Pic 16F628 sayıları büyükten küçüğe sıralama??

ozkan_0712

Üye
Slm arkadaşlar,,

:(Pic konusunda yeniyim, bir problem le karşılaştım ve içinden çıkamadım anlayan arkadaşlar bana yardımcı olursa çok memnun olurum.

picde statik ram da belirli bi 16 bylık hafızayı okuyacak ve bunları 70h ile 7F arasına sayıları büyükten küçüğe göre dizecek.

şimdi bunun için biraz bişeyler düündüm ama tam içinden çıkamadım ben fsr(poninter) ile bir dngü oluşturdum. ve döngüde her severinde değeri bir artırdım.ve ordan elde ettiğim değeri w yazıp f(fsr nin sonraki gösterdiği değer) deki değerle çıkartım sonuç negatifse büyük veya küçük olduğunu anlayabiliyorum.fakat bulduğum sayıyı tekrar yukardan aşağıya doğru yazamıyorum.:confused:

Sn. ozkan_0712

Guzel ve basit bir mantik kurmussunuz. Soyle yapabilirsiniz. Mesela 70h daki degeri alip donguyle sırasıyla 71, 72 .. değerlerinden çıkarın. Mesela &70h-&71h yaptiginiz (&70h--> 70h adresindeki verinin degeri) sonuç pozitifse 70h daki 71h daki veriden buyuktur. Sonra 70h dan 72h daki veriyi cikardiniz sonuç negatifse 72h daki veri 70h ve 71h dan daha buyuktur. Artik 72h daki deger en buyuk degerdir. Bundan sonra 72h daki veriden 73h daki veriyi cikar. Boyle boyle devam et. Bir noktada 72h dan 78h çıkardın sonuç negatifse 78h su ana kadar taradıklarından en buyuk olan degerdir. Artik 72h yerine 78h yap ve diğer sayıları dene. Mesela en buyuk 78h oldugunu anladıktan sonra 70h daki degeri bir gecici degiskene ata ve 78h daki degeri 70h yukle ve gecici degiskendeki degeri 78h yukle. Bundan sonraki aramalarını 71h dan baslayarak devam ettir ve bu dongu boylece surup giderse buyukten kucuge siralamis olursun. Biraz karisik ve uzun oldu. Umarım anlatabilmişimdir. Soruların olursa cevaplayabilirim. Kolay gelsin.

tşüker ederim ilgilendiğin için hoca sınavda başka bişey sordu. ama bende baya bi gelişme oldu bu programı yazmaya çalışırken onuda rahatlıkla yaptım. tekrar tşkürler..

Forum istatistikleri

Konular
128,317
Kullanıcılar
450,151
Son üye
YunusTuncel

Yeni konular

Geri