PID ile Rezistans Sürmek

Arkadaşlar merhaba; projeleriniz ne aşamada bilemiyorum, ben konuyu yeni gördüğüm için yazıyorum. Benzer bir sistem kullanıyoruz ve sistem sadece ısı kontrol cihazları ile kontrol ediliyor. Sistemde iyileştirme ve geri kazanım için yeni bir çalışma yapıyoruz. Sistemimizde 1000w lık rezistanslar kullanılıyor, 2 grup rezistans var, birincisi 7kW ve diğeri 5kW gücünde. Biz bunları SSR ile sürüp PID kontrolle yöneteceğiz. Toplamda 12kW lık gücü 4 er kW olarak 3 faza dağıtacaz. Yaptığınız projelerde maliyet kısmı çok önemli değilse Siemens veya Omron SSR öneririm. Fiyat olarak makul olan ve çok iyi çalışan Crouzet marka SSR yide öneririm. Kontrolör olarak Jumo çok iyi. Fakat fiyat işin içine girdiğinde Emko fiyat performans olarak çok iyi.

zaten ssr kullanmalisin kontrolu uzun omurlu olmasi icin.Bunu monofaze ssr ile kullanmak en dogrusu nedenide silisyum yapisindaki direnc farki nedeni ile yanma tehlikesi olusabilir oyuzden monofaze ile yapman daha mantikli.sicaklik kontrolunu analog yada on/off yapman mumkun s7 300 serisi plc lerle.bunun icin 16 bitlik siemensin analog giris cikis modulleriyle yapman mumkun cpu315 kullanirsan function blok 42 ile bunu parametrelendirerek kullanabilirsin.her grubu ayri ayri kullanmalisin sicaklik olcum noktalari ayri ayri olucagi icin en dogrusu bu sekilde ve her bolgeyi ayri ayarlayabilirisin buda bi avantaj.

Benim bu konuda bunların dışında söylüyebileceğim ssr den önce emniyet için kontaktör kullanmanız zira ssr her hangi arıza durumunda kısa devre konumunda kaldığından kontölü kaybedersiniz.

okulda proje ödevim var da plc ile sıcaklık kontolü konusunda yardım edebilir misiniz.program kodlarından çok devresi nasıl kurulacak.termokupl ile sıcaklık ölçülecek

selam arkadaşlar ben elektrik konusunda acemiyimdir şu an bir makina yapmaktayım MOBİLYA MEBRAN KAPLAMA MAKİNASI bu makina üzerinde 150 cm eninde 300 cm uzunluğunda ve 50 cm derinliğinde bir ısıtıcı fırın bölümüm var
bu fırını ani olarak ortam sıcaklığından 80 dereceye gelmesi ısının içeride her köşede eşit olması gerekiyor ve içerisine 27 adet 2800 vat cam ufo reistansından taktım fakat bağlantısını henüz yapmadım
aynı zamanda bir dijital termostatla hem dereceyi takip edebilmem hemde 0 ile 200 derece arasında istediğim sıcaklığa getirmem lazım
bu makinada 380 sanayi elektiriği mevcut nasıl bir bağlantı yaparak hem eşit ısı hemde termostatı yönetebilirim bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

selam arkadaşlar ben elektrik konusunda acemiyimdir şu an bir makina yapmaktayım MOBİLYA MEBRAN KAPLAMA MAKİNASI bu makina üzerinde 150 cm eninde 300 cm uzunluğunda ve 50 cm derinliğinde bir ısıtıcı fırın bölümüm var
bu fırını ani olarak ortam sıcaklığından 80 dereceye gelmesi ısının içeride her köşede eşit olması gerekiyor ve içerisine 27 adet 2800 vat cam ufo reistansından taktım fakat bağlantısını henüz yapmadım
aynı zamanda bir dijital termostatla hem dereceyi takip edebilmem hemde 0 ile 200 derece arasında istediğim sıcaklığa getirmem lazım
bu makinada 380 sanayi elektiriği mevcut nasıl bir bağlantı yaparak hem eşit ısı hemde termostatı yönetebilirim bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

Otomatik Termostatlar ile bunu yapmana gerek bile yok. O Zaten senin yerine kontrol edecektir. Yani Bir örnek Dogal Gaz'da bulunan Kombiler. Gibi :)

Selam,

27 adet rezistansı 9 adetten 3 gruba bölersiniz. (Grup başına yaklaşık 115A düşer) Bunları her bir faza dağılacak şekilde bir min 120 A lik bir kontaktöre bağlarsınız. Kontaktörü de kontrol eden bir ısı kontrol cihazına bağlarsınız. Isı kontrol cihazınızı da termostat tipi seçersiniz. Isı dalgalanması bir miktar olur ancak uygulamanızın toleransı olduğunu düşünüyorum.
Ya da SSR kullanacaksanız, 3 adetten 9 gruba bölersiniz (Grup başına yaklaşık 38A düşer) Her gruba minimum 40A lik SSR bağlarsınız. 9 grubu, üç faza üçer adet olacak şekilde dağıtırsınız. Her bir SSR'nin kontrol uçlarını paralel bağlar, PID kontrol tipinde bir ısı kontrol cihazına bağlarsınız. Hassas ısı kontrolünüz olur. Isı kontrolünüz hassas olur. Ancak şunu da göz önünde bulundurmak gerekir. Kullandığınız rezistans dakikada maksimum kaç kez açıp kapatılabilir ona bakmak gerekir. Yoksa rezistanslar çok açılıp kapatılmaktan dolayı arızalanabilir. Infrared seramik rezistanslara (Elstein, Ceramicx, vs..) bakmanızı tavsiye ederim.

Analyzer

arkadaşlar pid ile ısı kontrol ödevim var. bu konuda bilgisi olan bana ulaşabilir mi? mail adresim [email protected]

Teknik olarak aynı şekilde denebilir. 6 adet rezistans 2 şer 2 şer seri sonrada o gruplar üçgen şekilde bağladım. Bugün denedim sonuç olarak gayet iyi fakat galiba tam randımanlı çalışmadı :( Fakat yarın tekrar deniycem. bu arada aklıma takılan bişey oldu şimdi benim elimde 50 amper 3 faz norton SSR var. 50 amper her kanal başınamı yoksa toplam 3 fazdan geçirdiği akımmı 50 amper ?

Kanal başına 50 A. Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri