Pic ile power led sürme!

Merhaba.
Arkadaşlar pice ile ufak bir similasyon programı yazdım fakat 5mm led değil de power led kullanmak istiyorum tek sorunum power led 12 volt ile çalışıyor . bunu pic ile beraber nasıl sürebilirim..
[power ledin anoduna 12voltu verip katotuna 470 ohmluk bir direnç bağlayıp pic'e bağlasak olur mu diye düşünüyorum . ne dersiniz aklıma gelen bu ama pic zarar görürmü korkum o ]

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Amatör iş için LM317+IRFZ44/BUZ11 ile sürebilirsin... Daha profesyonel iş için HV9910 ile sabit akım sağlayıp PWM girişinden kontrol edebilirsin... Ayrıca ledler sabit voltajda çalışmaz, ileri yön akımını sabitlemen gerekli...

Voltaj ve R2 değeri kullandığın ledin voltaj ve akımına göre değiştirilecek...
R2=1,25/Iled akımı

lux.gif

ne dersiniz aklıma gelen bu ama pic zarar görürmü korkum o

PIC portları ne voltajı ne de o akımı karşılamaz...

Teşekkür ederim dexxen . söylediğin gibi bu devre ile sürmeye çalışcam. Devreyi kurduktan sonra power led'in anodunu buz11'in base (From mcu) ya ekliyoruz herhalde katot ucunuda direk olarak pic'e bağlıyoruz değil mi ?

from MCU denen PIC'ın çıkışı, güç katı PIC'e bağlanmayacak... Ledin bağlanacağı yer Luxeon yazan kısım, ledin gücü mosfet'in drain-source bacaklarından akacak, gate ucundan kontrol edilecek...

mosfet.jpg

doğruya tamam şimdi tamamen oturdu mantığı :) yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim

bdx53 talsiye ederim pik çıkışlarıyla kolayca sürebilecegin bir transistör 40v 8a e kadar dayanıyor istedigin power ledleri rahatlıkla sürersin flaşör olarak kullanacagın için yüksek anahtarlama hızınada sahip pwm ile 5v u kısıp led parlaklıgınıda ayarlayabilirsin kolaylıkla ben denedim kendim bi baskı devre hazırladım istersen resimlerini koyarım buraya

teşekkür ederim erhan resimleri yükleyebilirsen sevinirim tabi nasıl olduğunu görmüş olurum :)

bu devrenin aynısını kurdum diyebilirim yalnız 1k dirençle 100 nF kondansatörü koymadım . Bu devredeki görevleri nedir koyulmazsa ne değişir. bide buz11 yerine ırf 540n mosfetten verim alınabilir mi

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri