Pic16f628A Baudrate 300 ayarlama

Sirwista

Üye
Merhabalar
Selçuk Üniversitesinde okuyorum ve bir projemiz var. Projemizde Pic16f628 kullanıyoruz ve benim UART yoluyla baudrate 'i 300 ayarlamam lazım. C koduyla yazıyoruz. Eğer koddan önce bir ayar kodu vs yazılması gerekiyorsa onları da yazarsanız çok mutlu olurum.
Yardımlarınızı bekliyorum.

notu ben mi alacağım yoksa sen mi? genç adam sen biraz bir şeyler yaz çiz uğraş bizimle paylaş. eksik tarafını yapacak usta çıkar.
Efendim, sabahtan beri araştırıyorum ama hep farklı kaynaktan farklı cevaplar geliyor anlamadığım bir şekilde. Mantığını tam oturtamadım. O yüzden yardım istedim. Bir sürü formül buldum datasheetinden ama nasıl birleştireceğimi bilmiyorum. Aygıt da yanımda olmadığı için deneyemiyorum.

notu ben mi alacağım yoksa sen mi? genç adam sen biraz bir şeyler yaz çiz uğraş bizimle paylaş. eksik tarafını yapacak usta çıkar.
DEFINE HSER_RCSTA 90h ' Enable serial port & continuous receive

DEFINE HSER_TXSTA 24h ' Enable transmit, BRGH = 1

DEFINE HSER_SPBRG 10 ' 300 Baud @ 4MHz, -0,17%

DEFINE HSER_CLROERR 1 ' Clear overflow automatically

Ustam yorumunuz nedir ?
Dahili 4MHz. hızında,
DS40300C, sayfa 71' de %0.17 hata
ile ilgili değerler bulunmakta.
Sağolun efendim.

bak galaksi dışından yol gösteren biri çıktı ( @mehmet.bey teşekkürler). şimdi saksıyı biraz daha zorla. sen deneyecek hata yapacaksın, takılacaksın ki burada sorduğunda nerede hata yaptığını galaksi dışından olsa bile gösterirler doğruyu söylerler yada yapmanı sağlarlar. hata yapmaktan korkma ve yaptığın hatalardan ders çıkar. burada bizler sana istediğini verirsek ve sen geçer notu aldın gittin mezun oldun. aynı sorun iş hayatında karşına çıktı ne yapacaksın?

bak galaksi dışından yol gösteren biri çıktı ( @mehmet.bey teşekkürler). şimdi saksıyı biraz daha zorla. sen deneyecek hata yapacaksın, takılacaksın ki burada sorduğunda nerede hata yaptığını galaksi dışından olsa bile gösterirler doğruyu söylerler yada yapmanı sağlarlar. hata yapmaktan korkma ve yaptığın hatalardan ders çıkar. burada bizler sana istediğini verirsek ve sen geçer notu aldın gittin mezun oldun. aynı sorun iş hayatında karşına çıktı ne yapacaksın?
Üstadım, valla 6 aydan beri uğraşıyorum anlamıyorum. Donanım kısmında sıkıntı yaşamadım ama gerçekten bu konuda zorlandım. Gerçekten öğrenmek için uğraşıyorum ama türkçe kaynağı geçtim ingilizce de bile temel düzeyde anlatım bulamadım. Haklısınız ama çaresiz olmasam inanın yardım istemezdim.

pic programlamadan hiç anlamam ama bir derleyici kullanman gerekiyor. ben biraz araştırdım arduino karşıma çıktı. bu yaştan sonra yazılım öğrenemem. 5-6 yıl kadar önce arduinoya merak sardım sonra hepsinden vaz geçtim. bir büyüğüm vardı o pic le uğraşıyordu, o ölünce her şey boş dedim ara sıra sohbet eder ona yardım ederdim. yani ne kadar erken başlarsan o kadar ileri gidiyorsun. benim gibi 47 yaşından sonra elektronik kart tamirciliği öğrenirsen teorik bilgin sıfıra yakın oluyor. bak soruyu sorarken ben merak ettim derleyicin nedir diye.
https://www.google.com/search?q=UART+yoluyla+baudrate+'i+300+ayarlama&rlz=1C1GKLC_enTR994TR994&sourceid=chrome&ie=UTF-8
bu aramayı yaptın mı? ben bile nerdeyse bir şeyler öğrendim taklidi yaptım.

gözzlerim iyi görmüyor C dili ile yazıyormuşsun. keşke 2000 li yıllarda ekmek derdim olmasaydı, oracle bana dvd göndermişti geliştirmem için.

Son düzenleme:
CCS C bilmiyorum. İlgili kaydedicileri bu
mcunun kataloğundan öğrenin ve derleyicinize
göre uygulayın.
pic programlamadan hiç anlamam ama bir derleyici kullanman gerekiyor. ben biraz araştırdım arduino karşıma çıktı. bu yaştan sonra yazılım öğrenemem. 5-6 yıl kadar önce arduinoya merak sardım sonra hepsinden vaz geçtim. bir büyüğüm vardı o pic le uğraşıyordu, o ölünce her şey boş dedim ara sıra sohbet eder ona yardım ederdim. yani ne kadar erken başlarsan o kadar ileri gidiyorsun. benim gibi 47 yaşından sonra elektronik kart tamirciliği öğrenirsen teorik bilgin sıfıra yakın oluyor. bak soruyu sorarken ben merak ettim derleyicin nedir diye.
https://www.google.com/search?q=UART+yoluyla+baudrate+'i+300+ayarlama&rlz=1C1GKLC_enTR994TR994&sourceid=chrome&ie=UTF-8

gözzlerim iyi görmüyor C dili ile yazıyormuşsun. keşke 2000 li yıllarda ekmek derdim olmasaydı, oracle bana dvd göndermişti geliştirmem için.
Öğrenilecek çok şey var ve hiç geç değil. Meraklıysanız
kendiniz için öğrenebilirsiniz.

CCS C bilmiyorum. İlgili kaydedicileri bu
mcunun kataloğundan öğrenin ve derleyicinize
göre uygulayın.

Öğrenilecek çok şey var ve hiç geç değil. Meraklıysanız
kendiniz için öğrenebilirsiniz.

Teşekkür ederim saygıdeğer üstadlarım. Kodumu yazdım yardımınız sayesinde.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri