pic programlamada önerileriniz

fetihnesli

Üye
merhabalar
arkadaşlar,bende pıc kitabı var ve sonunda mplab proğramından bahsediyor
bende anladımki bu p-16f84 sadece mplab ile proğramlanabiliyor...
netten sabahtan beri arıyorum vista uyumlu bir tane mplab bulamadım

sonra bu siteye döndüm ki ne göreyim...
başka başka proğramlarla da pıcler proğramlanabiliyormuş ama
hemen hemen hepsini denedim elde var yine sıfırr

allah aşkına bilgisi olan kişi şuraya 2 satır la beni aydınlatsın,
yeni başladım
hangi proğramda assemby kodları ile pıc proğramlayabilirim.?
ve assebly ile kodlarını yazdığım pıc proğramnı hangi proğramla simulasyonunu yapabilirim????? LÜTFEN....

Moderatör tarafında düzenlendi:
Değerli arkadaşım şimdi konu aslında bayağı bir karışık konu ama şöyle yüzeyden bi özetleyeyim sizin için....

Bir pic i programlayabilmek için en azından iki programa ihtiyacınız var bunlardan birincisi pic e yaptırmak istediğiniz kodları yazıp picin anlayacağı dile çeviren adına da derleyici dediğimiz programdır.Ccs c,Mplab,PicBasic,Proton basic,Jal gibi birçok çeşit derleyici var ve her birinin komutları farklılıklar gösterir.Aslında microchip in kendi ürünü olan picler için geliştirilmiş derleyici Mplab dır ama dediğim gibi birçok derleyici ile bu işi çözebilirsiniz.

Mplab asembly dili ile yazılan kodları derler öğrenilmesi ve kullanılması oldukça zor bir dildir ama bu iş için en iyi dildir.
Şahsen ben Proton Basic kullanıyorum çok hoş ve pic e en güzel hakim olabilen derleyicilerden birisi.Şahsen size de tavsiye ederim.

Gelelim gerekli olan ikinci programa Diyelim ki derleyici ile kodları yazdınız hex koduna çevirdiniz peki pic e nasıl yükleyeceksiniz ?

İşte bu işi yapmak için çeşitli devreler vardır pic bu devrelerdeki soketlere takılır ve o devreleri kontrol eden programlar ile komutlarını derleyicide yazıp hex e çevirdiğiniz kodları pic e yüklersiniz.
En temel olarak ic-prog,picall,usbrun ve adları şu anda aklıma gelmeyem birsürü program var formumuzu incelerseniz bu konuda çok çeşitli dökümanlara ulaşacağınız kanısındayım.

Similasyon olarakta formumuzda adına çok sık rastladığımız "PROTEUS" adında bir program var picler için şahsımca çok kullandığım bir programdır.

Anlamadığınız yer olursa çekinmeden sorun memnuniyetle bilgimizce yardımcı olmaya çalışırız...

eyv emeğinize dilinize ağzınıza sağlık
teşekkür ettim dediklerinizi yapacağım inş sonuca ulaşırım allah razı olsun

MPLAB adlı yazılım, PIC serisi mikrodenetleyicilerin üreticisi olan MICROCHIP firması tarafından üretilmiştir. Bu programla assembly dilinde "kaynak kodu (.asm uzantılı dosya) yazılabilir, derlenebilir (.hex uzantılı dosya), simülasyon ve debugging" yapılabilir.
Sayın "ze tr" arkadaşıma katılıyorum, Proteus ISIS (aysis diye okunur) simulasyonda çok iyidir.

MPLAB la oluşturulan programın mikrodenetleyiciye yazılması için ise "IC-Prog" programı kullanılabilir. Peki bu programın (IC-Prog) avantajları nelerdir?
Kullanımı kolay, Türkçe dil desteği, XP pro altında çalışabilmesi ve en önemlisi ücretsiz olması. ICProg un en güncel versiyonu "www.ic-prog.com" adresinden temin edilebilir. Programı XP platformuna kuracaksanız XP pro için driver dosyasını da indirmeniz gerekir.

MPLAB adlı yazılım, PIC serisi mikrodenetleyicilerin üreticisi olan MICROCHIP firması tarafından üretilmiştir. Bu programla assembly dilinde "kaynak kodu (.asm uzantılı dosya) yazılabilir, derlenebilir (.hex uzantılı dosya), simülasyon ve debugging" yapılabilir.
Sayın "ze tr" arkadaşıma katılıyorum, Proteus ISIS (aysis diye okunur) simulasyonda çok iyidir.

MPLAB la oluşturulan programın mikrodenetleyiciye yazılması için ise "IC-Prog" programı kullanılabilir. Peki bu programın (IC-Prog) avantajları nelerdir?
Kullanımı kolay, Türkçe dil desteği, XP pro altında çalışabilmesi ve en önemlisi ücretsiz olması. ICProg un en güncel versiyonu "www.ic-prog.com" adresinden temin edilebilir. Programı XP platformuna kuracaksanız XP pro için driver dosyasını da indirmeniz gerekir.

teşekkürler,
allah,çalışmalarınızda kolaylık sağlasın inş

Assembly ile yazmak daha zordur çünkü makina diline daha yakındır , yüksek seviyeli bir dil ile çalışmak daha kolaydır ( C ) ama asm ile yazılan kod optimum olur daha az kaynak tüketir çok daha hızlı çalışır.
Yani ASM ile pic'e tam anlamıyla hakim olursun.

arkadaşım bende sana ccs c ile pic programlaayı tavsiye ederim.mplap bana sıkıcı ve biraz da zor gelmişti.ama c daha zevkli ve istediğin şeyleri daha rahat yapabiliyorsun.bu arada b konuda kendini geliştirmek istiyorsan serdar çiçeğin ccs c ile pic programlama kitabı 1 numaradır.
CCS C İle PIC Programlama
yukardaki linke girersen kitapta bulunan örnekleri indirebilirsin..hem de c kodu hex dosyası(yani pice attığın dosya formatı) bi de roteus çizimlerine ulaşabilirsin..

merhabalar
arkadaşlar,bende pıc kitabı var ve sonunda mplab proğramından bahsediyor
bende anladımki bu p-16f84 sadece mplab ile proğramlanabiliyor...
netten sabahtan beri arıyorum vista uyumlu bir tane mplab bulamadım

sonra bu siteye döndüm ki ne göreyim...
başka başka proğramlarla da pıcler proğramlanabiliyormuş ama
hemen hemen hepsini denedim elde var yine sıfırr

allah aşkına bilgisi olan kişi şuraya 2 satır la beni aydınlatsın,
yeni başladım
hangi proğramda assemby kodları ile pıc proğramlayabilirim.?
ve assebly ile kodlarını yazdığım pıc proğramnı hangi proğramla simulasyonunu yapabilirim????? LÜTFEN....
Parsic programı ile çok basit biçimde pic programlayabilir ve anında simülasyonunu yapabilirsin.

arkadaşım ben parsic programınını tavsiye etmem, lojik kapılarla devre kurmana yarıyan bir program ama bu yöntemle çok detaylı işler yapacağını zannetmiyorum...program küçük işlerde yararlı olabilir ama daha üstü içi bence yetersiz

Forum istatistikleri

Konular
128,237
Kullanıcılar
450,041
Son üye
mehmetozadam82

Yeni konular

Geri