PID Kontrol

Herkese Katilimlimlarindan Dolayi Önce Çok TeŞekkÜr Ederİm.
arkadaŞlar Bana Kendİmİ GelİŞtİrme AmaÇli ,kompresÖrÜn Sabİt BasinÇta Kalmasi Ve Isi İÇİn S7 300'de Örnek Pid ProĞrami Lazim .yapabİlİrsek Cpu 312c De , Olmazsa Hangİ Plc De Yapilabİlİr.
Yardimci Olabİlecek ArkadaŞlara Şİmdİden TeŞekkÜrler

hız kontrollerinde PID kullanmak biraz ilginç geliyor bana. Genelde yavaş hareket eden , pozisyon kontrollerde kullanılır. motorlarda verdiğin referansa anlık tepkiler çok hızlı olacaktır. Bence kullanmak pek doğru değil

coyote1 ' Alıntı:
Beyler Ben Pİc İle Bİr Pİd Isi Kontrol Cİhazi Yapmak İstİyorum Bunun İÇİn Gereklİ FormÜlÜ Nereden Temİn Edebİlİİm.zannedersem Sİstem Zaman Oransal Kontrol Olacak
bu Konuda Yardimci Olursaniz Sevİnİrİm

Bunu yapabilmen için sistemin matematiksel modelini elde etmen lazım.Elde ettiğin modele uygun olarak PID parametrelerini hesaplamalısın.Bundan sonra ancak yazılımda işleyecek duruma getirmiş olursun

Bunu yapabilmen için sistemin matematiksel modelini elde etmen lazım.Elde ettiğin modele uygun olarak PID parametrelerini hesaplamalısın.Bundan sonra ancak yazılımda işleyecek duruma getirmiş olursun

evet engıneer ın dedıgı gıbı makınecı olarak bıldıgım kadarı ıle sıstemın istenılen duragan durumu saglayacak sekılde ess degerı bulunarak ess degerının ıcınden kp,ki,kd v.b degerlerı buldugumz degerden cıkarmamız gerekıor.Ancak sanayıde bu deneme yanılma yolu ıle yapılmaktadır

Son düzenleme:
uygulamarımızda kullandığımız bir servo motor sürücüsü için autotuning yaptığımızda elde ettiğimiz kazanç değerleri verimli bir çalışma sağlamıyor. bu yüzden de el ile ayarlamak gerekiyor. peki kazanç değerleri el ile set edilirken testler esnasında hangi yol izlenmeli. kp,KI,KD değerleri hangi sıraya göre veya yönteme göre sayılar ile denenmeli.

uygulamarımızda kullandığımız bir servo motor sürücüsü için autotuning yaptığımızda elde ettiğimiz kazanç değerleri verimli bir çalışma sağlamıyor. bu yüzden de el ile ayarlamak gerekiyor. peki kazanç değerleri el ile set edilirken testler esnasında hangi yol izlenmeli. kp,KI,KD değerleri hangi sıraya göre veya yönteme göre sayılar ile denenmeli.

Bunun için test yapmalısın. Bu test sonucunda sisteminin hangi gruba girdiğini tesbit etmelisin. İşte bundan sonra bazı hesaplar yapıp, katsayı tesbiti yapmalısın. Kısaca birisinin sana yardımcı olması gerekir derim. Kolay iş değildir.

Selamlar,
İtü Kontrol ve Otomasyon master öğrencisiyim. Biraz genel bilgi vermek istedim.

Eğer sistemden data toplama şansınız varsa matlab genetik algoritma toolbox'ını kullanarak parametre optimizasyonu yapabilirsiniz. Kağıt üzerinde tasarım yapmak kolay bir iş değil. Çünkü gerçek sistemler bir çok kısıt içerir. Dolayısıyla katsayı ayarlama problemi (amaç en iyiyi bulmaksa) aslında bir optimal kontrol problemidir.

Eğer sistem yanıtı çok da önemli değil kararlı olsun yeter istiyorsanız. Ziegler-Nichols yöntemi ile katsayı ayarlayabilirsiniz.
Ziegler?Nichols method - Wikipedia, the free encyclopedia

Bunun dışında tasarım yöntemleri Matlab sisotool, Matlab simulink, Kutup atama yöntemi (Pole Assignment Method) ............

veeee Usta yöntemi deneme yanılma :D

usta yöntemine eklemeler yapılarak mantıklı bir yol izlenebilir

Türev geleceği görür tedbir alır.
Integral geçmişten ders alıp gelecekte hata yapmaz.

Türev aşımı bastırır.
Integral sürekli hal hatasını giderir.
Proportion katsayısı ile sistemi hızlandırabilirsiniz.

Son düzenleme:
Selamlar,
İtü Kontrol ve Otomasyon master öğrencisiyim. Biraz genel bilgi vermek istedim.

Eğer sistemden data toplama şansınız varsa matlab genetik algoritma toolbox'ını kullanarak parametre optimizasyonu yapabilirsiniz. Kağıt üzerinde tasarım yapmak kolay bir iş değil. Çünkü gerçek sistemler bir çok kısıt içerir. Dolayısıyla katsayı ayarlama problemi (amaç en iyiyi bulmaksa) aslında bir optimal kontrol problemidir.

Eğer sistem yanıtı çok da önemli değil kararlı olsun yeter istiyorsanız. Ziegler-Nichols yöntemi ile katsayı ayarlayabilirsiniz.
Ziegler?Nichols method - Wikipedia, the free encyclopedia

Bunun dışında tasarım yöntemleri Matlab sisotool, Matlab simulink, Kutup atama yöntemi (Pole Assignment Method) ............

veeee Usta yöntemi deneme yanılma :D

usta yöntemine eklemeler yapılarak mantıklı bir yol izlenebilir

Türev geleceği görür tedbir alır.
Integral geçmişten ders alıp gelecekte hata yapmaz.

Türev aşımı bastırır.
Integral sürekli hal hatasını giderir.
Proportion katsayısı ile sistemi hızlandırabilirsiniz.

Sanırım En genel bilgiler bunlar olsa gerek. biraz daha bilgilendirebilir misiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,184
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri