa surede kendi kendine bile boşalır onlar.

Büyük motorun çıkışını dengelemek için kutupsuz uygun kondansatör takabilirsiniz. Voltajina dikkat edin

o 3,6v yazanla kırmızı,siyah kablolar olanı kullanma onlar patlayabilir.

motor, pilin verebileceğinden daha yüksek anlık akim çekiyor olabilir. Büyük motordan aldığınız çıkışı bir yüke bağladınız mi? Boşta mi çalışıyor?

Diğer taraftan 3.6 volt dediğiniz pil eger lityum pil ise ve akım çekince ısınıyorsa onu kullanmayın salınım yapma riski var. Yani patlama.

Ni-cd piller yüksek akim çekilen islerde daha güvenli. Lityumlarda da yüksek akima dayanan piller var. Koduna bakmak lazım.

Devre dediğiniz muhtemelen 18650 ler için satilan BMS koruma devresidir. Bunlar pillerin ömrü uzun diye 2.5-2.75 voltun altına düşünmesini önlüyor.

Ni-cd devreleri da sarj devresi olabilir. Onu görmedim.

Kondansatörün etkisinin olacagini sanmıyorum. Dolup geri pile bosalmaz zaten kisa surede kendi kendine bile boşalır onlar.

Büyük motorun çıkışını dengelemek için kutupsuz uygun kondansatör takabilirsiniz. Voltajina dikkat edin
buyuk motordan aldigim elektrigi hic bi yere vermiyorum yuk yok bosta calisiyor sadece multimetre takili o halde de isiniyor. Bir kere 24 volt oto ampulu bagladim jenerator donerken 200 civari volt var iken yuke binince hemen yavasladi ama ampulu de patlatti
o 3,6v yazanla kırmızı,siyah kablolar olanı kullanma onlar patlayabilir.
Neden patlar hocam sari sargili olan uzun pilleri mi kullanayim sadece

- Pilin kodundan anlik ve sürekli kac ampere kadar akim cekilmesine dayandığının bilinmesi gerekir.
- Akım sınırlayıcı bir devre ile ya da uygun sarj aleti ile sarj edilmesi (tek pil icin tp4056 is görür), 4.15-4.20 volta kadar sarj ederseniz ömrü daha uzun olur, maksimum 4.25 volta kadar sarj edilebilir ama pek tavsiye edilmez.
- Kullanirken kritik nokta olan 2.5 voltun altina düşülmemesi icin uygun koruma devresi eklenmesi lazım. Mümkün mertebe 3 volta düşünce pili sarj etmek daha sağlıklıdır.

Yanlış anlamayın ama internette bunlarla ilgili bilgi cok. Lityum piller nasil sarj edilmeli, seri bağlı paralel bağlı vs. Hepsi yazıyor. Araştırmanızı tavsiye ederim sayin @corrosive

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri