Pic basicde makro

Arkadaşlar selamun aleyküm
Micro Code Studio da ben bir program yazdım diyelim ve bu programın komutlarını bir sayfa olarak pbp klasörüne atacağım include dosyası şeklinde ve micro code studio programının editörünede örneğin DS18B20_oku şeklinde bir komut yazacağım yazdığım bu komut ile pic ds 18b20 yi okuyacak sonuç olarak istediğim şekilde lcdye basacak Fakat buradaki lcd nin bağlantı şeklini pin tanımlamalarını vs o include şeklinde yazacağım dosyanın içinden değiştrebileceğim yada tamamen iptal edip okuduğu değeri picin istenilen pininden asenkron seri iletişimle yollayabileceğim tabii ki burada yollamak istediğim değişkenlerin formatını vs şekillerini o include şeklinde atacağım dosyanın içinden değiştirip kontrol edeceğim fakat benim asıl merak ettiğim bu şekilde bir çalışma mümkün mü

yani include olarak yazdığım txt dosyasındaki inc uzantılı dosyayı programa bildirip bir komut üretilebilir mi ?

micro code studioya yazmak istediğim programın örnek gösterimi :

include "ds18b20.bas"
cmcon=7
ansel=0
basla:
ds_isi_oku
serout gpio.0,n2400,[isaret,tam_deger,nokta,onda_degeri]
goto basla
end

ds18B20 için include olarak ayarlamak istediğim asıl işi yapan programın komutlarına örnek

SYMBOL DQ=gpio.1
MEM VAR BYTE
ISI VAR WORD
HAM VAR WORD
TA1 VAR WORD
TA2 VAR WORD
TA3 VAR WORD
TA4 VAR WORD
TA5 VAR WORD

PAUSE 200
BASLA:
OWOUT DQ,1,[$CC,$44]
DONGU:
OWIN DQ,4,[ISI]
IF ISI=0 THEN DONGU
OWOUT DQ,1,[$CC,$BE]
OWIN DQ,2,[HAM.LOWBYTE,HAM.HIGHBYTE]

IF HAM.BIT11=0 THEN HESAPLA
IF HAM.BIT11=1 THEN HESAPLA1
GOTO BASLA

HESAPLA:
TA2=HAM.LOWBYTE
TA2=TA2//16
TA2=TA2/2
TA2=TA2*125
ta2=ta2/10

TA1=HAM//16
TA1=HAM-TA1
TA1=TA1/16
'lcdout $fe,1," tekniker_murat"
'LCDOUT $FE,$C0,"+",#TA1,".",#TA2
'LCDOUT $FE,$C5,"C"
GOTO BASLA

HESAPLA1:
TA3=$FFFF-HAM+1
TA4=TA3//16
TA4=TA4/2
TA4=TA4*125
ta4=ta4/10

TA5=TA3//16
TA5=TA3-TA5
TA5=TA5/16
'lcdout $fe,1," tekniker_murat"
'LCDOUT $FE,$C0,"-",#TA5,".",#TA4
'LCDOUT $FE,$C5,"C"
GOTO BASLA

END

teşekkür ederim kardeşim yanlız bende şunu istiyorum protonla olur dendi ben basic kullanıyorum..
16f877 lcd ekranı sürüyorum Fakat 2.satırda şunu olsun istiyorum.. gelen analog veriyi dijital olarak okurken sayı olarak 5.00 volt degilde bu şekilde > kademeli olarak ilerlemesini istiyorum..yani giriş düşükken > bu şekilde yükselirken >>> gibi kadememeli olarak ilerlemesini istiyorum ama
bir türlü içinden çıkamadım bir çok örneklerden faydalandım ama olmadı..yardımcı olursanız çok sevinecem..herkese allah kolaylık versin.şimdiden telekkür ederim..

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri