pic besleme devresi

hkn_blt

Üye
arkadaşlar pici beslemek için nasıl bir besleme devresi kullanıyorsunuz paylaşabilirmisiniz ?

devre şeması paylaşırsanız daha iyi olur

ayrıca devrenizde yukarda arkadaşların verdiği devrelerden 2 adet yapın.
teki ile yannızca pic besleyin. geriye kalan elemanlarıda diğer regüle devresiyle besleyin.

S.a.
Lm 2575 kullanın arkadaşlar nette reimleri var ben yaklaşık 1,5 yıldır 7805 kullanmıyorum.

pic için lm2575 kullanmaya gerek varmı piclerın çekeceğı max akim 25-30 mA 78l05 yeterlı dıkkat edılecek nokta 7805 çıkışının kararlı olması değişme olmaması pik çikişlarını optocublor ıle ızole edılırse hıç sorun çıkarmıyacaktır keza gırışlerdede yalıtım olursa mukemmel olur

Benden de küçük bir ekleme; besleme devresinde ki by-pass kondansatörlerinin tercihan tantal olması tercih sebebi olmalıdır.

Sayın tossun2008 bu tercihin sebebi nedir acaba?

Sayın tossun2008 bu tercihin sebebi nedir acaba?

Sayın tossun2008 bey e aynen katılıyorum pic lerın sağlıklı çalışması için besleme voltajları çok kararlı olmalı en ufak değişimlerden etkılenen yapıya sahıp motorola hc 11 lerlede devre kurdum onlar pic ler gıbı hassas değıl hangi işlemcıyle devre kurarsın derseler pic lerı tercıh ederım yazılımıyla çok esnek tek problem power besleme katına çok dıkkat edılmesı gereklı başimdan geçen bır arızayı anlatayım tecrube kazanılacak bır arıza pic le bır röle surmuştum pic çıkışına diyot +10k drenç bır transistor aracılığıyla röle bobinini surdum masa başinda sorun yok mukemmel çalıştı röleden AC 220 anahtarlamıştım onuda belırteyım uygulamaya sıra gelınce hata verdı proğram kilitlendı Sayın tossun2008 beyınde bahsettığı tantal 100 nf 25 volt gırış çıkışlarda bağliydı arızayı araştırdım buldum bu arızanın nereden çıktığını kontrol kalemı nın değerlı elektronikçilerınden tahmın alsam afetsınler ukalalık olurmu :) konu hakkinda yorum yazan yok ben soylıyeyım:) röleye her komut gonderdığımde röle transformator gıbı gorev yapıp bobın uçlarında yuksek voltaj oluştuğunu gordum çozum olarak röle kontak uçlarına 10nf 400 volt kondansator bağladım iki yıldır bu proje yurt dışına ıhraç edılen bır cihazın kontrol kartı olarak gorev yapıyor bazen okadar önemsemedığımız tahmın etmedığımız yerden etkılenıyorkı mantıklada alakası olmıyan yer acaba bobın uçlarında diyot yokmuydu dıye sorarsanız oda vardı:)

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,409
Kullanıcılar
450,313
Son üye
dnihatt1

Yeni konular

Geri