Pic 16f877a Programlama Devre Kurma Sorunu

Dünden beri bu devreyi yapmaya çalışıyorum ama bi türlü çalıştıramadım program isis de çalışıyor fakat pic e attığımda ledlerde hiç bi yanma belirtisi yok avo metreylede ölçtüm beslemeler geliyor fakat port çıkışlarına enerji gelmiyor.

devrem şöyle şekildeki gibi led bağlantılarında sorun yok.

programımda bu ;

DEFINE OSC 20

TRISA=0
TRISC=0
TRISD=0
TRISB=0

SAYI VAR BYTE
I var byte
N VAR BYTE
SAYI2 VAR BYTE
DON
PORTB=0
PORTC=0
SAYI=%00000001
FOR I=1 TO 8
PORTB=SAYI
PAUSE 10
SAYI=SAYI<<1
NEXT I
portb=0
SAYI2=%00000001
for n=1 to 8
PORTC=SAYI2
PAUSE 10
SAYI2=SAYI2<<1
NEXT N

GOTO DON
END

Programı yazmak için kulladığım programada ayarlar şu şekilde;
lzp35.bmp
lzp42.bmp

şimdiden teşekkürler.

Fotograf0889.jpg

devreyi çok karışık kurmuşsunuz, hata vardır görmesi bile zor zaten foto eksik, bordun yukarıdaki - hattını + olarak kullanmışsınız herhalde kafa karıştırıcı, bordun sağı gözükmüyor bu yüzden üst taraf + - leri alt taraf + - lere bağlamamış olabilirsiniz bilmiyorum, osilatör 20 MHz mi ve kondansatörler en fazla 22 pF mı kontrol edin (datasheetten bakın 16f877 20 MHz de çalışıyor mu? ) , ledleri herzaman en azından 330 ohm direnç ile pice bağlayın,
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/pic-16f877-ile-breadboardda-led-yakma-uygulaması.70815/
devrenizi burada verdiğim örnek gibi kurabilirsiniz.

devreyi çok karışık kurmuşsunuz, hata vardır görmesi bile zor zaten foto eksik, bordun yukarıdaki - hattını + olarak kullanmışsınız herhalde kafa karıştırıcı, bordun sağı gözükmüyor bu yüzden üst taraf + - leri alt taraf + - lere bağlamamış olabilirsiniz bilmiyorum, osilatör 20 MHz mi ve kondansatörler en fazla 22 pF mı kontrol edin (datasheetten bakın 16f877 20 MHz de çalışıyor mu? ) , ledleri herzaman en azından 330 ohm direnç ile pice bağlayın,
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/pic-16f877-ile-breadboardda-led-yakma-uygulaması.70815/
devrenizi burada verdiğim örnek gibi kurabilirsiniz.

Sorun osilatördeymiş 4mhz yerine 20 mhz tanıtmışım bide kondansatör dğerleri çok büyükmüş.Teşekkür ederim

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,258
Kullanıcılar
450,082
Son üye
halefly

Yeni konular

Geri