pic programlama öğrenmek istiyorum yardımcı olur musunuz ?

kamilkara

Üye
pic programlama ögrenmek istiyorum ama nerden ve nasıl başlayacagımı bilemiyorum ?

öncelikle merak lazım ve sabır!meraklı olduğunuz belli ama sabır da çok önemli...yeni başlayacaksan bi kitapcıya git yada netten pic 16f84 ve mikroişlemciler kitabını bul ve al..burada asembly anlatılır.bununla başla ama ben kavrama yeteneğim çok iyi diyorsan direk olarak pic c den başla çünkü asembley e göre c dili daha basite indirgenmiş ve yazılışı kolaydır..sabır ne için gerekli dersen programı yapıp derleyemediğin yada derleyip isiste simüle edip pic'e attığında çalışmadığı zaman bilgisayarın monitörünü duvara fırlatmak istediğinde sabrının sana çok faydası olur...;):))

Merhaba
Alfa yayınlarından "HERKES İÇİN PIC PROGRAMLAMA" yazarı Nursel Ak.Yazılım yani sintaks hatası yapmazsanız verilen programların hepsi çalışıyor.16F84A ile başlangıç yapıyor ve de asm hakkında oldukça doyurucu bilgiler var.Kolay gelsin.

arkadaşlar bende daha yeni ögrenmeye paşladım plc anlayamadıgım komutlar var yardımcı olursanız teşekkr ederim m0.0 gibi sm0.0 gibi komutlar ne işe yarıyor kumanda bilgim var yardımcı olursanız teşekkür ederim

kusura bakmayın ama neden acaba 16f84 entegresinden başlanılıyor

arkadaşlar bende daha yeni ögrenmeye paşladım plc anlayamadıgım komutlar var yardımcı olursanız teşekkr ederim m0.0 gibi sm0.0 gibi komutlar ne işe yarıyor kumanda bilgim var yardımcı olursanız teşekkür ederim
@mustafaelmas Konu başlığı "Pic Programlama" sen PLC'den bahsetmişssin.Yanlış kategori ve yanlış başlıktasın.
Siemens PLC'de
SM0.0: Bu bit daima lojik 1 değerindedir. Dolayısıyla ladder yöntemiyle
yazılan programlarda SM0.0 bitinin atandığı kontak daima enerji akışına izin
verir.
M0.0 sanal yardımcı kontaklardır.
PLC Genel linkindeki konu başlıklarına bakarak,yeni başlık açarak daha iyi anlarsın.

kusura bakmayın ama neden acaba 16f84 entegresinden başlanılıyor

Bir kitapta detaylıca yazıyor.Ardından da kaynaklar onun üzerinde yazılanlar çok olması gibi bir çok faktörler var.

Neden PIC16F84?
Bu kitapta programlanması ve örnek uygulamaları verilen PlC'in 16F84 serisi olmasının en önemli nedeni: PIC16F84
(veya PIC16F84A) mikrodenetleyicisinin program belleğinin flash teknolojisi ile üretilmiş olmasıdır.
Flash memory teknolojisi ile üretilen bir belleğe yüklenen program, chip'e uygulanan enerji kesilse bile silinmez. Yine
bu tip bir belleğe İstenirse yeniden yazılabilir. Flash bellekler bu özellikleri ile EEPROM bellekler ile aynı görünmektedirler.
Gerçekten de Flash ile EEPROM bellek aynı şeylerdir. Ancak bazı üreticiler tarafından EEPROM belleğe Flash ROM da
denilmektedir.
Flash belleğe sahip olan PIC16F84'i programlayıp ve deneylerde kullandıktan sonra, silip yeniden program yazmak
PIC ile yeni çalışmaya başlayanlar için büyük kolaylıktır. Böylece işe yeni başlayanlar yaptıkları programlama hataları
nedeniyle chip'i atmak zorunda kalmayacaklardır. Gerçi EPROM program memory'si olan chip'lere de yeniden yazmak
mümkündür ama, bu durumda bir EPROM silici cihazına ihtiyaç vardır. Bir silici cihaz bulunsa bile programı bellekten
silmek için en azından 10-15 dk beklemek zorunda kalınacaktır. İşte PIC16F84'ün bu özelliği mikrodenetleyici kullanmaya
yeni başlayanlar için ideal bir seçenektir.
PIC16F84'ü seçmemizin ikinci nedeni de, programlama donanımının çok ucuz ve kullanışlı olması ve hatta çoğu
meraklı elektronik kullanıcı tarafından bile üretilebilmesidir. Kitabın Ekler bölümünde adresini verdiğimiz firmanın ürettiği
programlayıcı donanımı ve yazılımı ödemeli olarak istenebilmesi Türkiye'deki kullanıcılar için çok büyük bir avantajdır.
PIC16F84'ü programlamak için öğrendiğiniz her şeyi diğer PIC 16/17 mikrodenetleyicilerinin uygulamalarında da
'kullanabilmeniz, yapılan seçimin doğruluğunu göstermektedir.

Selam arkadaşlar uzaktan telefon kontrollü araba yapmam lazım ama pıc yazımını bilmiyorum bu konuda yardımcı olabilecek arkadaş var mı ?

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,999
Son üye
Samidmrr

Yeni konular

Geri