Pic 16f84a program kodlaması

smollet

Üye
Pic'e enerji verildiğinde veya resetlendiğinde porta0'a bağlı sarı led yakılıyor.
Reaksiyon süresi ölçülecek olan kişiye, Porta1'e bağlı butona basıp parmağını kaldırmadan beklemesi,sarı ışık söndüğünde bastığı butonu bırakıp porta2'ye bağlı diğer bir butona basması söyleniyor.
Porta1'e bağlı butona basıldığında bir GECIK adlı gecikme alt programı çalışıyor ve kişinin bilmediği bir süre sonunda porta0'a bağlı sarı led söndürülüyor ve önölçekleme değeri 1/256 olan timer0,1 Mhz olan dahili clock' saymaya başlıyor.Porta2'ye bağlı diğer butona basılıncaya kadar geçen sürede,oluşan timer0 kesmeleri KESSAY adı verilen bir sayaçta sayılıyor
Daha Porta2'ye bağlı diğer butona basılmadan kessay'daki sayı
10'a eşit veya 10 dan büyükse
Porta4 e bağlı kırmızı led yakılıyor ve öylece kalıyor yani resetlenmeyi bekliyor
Porta2'ye bağlı diğer butona basıldığında KESSAY daki sayı,portb ye gönderiliyor.Port3'e bağlı yeşil led yakılıyor ve öylece resetlenmeyi bekliyor.(Butonları basılınca pıc'e 0 gönderiyor diye düşününüz,GECIK gecikme programını bir alt program olarak varsayınız.
Bu ödevimde bana yardımcı olabilecek var mı?

Şemasını çizin, çatı kodları oluşturun.
Buton ve led sistemini yazın. Ufak tefek
düzeltmelere yardım edilir.
Ama sıfırdan kod yazılması çok zor.

Şemasını çizin, çatı kodları oluşturun.
Buton ve led sistemini yazın. Ufak tefek
düzeltmelere yardım edilir.
Ama sıfırdan kod yazılması çok zor.
Çatı kodları dediğiniz bunlar herhalde böyle bi giriş yaptım ledler için ama gerisini devam edemedim
Start
; Write your code here
CLRF PORTB
BSF STATUS,5
CLRF TRISB
MOVLW H'1F'
MOVLW TRISA
BCF STATUS,5

Loop
BUTON0 BTFSC PORTA,0
GOTO BUTON1
MOVLW H'FF'