Pic programlama öğrenmek istiyorum.

Okanergur

Üye
Pic programlama ögrenmek istiyorum bunun için sanırsam bunlara ıhtıyacım var:

picbasıc programlama dılını ogrenmem ıcın
1- Programlama kıtabı yenı baslayanlar ıcın
2-Programı bılgısayara kurmam ıcın program gereklı
3- yazdıgım programları denemem ıcın kart lazım (Farklıfarklı programlar yazıp onları deneyebılecegım kart olmalı)
Bunları saglaya bılmem ıcın bana yardımcı olursanız cok sevınırım gercekten ogrenmek ıstıyorum. Bu dedıklerım olmalı kı kendı basıma bır seyler yapıp ogrenebıleyım her zamn ogrenmenın kurcalayarak olucagından yanayımdır kımse zorla ogretmez bır bılgıyı yardımcı olursanız cok sevınırım arkadaslarım,saygı deger buyuklerım

Programlama hakkında hıc bılgım yok onere bılecegınız program dılınıde ogrenebılırımyanı kısa en yaygın kullanılan dıyelım.Yeni baslıcam ıcın bana pıcbasıc ogrenmek gerektıgını soyledıler yada ben oyle anladım :) dusuncelerınızı goruslerınız beklıyorum.

Pic programlama ögrenmek istiyorum bunun için sanırsam bunlara ıhtıyacım var:

picbasıc programlama dılını ogrenmem ıcın
1- Programlama kıtabı yenı baslayanlar ıcın
2-Programı bılgısayara kurmam ıcın program gereklı
3- yazdıgım programları denemem ıcın kart lazım (Farklıfarklı programlar yazıp onları deneyebılecegım kart olmalı)
Bunları saglaya bılmem ıcın bana yardımcı olursanız cok sevınırım gercekten ogrenmek ıstıyorum. Bu dedıklerım olmalı kı kendı basıma bır seyler yapıp ogrenebıleyım her zamn ogrenmenın kurcalayarak olucagından yanayımdır kımse zorla ogretmez bır bılgıyı yardımcı olursanız cok sevınırım arkadaslarım,saygı deger buyuklerım

Programlama hakkında hıc bılgım yok onere bılecegınız program dılınıde ogrenebılırımyanı kısa en yaygın kullanılan dıyelım.Yeni baslıcam ıcın bana pıcbasıc ogrenmek gerektıgını soyledıler yada ben oyle anladım :) dusuncelerınızı goruslerınız beklıyorum.
burada istediklerini altaş yayıncılık ve elektronik'te bulursun

Evet Altaş yayıncılık gerçekten çok güzel kitaplar yazıyor çok açıklayıcı örnekler ve tanımlamalar veriyor Fakat ben programlayıcı olarak

5428_usb_pic_programlayici_1.jpg

resimdeki programlayıcıyı her önüme gelene büyük bir zevkle tavsiye ederim kendim kullanıyorum çokta memnunum

Ayrıca belirtmek istediğim bir başka konu ise bence hazır yapılmış deneme kartlarından uzak durulması gerekir şimdi herkes bana kızacak ve bazıları da acaba neden böyle düşünüyor diyecek ama açıklamamı yapayım belki hak veren olur...

Hazır devrede programlarını denemek isteyen arkadaşlar örneğin pull up direncinin ne olduğunu nasıl bağlandığını devre üzerinden pek takip edip deneyemeyecekler bir kristal nasıl bağlanır kondansatörleri kristale nasıl bağlanır bunu uygulayamayacaklar lcd nasıl bağlanır 7 segment display nasıl bağlanır bunları bence uygulamalı olarak yapamayacak ve uğraşıları sadece ellerindeki sınırlı karttan ibaret olacak ve bir sürü de para verecekler o devre için...

Oysa en basitinin de daha basiti olan delikli bakırlı plaketler var hiç bilmeyenlerin öğrenmesi için bence ideal çünki her istediğiniz devreyi kurup yanlışlarınızı göreceksiniz hem elektronik olarak donanım aksamını incelemiş hem yazılımı da kendi yaptığınız donanıma uygun yapabileceksiniz ha elbette bir sürü kart almak bir sürü uğraşmak ve zaman harcamak gerekir elbette prof devreler çıkmaz ama o alacağınız deneme kartı da kesinlikle prof bir kart değil mesela parazitler için filtre devresi bulunmuyor istediğiniz çıkışları istediğiniz gibi kullanmaya uygun değil ve sonuçta hazır çalışan bir devre al bi tane pic programla dene neye yarayacak ki o programa göre devre kurup kuracağınız devreye göre de program yazamadıktan sonra ? BENCE BOŞ İŞ en güzeli deneyerek yaparak tek tek adım adım gidilen yol en kaliteli yol olacaktır Elbette herkes kendi işini bilir benimkisi sadece bir düşünce

Zaten endüstride kullanılacak olan kart ve devreler öyle hemen al pici programla götür devreye tak çalışsın ile olmuyor örneğin ben bir çöp arabasının üst yapı denilen bir yerini pic ile yaptım devrem dışarda o kadar güzel çalışıyor ki tıkır tıkır işlem yapıyor ama arabaya bir bağladım 5 tane röleden bir tanesi bile çekmedi :D Neden mi araba elektriği o kadar kirli bir doğru gerilimmiş ki o devrenin üstüne 3 adet devre daha yaptım üç tanesi de çalışmadı konuyu aşağıdaki linklerden bizzat takip edebilirsiniz...

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/pici-parazitlerden-İzole-etmek-için-gerekenler.66931/

Pic'in Parazitlerden Etkilenmemesi İçin

Bakınız devreyi şekilden şekile soktum ilk önce besleme devresine 7805 koymuştum parazit alıyo diye değiştirdim Lm2575 koydum gene engel olmadı opto kuplorler koydum ki optoların şaseleri pic ile rölelerin selenoidlerin şaseleri ile aynıydı o da olmadı Artık en son farklı bir çözüm yolu buldum uyguladım ve sıkıntısız bir şekilde araç halen çalışmasına devam ediyor.

Söylemek istediğim Bir pic'e programlamasını yapıp istediğimiz gibi at koşturamayız o kadar basit değil Burda Sayın hocam Mustafa arı'nın da söylediği sözü size tekrar etmek istiyorum pici programlamak marifet değil iki kodu yan yana yazıp çalıştırırsınız ama yeri gelir o kodlar sizi rezil rüsvah eder iş ki elektronik devreleri filtreleme yöntemlerini öğrenin...Tabii ki bu sözlerim yanlış anlaşılmasın pic ile çalışan bir sürü endüstriyel devrelerde var rastladığım Programlama elbette çok önemli ama işin çoooooook derinlerde püf noktaları var yıllar sonra çözüyor insan bazen :D Herkese hayırlı çalışmalar diliyip konuyu bitiriyim gene kara kara konuşmalara başladım zaten :D

Bilgileriniz içi teşekurler

Ben özellikle elektroniğe yeni başlayan arkadaşlar için Arduino öneriyorum. PIC gibi mikro denetleyiciler seri üretim için ya da farklı amaçlarla düşünülebilir.

Mikro işlemcilerle çalışmanın bir zorluğu C ya da Assembly dili ile programlamanız gerekiyor. En basitinden bir LCD ekran kontrolü için kodu kendiniz yazmanız gerekiyor. Hele bir de bellek kartı gibi donanıma erişmeniz gerektiğinde işler iyice karışabiliyor.

Ama Arduino gibi bir elektronik geliştirme havuzu kullanırsanız yapacağınız işe yoğunlaşıp daha az kodla ilgileniyorsunuz. Örneğin bellek kartına yazmak için FAT dosya sisteminin ne olduğundan, nasıl çalıştığını gibi detayları öğrenmek gerekmiyor.

Bu tekniği biz aslında programlamada da kullanıyoruz. Adına soyutlama ("encapsulation") , veri gizleme diyoruz. Örneğin bir arabayı sürmek için motorun nasıl çalıştığını bilmeniz gerekmez.

Aynı teknikler elektronik için de geçerli. İşlemsel yükselteci düşünürsek, bir işlemsel yükseltecin iç yapısı aslında oldukça karmaşıktır. Ama işlemsel yükselteci kullanmak için işlemsel yükseltecin iç yapısını bilmemiz gerekmez.

Benim yeni başlayan arkadaşlara tavsiyem kendi amaçlarını belirleyip buna uygun hangi kartı kullanabileceklerini bulmaları.

Örneğin çizgi izleyen bir robot yapmak için Arduino Uno gibi bir kart kullanabilirken, görüntü işleme gibi bir iş için Rasperry Pi gibi bir kart kullanmanız gerekir. Burada “Arduino mu Rasperry Pi mi” gibi bir soru anlamsız hale geliyor. Çünkü her ikisinin de sınıfları ve hedefleri farklı.

Özel bir nedeni yoksa Arduino ile bu işler çok daha basit yapılabiliyor.

Arduino başlangıç

Sizin sorunuzla alakalı olarak bir deneme tahtasına ("bread board" ekmek tahtası olarak da geçiyor), bir geliştirme ortamına ve programlayıcıya ihtiyacınız olacak. Her ne kadar farklı programlayıcılar olsa da devre üzerinde seri programlama özelliği olduğu için PicKit2 daha kullanışlı diyebilirim.

Son düzenleme:
Selamun Aleyküm
Mesajları incelemeden yazıyorum belki yeterli cevap verilmiştir.
Sayın Erdal Tahir Erol (Erol Tahir Erdal da olabilir) un nam-ıdiğer ETE, Pic Basic Pro öğreniyorum biçimli notları vardı webde. Proteus programı ile kart ile programlama yapmadan MicrocodeStudio programında yazılan program uygun entegre de gerekli devre elemanları bağlanarak denenebilmekte. PicKit şeklinde kartlar bulunmakta, ki daha farklıları 2.el sahibinden de bir ara uygun fiyatlara bulunuyordu.
- Proteusprogramı indirilebilir. (simulasyon yapılır, devre eleman özelliklerine bakılabilir.)
- MicrocodeStudio programı indirilebilir.(Pic e Notepad gibi bir yerde yazılmış programı yükler.)
-- ETE Pic Basic Pro (notlar incelenebilir)
İzlediğin adımları da paylaşırsan daha efektif yardım alabilirsin.
www.proje68.com olsa gerek ismi, yalnız açılmıyor site durumunu bilmiyorum.
Çemen Arda Gül vb web satıcıları ve özel picproje elektronik forumları takip edilebilir.
Başarılar..

Bir de ben ekleme yapayim hem ccs ogreek acisindan serdar cicek in ccs kitabi var oldukca detayli anlatilmis ayrica recep celikkaya arkadasin koydugu guzel video dersler var baslangic icin. İyi calismalar

Sent from my GT-I9300 using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri