pic programlama ve pic seçimi hakkında yardım

birkan67

Üye
öncelikle merhabalar

proje ödevimle ilgili bir sıkıntım var.

yapacağım ödev gol çizgisi teknolojisi. kale içine sensör koyup topun çizgiyi geçip geçmediğini bildiren bir proje.top çizgiyi geçerse lcd ekranda (2x16) gol yazısı görünecek. bunun için;
1-hangi pic benim için uygun olabilir(bana göre 16f877)
2-hangi sensör kullanabilirim

bundan daha kötüsü programı mplabx de yazmada sıkıntı yaşıyorum bunun için bu konuyu açtım. yardımlarınızı bekliyorum

Merhaba,
16F877a işini görecektir. Peki kale boyutu ne olacak? minyatür gibi birşey olur heralde. Sensör olarakta kızıltösi sensörleri kullanabilirsin. Topun büyüklüğüne göre sensörler arasındaki mesafeyi ayarlarsın

hocam stadı maket yapıcaz kale boyutada okadar büyük değil 10-15 cm gibi. kale boyu tam belli değil kullanacağımız topta ya masa tenisi topu kadar veya bilye kadar olacak,
bu arada programı biraz yazamaya çalıştım microcode studio da ama isiste lcd ekranı boş gözüküyor

büyük ihtimalle bağlantılarda hata yapıyorsundur

manyetik sensör kullanmamı önerdiler
ama programı bir türlü yazamadım yardım edebilirimisiniz

Son düzenleme:
manyetik sensörler sadece metal toplar ile kullanılabilir ve sensöre belirli mesafeden geçmesi gereklidir aksi tatirde çalışmaz en uygunu
ozcan412 arkadaşın önerisi uygun kızılötesi alıcı verici ledlerle yapılırsa yorulmazsın.

Program yazması gayet basit olur. Sensörler dijital çıkış verdiği için, portlardan 1 bilgisi geliyormu diye kontrol edeceksiniz sadece

877 ye gereksiz fazla. 16f628 daha uygun ayrıca kristal de gerektirmez. LCD için de 4 bitlik yazım tekniği kullanırsan bir sürü pic bacağı diğer işler için boşta kalır

HOCAM MİCRO CODE STUDİO DA BİŞEYLER KARALADIM SENSÖR YERİNE BUTON KULLANDIM. İSTEDİĞİM OLAY ÖNCE LCD EKRANDA İSMİMİZ YAZICAK.SONRA SENSÖRDEN GELEN 1 BİLGİSİYLE DE GOAL YAZISI ÇIKACAK. AMA PROGRAMI YAZDIM İSİSTE ÇALIŞTIRDIĞIMDA DİREK İSMİMİZ VE SONRADA GAOL YAZISI ÇIKIYOR BUTONUN HİÇBİR ETKİSİ YOK NE YAPABİLİRİMİSİSTE DEVREM
8nbMV7.png
YAZILIM PROGRAMI
GnkBqr.png

Forum istatistikleri

Konular
128,358
Kullanıcılar
450,218
Son üye
ORHAN54411987

Yeni konular

Geri