Philips siyah beyaz crt tv

kağannn

Üye
Öncelikle merhaba. 1977 veya 78 model lambalı Philips siyah beyaz tv tamir etmeye çalışıyorum fişe takınca sadece zırıltı geliyor lambalar ısınmıyor eht tin önündeki ac128 germanyum transistör ve 22 ohm direnç yanmış onun haricinde bilmediğim bir direnç çeşidi var pcb üzerinde direnç olarak belirtilmiş fakat avometre ile bir sonuç alamadım fotoğraflarını ekliyorum . Bilenler var mı bu yanmış parçaları değiştirsem düzelirmi. Tüm pcb üzerindeki. Elektrolikit kondansatörleri ve kutupsuz kapasitörleri değiştirdim çoğu kurumuştu.

Bilmediğim direnç çeşidi üzerinde hiçbir bilgi yok

Ekli dosyalar

• 20240111_011921.jpg
    20240111_011921.jpg
    113.7 KB · Görüntüleme: 26
  • 20240111_012021.jpg
    20240111_012021.jpg
    205.6 KB · Görüntüleme: 25
Direncler yanık gibi görünmüyor ama değer vermesi lazımdı. Onu yorumlayamiyorum.

Ancak lambanın flaman devresini takip edin trafodan düşük gerilimle beslenmesi lazim 5 -6 volt gibi. Bu yol üzerinde onu anahtarlayan transistor v.s. olması lazim. Kontrol etmekte fayda var.

yanlış hatırlamıyorsam tv deki bütün lambaların flamanları tüp flamanı da dahil olmak üzere seri bağlıdır arızalı flamanı tespit ettikten sonra çözüme devam etmelisin

Pl504,pcl86,pcl805,cl805 ve py88 tüpler dediğiniz gibi seri bağlı tüplerin +ucuna bağlı 330 ohm direnç yanmış ve aynı hatta seri bağlı 0.86uf 63v kondansatör şişmiş. Sonra dediğiniz gibi transistörü buldum onda sorum yok. Değişik görünümlü direnç i aynı devrede besleme bölümünde buldum avometrenin 200M ohm kademesinde ölçüm ilk başta değer gösterip sonra sonsuz gösterdi büyük ihtimalle değerleri 200M ohm dan büyük fakat 0.033uf 1250v kondansatör hiçbir yerde bulamadım 33nf 1250v kullansam sorun olurmu

Tüp flamanları farklı voltajdaysa seri bağlanır. Tüp kodlari E harfiyle başlıyorsa, 6,3 voltluk flamanlari var demektir. Yani ilk harf flaman voltajini, 2 ve 3. harfler ve sayılar da tüplerin tipini belirler. Heptod, Pentod, Triyod vs.

yanlış hatırlamıyorsam tv deki bütün lambaların flamanları tüp flamanı da dahil olmak üzere seri bağlıdır arızalı flamanı tespit ettikten sonra çözüme devam etmelisin
Merhaba iyi akşamlar şuan tv yi açtım fakat ekranda yatay çizgi var ses geliyor tüm flamalar kızarıyor sorun ne biliyormusunuz

Merhaba iyi akşamlar şuan tv yi açtım fakat ekranda yatay çizgi var ses geliyor tüm flamalar kızarıyor sorun ne biliyormusunuz
merhabalar,
yatay çizgi varsa vertikal problem vardır
çok oldu ama tda 1035 tarzı bir entegre ve yakınlarında 1 n 4001 ve 16 V 1000 uF varsa tüpün alt kısımlarına doğru şasenin ön tarafında onları değiştir. 16 V 25 V olarak değiştir. ( bu schaub lorenz için olabilir) yoksa vertikal kat ile araştırma yapacaksınız ihtimal tranzistör veya entegre tarzı bir çıkış katı ve çevre ekipmanları kondanstör vs gibi
kolay gelsin

merhabalar,
çok oldu ama tda 1035 tarzı bir entegre ve yakınlarında 1 n 4001 ve 16 V 1000 uF varsa tüpün alt kısımlarına doğru şasenin ön tarafında onları değiştir. 16 V 25 V olarak değiştir. ( bu schaub lorenz için olabilir) yoksa vertikal kat ile araştırma yapacaksınız ihtimal tranzistör veya entegre tarzı bir çıkış katı ve çevre ekipmanları kondanstör vs gibi
kolay gelsin Da

merhabalar,
kolay gelsin
BA 240A ile başlayan bir entegre var ve yanında 7uf 63v 10 uF 63v elektrolikit kondansatör var ölçümlerde çok kararsız davranıyorlar ama elimde olmadığı için eskileri taktım acaba entegre de değişmeli mi

BA 240A ile başlayan bir entegre var ve yanında 7uf 63v 10 uF 63v elektrolikit kondansatör var ölçümlerde çok kararsız davranıyorlar ama elimde olmadığı için eskileri taktım acaba entegre de değişmeli mi
Genellikle saptırma bobinin soketinin veya kablolarının girdiği bölgede bulunur vertikal kat ekipmanları ama bilemedim buradan bunlar mu degilmi

Genellikle saptırma bobinin soketinin veya kablolarının girdiği bölgede bulunur vertikal kat ekipmanları ama bilemedim buradan bunlar mu degilmi
Saptırma bobininde 4 adet kablo var siyah ortak ve gnd,kırmızı,sarı,yeşil kırmızı ve sarı kablo çıkınca görüntü yok yeşil çıkınca bir değişim olmuyor bu 4 kablo aynı bölgeye giriyor ama devre yollarından takip ettiğimde yeşil ve sarı kablo bu entegreye gidiyor entegre ve kondansatör olan kısıma sıcak hava verip ısıttığımda ortadaki beyaz çizgi dalgalanıyor

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri