pic programlayıcı ile anahtarlama devresi tasarımı yardım..!

cnryvz7

Üye
Ben elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim ve bu sene projemde pic kontrolü ile anahtarlama devresi yapmam gerekiyor.Konu şu ki: florosan,akkor..vs lambaları pic kontrolü ile yakıp söndürerek bunları her yanıp sönmede sayıcı ile saydırmak ve lamba ömürlerini tespit ederek birbirleriyle karşılaştırmak.Lambaların son yanmasında sayıcı oldugu yerde kalacak şekilde bir pic programlayıcı tasarlamam gerekiyor.Bunu nasıl yapabilirim yardımcı olabilirseniz sevinirim..

Microchip ürünlerinden olan pic diye tanımlanan mcu ları kullanarak yapabilirsin.
Bunun için önce çalışmalısın ki senin ödevin olsun.
Çalışırken , pic programlamakla pic programlayıcı farkınıda öğrenmiş olursun.

Şansına güzel kitalar var :

CCS C İle PIC Programlama
MikroC ve PIC18F4550

PIC Mikrodenetleyici Kitapları

Bence her ikisinide al ve oku , tabii mühendis olmak gibi bir niyetin varsa...

Pic16f628 kitabı aldım ve onu okuyorum,birşeyler öğrenmeye çalışıyorum burdan da takviye olarak bilen kişilerden yardım almak amaçlı konu açtım.Teşekür ederim ayrıca :)

Assembly ile programlama piclerin nasıl çalıştığını öğrenmek bilmek için şart.
Lakin karmaşık projelere doğru gittikçe pek akılllı bir yol değil.
Elektrik-elektronik mühendisi eninde sonunda C ile muhatap olmak zorundadır.
Bunu oyalanmadan yaparsan iyi edersin.
Basic - C gibi diller - derleyiciler işleri kolay hale getirir.
Hatta bazıları o kadar kolay ederki arka planda ne nasıl oluyor kaçırırsın ve gerektiğinde el koyman gerektiğinde nsaıl yapılacağını öğrenmemiş olabilirsin.
Aldığın kitabı incele.
Ama ek olrak vberdiğim kitaplarıda mutlaka incele.
Özellikle bu meslekde sürekli yenilik şarttır.
MikroC ve PIC18F4550

Bu kitap yeni çıktı ve donanım olarak hemen hemen her bişeyi barındıran bir mcu üzerine kurulu.
Yeni başlayanlar için bu gibi şeyler önemlidir.
İleride hangisi olursa olsun açarsın pdf başlarsın yazmaya.
Ama başlarda tanıdığın alıştığın bir şey olursa hızlı ilerler ve zevk alırsın.

Bunları göz önünde bulundur.
İlla değildir ama yeni başlayanların genel sıkıntılarıdır.

---

Saymak kolaydır , hafızaya alırken dikkat et .
Belirli sayıda , bazıları 1 milyon bazıları 10 milyon kez yazabilir , hafızaya.
Yani 4-20MHz(/4) gibi jhızlarda çalışırken devamlı her çevrimde hafızaya almaya kalkarsan çabucak tüketirsin.
Mesela enerji kesildiğinde mesela ( bir müddet daha çalışmasını bir şekilde sağlamalısın ) mesela lamba açma kapama durumu algılamada, ya da her ne uygun görüyorsan , o şart olduğunda eproma yaz.
İlk açılışta da epromu okuyup değişkenlerini o değere set et...
Tabii bunlar için eproma nasıl yazılır filan bilmek gerekiyor.
Ayrıca hereflediğin kapasitede epromu olan mcu seçip seçmediğine bak.
628 az gelirse daha başka seç.
Ve kitabın onu işleyen bir şey olursa daha bir kolaylık olacağı sır değil...
CCS C kitabında 16F877 , microC kitabında 18F4550 temel alınmış....

Seçim için :

Microcontroller

Pic programlamayı hiç bilmiyorsanız öncelikle led yak söndür projesini yapmalı bu olursa gerisi gelir, benzer birkaç basit proje yapılıp pic çalışma mantığı anlaşıldıktan sonra, dışarıdan bağımsız olarak sayan 0-9 sayıcı devresi yapıp bunu portlara bağlı ledlerde gösterebilirsiniz, daha sonra 7 segment display sürmeyi öğrenir ve onunla 0-9 sayıcı yaparsınız, sonra 0-99 sonra 0-999 .... sayıcıları yaparsınız, daha sonra 0-9 sayıcıyı her butona basıldığında sayan şekilde yaparsınız ve 0-99 .... şeklinde işi büyütürsünüz, daha sonra picin harici kesme girişinin nasıl kullanıldığını öğrenmek için basit bir devre yaparsınız ve bundan sonra harici kesme ile sayıcı devrelerini tekrarlarsınız, bu esnada harici kesme girişine uygulanan sinyali bir butonla vermekte olursunuz daha sonraki adımda harici kesme girişinden gelen sinyal ile 0-9 sayıcı yapar ve harici kesme sinyalini eğer röle ile sürülen floresan-ampül vs. yansın isteği gönderildi ve lamba yandıysa şartıyla saydırırsınız (buda aslında iki adımda yapılabilir) harici kesmenin kaynağı ampülün önüne koyulan bir sensörle sağlanır bu sensör lamn-banın yanıp yanmadığını algılar bu belki bir ldr olabilir belki bir fototransistör hatta floresan lambanın yanıp yanmadığı ir led ilede algılanabilir neyse uygun yöntem belirlenip kullanılır buradan sonra 0-9 sayıcınızı gerekli 0-XXXXX değerli sayaca çevirirsiniz (ki kullandığınız pic 8 bitlik ise ona göre uyarlamalar falan yapılır neyse uğraştıkça bunu görürsünüz) , projeyi yapmış olursunuz. İşin özü öyle pici alıp devreye bağlayınca olmaz bu işler, hazır entegre gibi değildir pic, siz ona ne öğretirseniz ancak onu yapar, sizin öğretebileceğinizde ancak sizin bildiğiniz kadar olur. MD. li devrelerde program yazmanın en iyi yolu işin çekirdeğine inmek ve ilk temel üzereni çıka çıka program yazmaktır bence.

teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için..

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri