pic 16f877a ile proje sensör kullanımı yardım

uufuk944

Üye
merhaba arkadaşlar ben lise son sınıfta okuyorum bu sene pic dersi görmüyoruz ve benim sene sonu bi proje yapmam lazım yapacağımız projeyi kafamda tasarladım ama fazla yer kaplamaması için pic 16f877a ile yapmayı istiyorum kısacası projeyi yapmak için pici yazmayı bilmiyorum ve sizlerden yardım istiyorum...

projem şu

çocuklar tvleri yakından izlemeyi sever bu yüzden tvye bir kapasitif hareketi algılayan bir sensör koyup çocuklar sensörün alanına giricek ama tv hemen kapanmayacak sensör hareketi algıladıktan belli bir süre sonra ( süreyi daha düşünmedim ama 5 sn felan olsun )
tv kapanacak yani tvye giden enerji kesilecek ama çocuklar 5 sn boyunca sensörün önünde durmazsa yani örneğin 2 saniye durdu ve çekildi sensör devreden çıkıcağı için tv kapanmasın istiyorum bunu nasıl yapabilirim C dili ile pic 16f877a ile yapılabilirmi devresini yazabilen yardımcı olabilen varsa sevinirim yoksa mecburen kumanda elemanları ile yapıcam ozamanda çok yer kaplıycak ve hoş durmuycak şimdiden yardım eden etmeyen herkese çok tşk ederim ..

S.A.
Sn. Kardeşim ccs c ile çok basit örnekler var bununla ilgili. Bu iş için 16f877 kullanmana hiç gerek yok. 16f628 bu işini çok fazlasıyla görür. Sensor kapasitif olur yakınlaşma sensörü olur o artık sana kalmış. Ben ce biraz neti incele fikrin olsun ve birşeyler karala kafana takılan olursa sorarsınız. Kolay gelsin.

S.A.
Sn. Kardeşim ccs c ile çok basit örnekler var bununla ilgili. Bu iş için 16f877 kullanmana hiç gerek yok. 16f628 bu işini çok fazlasıyla görür. Sensor kapasitif olur yakınlaşma sensörü olur o artık sana kalmış. Ben ce biraz neti incele fikrin olsun ve birşeyler karala kafana takılan olursa sorarsınız. Kolay gelsin.

bilgiler için saol abicim benim asıl sorunum pici programlamak devresini yazmam lazım ama devreyi yazacak kadar bilgim yok o yüzden aslında devreyi yazabilecek varmı desem daha ii olur :)

Kullanacağın sensörü seçtin mi ? Seçtiysen manualinin linkini ver.Ona göre bakalım .Problem pici programlamak değil.

Kullanacağın pici - picin portlarını - sensör modellerini - röle vb .Biz mi seçelim.Komponent seçimi.Baskı devre çizim ve tasarımını dahil vermek lazım sana.Mesajından bunu çıkarıyorum ben.Yapabileceğini sanmıyorum henüz.kod kısmı hepsi 10 satır..Devreler kod ve pcb kısımıyla bir bütündür.Bir taraf muallakken bir taraf açık olamaz

Son düzenleme:
Kullanacağın sensörü seçtin mi ? Seçtiysen manualinin linkini ver.Ona göre bakalım .Problem pici programlamak değil.

Kullanacağın pici - picin portlarını - sensör modellerini - röle vb .Biz mi seçelim.Komponent seçimi.Baskı devre çizim ve tasarımını dahil vermek lazım sana.Mesajından bunu çıkarıyorum ben.Yapabileceğini sanmıyorum henüz.kod kısmı hepsi 10 satır..Devreler kod ve pcb kısımıyla bir bütündür.Bir taraf muallakken bir taraf açık olamaz

her şeyi siz seçebilirsiniz ama sensör kapasitif normal hareketi algılayan 20 santim 30 santim arası bir sensör kullanıcam .giriş çıkış portları okadar önemli değil hepsi olur farketmez pic 16f877a diye düşünüyorum .

Forum istatistikleri

Konular
128,188
Kullanıcılar
449,956
Son üye
CharmanDear

Yeni konular

Geri