pic ile hız ölcümü

KoMaNdO_

Üye
Arkadaşlar ben iki sensör ile hız ölcmek istiyorum bu ölcümü en dogru ne şekilde nasıl yapabilirim.pic ile yapılmış benzer projeler var mı? yardımlarınızı bekliyorum..
Ya da bu işi yapan hazır cihazlar var mı?

evet pic ile benzer projeler var çoğu sitede bu vardır örneğin cny70 ile hız sayacı
ve bisiklet hız kontrol km sayacı yapan bir kaç arkadaşlımız vardır

bunlarda örneklerin verildiği siteler biraz daha araştırma yapmanı tavsiye ederim daha iyi bir proje yaparsın

cny 70 ile devir ölçüm cihazı (karşılaştırmalı deney) - Elektrobilim
Pic 16f84 Car Tacometre - Elektrobilim
Lcd ekranlı bisiklet hız göstergesi - Elektrobilim

yukarda bahsi geçen uygulamalara ait projeler açıklamalar

saygılar

dairesel bir hareketi degilde dogrusal bir hareketin hızını ölcmek istiyorum minumum hata ile

1 metre aralıkla iki sensörü yerleştirirsin, ilk sensör gördüğü andan itibaren zamanlayıcı saymaya başlar, ikinci sensör gördüğü anda zamanlayıcıyı durdurusun, 1 metreyi geçen süreye bölerek hızını m/s cinsinden ölçersin ama bu ortalama hızı verir yani bir metrelik mesafedeki ortalama hızı verir, herhangi bir andaki hızını değil. anlık hız için türev almak gerekir vs...

dairesel bir hareketi degilde dogrusal bir hareketin hızını ölcmek istiyorum minumum hata ile

encoder kullanrak yapabilirsin npn ve pnp tipleri vardır kullanacağın yere göre profesyonel bir şey yapacaksan yok amatör basit bir şey için lazım ise kendin metal kontoklar oluşturarak da yapabilirsin sana gelen kontakların hızını sayarak istediğin sonuca ulaşabilirsin ben daha önce pic18 serisi ve encoder kullanrak tartım bandı yapmıştım encoder güzel çalışıyor tavsiye edrim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,217
Kullanıcılar
449,998
Son üye
Muharrem_Arslan

Yeni konular

Geri