pic haberleşme sorunu acil yardım

Tipik 433MHz'lik ASK modül bu. Opampı nereye bağladığınızı tam bilmiyorumm ama bence opampı iptal edip hatayı başka yerde arayın.
abi opamp kullanmadıgımda alıcının data çıkışından çıkan sinyal gerilim düzeyi 1,5 v civarında bunuda pic algılamıyor opamp bu işi çözdü bread boardda kurdugumda fakat aynı sorun orda da karşılaşmıştım picin bacagına opamp çıkışı bağladıgımda gerilim düşüyor düşmesini nasıl engellerim

Data ucundaki gerilim yanıltabilir, sinyal gelişine göre değişir. Ölçü aletleri genelde ortalama alır. Örneğin 5V genliğe sahip %40'lik bir PWM sinyalini ölçerseniz 2V görürsünüz. Alıcının data ucundaki sinyali görmenin yolu osiloskop ya da spektrum analizör gibi cihazlar kullanmaktır. Ayrıca opampı bu data ucuna bağlamışsanız sinyali bozuyor olabilir. Opamp bağlı iken haberleştirmeyi hiç başardınız mı?İlla opamp kullanacam diyorsanız opamp devresini de ekleyin bakalım. Ama opampa ihtiyaç olmadığı konusunda fikrim aynı.

Data ucundaki gerilim yanıltabilir, sinyal gelişine göre değişir. Ölçü aletleri genelde ortalama alır. Örneğin 5V genliğe sahip %40'lik bir PWM sinyalini ölçerseniz 2V görürsünüz. Alıcının data ucundaki sinyali görmenin yolu osiloskop ya da spektrum analizör gibi cihazlar kullanmaktır. Ayrıca opampı bu data ucuna bağlamışsanız sinyali bozuyor olabilir. Opamp bağlı iken haberleştirmeyi hiç başardınız mı?İlla opamp kullanacam diyorsanız opamp devresini de ekleyin bakalım. Ama opampa ihtiyaç olmadığı konusunda fikrim aynı.
evet opamp kullanırken haberleşmeyi sağladım opampı kesip data ucunu direk pic e bağladıgımda hiç haberleştiremeedim

O zaman baskı devrene bakalım: Alıcıdaki opampın çıkış 6. bacağı değil mi? Bu bacak picin 18. bacağına gidiyor yani A1 bacağına. Alıcı programında a0 ve a2 var, sanırım bunu düzeltmen gerek.

sanırım hata burda dikkat dağınıklığı kaçırmışım o noktayı hemen düzeltip deniyorum çok teşekkürler yardımınız için denedikten sonra sonucu yazarm.

ne yazık ki durum yine aynı hala gerilim düşüyor hatta picin çalışması için gerekli olan bacaklar ve data olaak belirlediğim uçların haricindekileri eğip dışarda bırakarak denedim fakat yine olmadı

bu rf modülde zaten opam kullanmadan verım alamazsınız opam lm 358 veya çıft opamlı chip olmalı ASK çikişi ikinci opamla FSK ya çevırıp pic e vermelısın bu kullandığın RF transmitter bende kullandım açik alanda 150 mt çok rahat önünde engel olursa 20 mt ye duşuyor

bu rf modülde zaten opam kullanmadan verım alamazsınız opam lm 358 veya çıft opamlı chip olmalı ASK çikişi ikinci opamla FSK ya çevırıp pic e vermelısın bu kullandığın RF transmitter bende kullandım açik alanda 150 mt çok rahat önünde engel olursa 20 mt ye duşuyor
o önemli değil şimdilik 1mt den çeksin farketmez ama anlayamadım yani ben 741 kullandım normalde yükselen gerilim neden 2,4 a düşüyor ayrıca dedikleriniz konusunda da açıkçası pek bilgim yok

ayrıca dediğiniz devreyi kuracak kadar vaktmde yok bu kurduğum devreye çözüm arıyorum ya da kısa bi akıl

Forum istatistikleri

Konular
128,409
Kullanıcılar
450,315
Son üye
Süleyman 81

Yeni konular

Geri