Pic Yardımı İle Elektronik Anahtar

jasfid

Üye
Selam Arkadaşlar.

Çalışmakta olduğum fabrikada kullanmak üzere bir elektronik anahtar devresi yapmam gerekiyor. Kullanım yeri standart bir Display. Çalışma Şekli; Displayi koyacağım yerde 1 tanelik boş yerim var. ama benim kullanmak istediğim 4 adet display. Yani 4 adet ısı göstergesinden gelen sinyalim var. 5 sn aralıklarla bu bir displayde 4 ısı seviyesini görmek istiyorum. 1 ısı seviyesini 5 sn gösterirken diğer 3 tanesi açık kontak olucak, diğer ısı seviyesine geçtiğinde diğer 3 ünü kapayıp bir diğerine geçicek. Sonsuz döngü şeklinde. Birde hangi ısı seviyesini gösteriyorsa 1-2-3-4 şeklinde Led yakmak istiyorum. Bu şekilde bir devre şeması için bana yardımcı olabilirmisiniz. PİC olarak 16F877a kullanılması mümkün mü? yada başka bir pic olabilir mi?

Merhaba
Displaye gelen sinyallerin karakteristiği nasıl?Multiplex mi?,direk segment sürümü mü?

Merhaba,
Direk Segment şekilde. Resistansa bağlı ısı sensörü displaye geliyor, hangisini takarsam takayım yinede ayrı sıcaklı derecelerini görebiliyorum. Her bir resistansının ısı değerleri aynı(215 C). Her biri için ayrı max. ve min. ayarlamam gerekmiyor. http://www.kendinyapsitesi.com/rsm/kendinyap/PH6H5691/2.jpg adresindeki gibi bir yürüyen ışık denek istedim ama sonuç alamadım. Ledler yerine 2 kontaklı röle takmayı denedim fakat devre çıkış gerilimi röle kontaklarını çekmeye yetmiyor. Ne kadar malzeme değiştirdiysemde olmadı. o yüzden pic destekli yapmak istiyorum. pic ler konusunda biraz tecrübesizim. Yardımcı olabilirsen inan çok sevinirim...

istediğin devreyi şema halinde çizip yayınlarsan daha iyi yardımcı olabiliriz

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri