Philips PowerPro Compact FC8470/01 1600 W Elektrikli Süpürge Tamirat

ziyade

Üye
Merhaba,
Elimde Philips PowerPro Compact FC8470/01 model bir elektrikli süpürge var. Birkaç gün önce motorundan koku geldi. Motor ateşli çalışmaya başladı. Motor kömürlerini değiştirdim; ama değişen bir şey olmadı. Motor bir çalışıp bir duruyor. Bütün devreyi kontrol ettim; temassızlık bulamadım. Üzerinde fotoğrafta gönderdiğim kart var. O kart arızalı olabilir mi?

59723

59724

arkadaşım kart temiz gibi görünüyor, yinede ölçüp kontrol etmeden bir şey söylemek doğru değil. ama motorun sesini dinledim sanırım kömürleri değiştirmekte geç kalmış olabilirsiniz, kollektör dediğimiz yer tıkanmış kirlenmiş olabilir bir bobinajcı arkadaşımızdan yardım da alabilirsiniz. elinizden geliyorsa siz de yapabilirsiniz. denemeden bilemeyiz kolay gelsin.

Evet ses baya kötü ... Motorun gücü nedir? Eşdeğer başka yük bağlayın etkisini görün derim, yani kartı test etmiş olursunuz. Ayrıca anahtarı da Dmm ile kontrol edin, ölçü aleti.

Evet ses baya kötü ... Motorun gücü nedir? Eşdeğer başka yük bağlayın etkisini görün derim, yani kartı test etmiş olursunuz. Ayrıca anahtarı da Dmm ile kontrol edin, ölçü aleti.
Motor üzerinde herhangi bir bilgi yok ama makine üzerinde 1600 W olduğu yazılı. Özelliklerinde emiş gücünün de 360 W olduğu belirtilmiş. Kartın çıkış voltajını multimetre ile ölçtüm, 168 V çıkış verdiğini gördüm. Bu değer normal mi bilmiyorum. Motor alternatif akımla çalışıyor.
arkadaşım kart temiz gibi görünüyor, yinede ölçüp kontrol etmeden bir şey söylemek doğru değil. ama motorun sesini dinledim sanırım kömürleri değiştirmekte geç kalmış olabilirsiniz, kollektör dediğimiz yer tıkanmış kirlenmiş olabilir bir bobinajcı arkadaşımızdan yardım da alabilirsiniz. elinizden geliyorsa siz de yapabilirsiniz. denemeden bilemeyiz kolay gelsin.
Cevabınız için teşekkür ederim.

Aslında önceki kömürler henüz yarısına kadar ancak aşınmışlar. Kollektör pürüzsüz gibi ama tabii bu benim fikrim. Elektrik motorları konusunda uzman değilim; sadece bu işlere meraklı biriyim.

kollektör yani kömürlerin sürttüğü yer, rutubet vs bir çok nedeni olabilir, çizgi çizgi gibi görünen yerleri kirletirse doldurursa kısa devre yapar düzgün çalışmaz diye biliyorum ben, göbeği söküp güzelce temizlemek lazım ama ben nasıl yapılır yada benim bilgim bana göre doğru ama hatalı olabilir ustaların fikrini alıp temizlemek lazım yada bir ustaya götürmek lazım. bana kalsa diş fırçasıyla temizlerim.(doğrudur demem çünkü hiç yapmadım, motor tamirinde hep bobinajcı arkadaşlarım yardımcı oldu)

Dün aynı markanın farklı modeliyle uğraştım.
Kart çıkışını boşta ölçerseniz yanılırsınız. Yük direnci olmalı.
Benim kartın ayarlı direncinde temazsızlık vardı. Kartı devre dışı bıraktım. Sürekli tam güçte çalışıyor.
Motor kapalı tip. 6-7 ay önce takmıştım. Bu kadar sürede arızalanmaz ama yine de dağıttım.
Kömürler yarım olmamış ama kollektör kararmıştı. İnce zımpara ile temizledim. Aralarındaki kömür tozlarını ince bir telle kazıdım. Fırçaladım.
Rulmanlar zor dönüyordu. Tozlanmış. Temizledim. Motor yağı ile yağladım.
Topladım. Sorunsuz çalışıyor.
Daha önceki motor da duruyor. Rulmanları dağılmış. Sanırım bunlarda rulman sorunu var.
Eğer motoru dağıtırsanız rulmanları kontrol edin. Hatta değiştirin. Üzerinde skc endonezya yazıyor. Orj motorlar slovanya malı domel marka.
Ben yüksek ısıya dayanıklı tip bulursam onla değiştireceğim.
Eski motor 1400w.tı.
900w sınırı olduğu için yeni motorun tribünü küçültülmüş ama yerine uyuyor.
Screenshot_20191031-000818_WhatsApp.jpeg
Screenshot_20191031-000804_WhatsApp.jpeg
Screenshot_20191031-000804_WhatsApp~2.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çok teşekkür ediyorum cevaplarınız için. Gerçekten çok anlaşılır cevaplar verdiniz. Kollektöre değindiğiniz için ona bugün daha dikkatli baktım ve tırnaklardan birinin kırık olduğunu fark ettim. Galiba kesik kesik çalışma bu sebeple oluşuyor. Bir yerde çıkma orijinal motorlar satıldığı bilgisini aldığım için motoru değiştirme seçeneğini değerlendireceğim.
Motoru çıkma bir motorla makul fiyata değiştirdim. Sorun halloldu. Destekleriniz için tekrar teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri