PC bazlı osilaskoplar.

Mr_YAMYAM

Profesyonel Üye
Bir PC yi osilaskop olarak kullanmak son derece kolaydır.
Analog sinyaller digitale çevrildikten sonra (ADC) PC tarafından rahatlıkla işlenerek her türlü grafik elde edilebilir.
Söz konusu olan ADC (Analog Digital Convertor) osilaskopun band genişliğine göre örnekleme yapabilmelidir.
Örneğin bizler 20MHz lik bir osilaskop yapmak istersek girişteki ADC devremiz 20MHz lik frekansları rahatlıkla örnekleyebilmelidir.
Bir ses sinyalini işleyebilmek için band genişliğimiz en fazla 40-50kHz olacaksa, o halde 96kHz örnekleyebilen bir ses kartı işimize yarayacaktır. 2000 li yıllardan sonra üretilen ve nispeten orta seviye olan her ses kartı 96kHz örnekleyebilmektedir. (Onboard veya ucuz tipler hariç)
Bu konumuz içerisinde ses sinyalleri için bir PC yi osilaskop olarak kullanabilmek için önergeleri tartışacağız. Gerekirse arabirim devreleri yaparak işlevsel bir PC osilaskop yapmaya çalışacağız.
Ayrıca bir PC yi osilaskop olarak kullanabilmek için ek yazılıma ihtiyacımız vardır.
Bu yazılımlar ücretsiz veya az ücretli olarak ta temin edilebilmektedir.

Hocam bu anlattıklarınız doğrultusunda bu projede bir masaüstü bilgisayar(PC) ve bilgisayarımızdaki ses kartı Sound Blaster Audigy SE 24Bit 96Khz/100dB SNR kullanacağız.Ayrıca osiloskop problarını ses kartının line in girişinden yapabilmemiz için sizin kurduracağınız devremiz .
Bu devremiz için gerekli simetrik beslemenin - 12V gerilimini bilgisayarımızın PSU sundan bir kablo ile aldım.
Devremizi kullanmadığımız bir CD ROM kutusuna yerleştirerek PC ye monte edeceğiz.Böylece bilgisayarımıza osiloskop yazılımı da yüklediğimizde kullanıma hazır bir osiloskopumuz olacak.

@Mr_YAMYAM hocam bu aşamadan sonraki devre çalışmalarımızı sizin bilgilendirmeleriniz ve yönergeleriniz doğrultusunda gerçekleştireceğiz.Teşekkürler.

Ekli dosyalar

• Audigy SE.jpg
    Audigy SE.jpg
    283.3 KB · Görüntüleme: 26
  • Audigy SE-Ses kartı.jpg
    Audigy SE-Ses kartı.jpg
    159 KB · Görüntüleme: 23
  • Kutu.jpg
    Kutu.jpg
    128.3 KB · Görüntüleme: 23
  • P_20210504_110057.jpg
    P_20210504_110057.jpg
    213.6 KB · Görüntüleme: 24
  • P_20210504_112849_1.jpg
    P_20210504_112849_1.jpg
    310.5 KB · Görüntüleme: 26
Önce ses kartımızı incelemeliyiz.
Standart ses kartları line girişi 3.5mm jak ile yapılmaktadır. Bu biraz dejavantajdır. Ama ses kartı line giriş seçeneğimiz var ise örneğin eski tip ses kartlarında CD/ROM ses girişi de bulunmaktadır. Bu girişi kullanmamız daha avantajlı olacaktır.

Ses kartımızda analog ve dijital CD in olmak üzere 2 adet giriş mevcud.

Ekli dosyalar

• kullanım klavuzundan.jpg
    kullanım klavuzundan.jpg
    170.8 KB · Görüntüleme: 22
  • Ses kartı girişleri.jpg
    Ses kartı girişleri.jpg
    390.7 KB · Görüntüleme: 22
  • Ses kartı girişleri1.jpg
    Ses kartı girişleri1.jpg
    392.6 KB · Görüntüleme: 21
Gayet iyi.
CD/in veya AUX girişini kullanabiliriz.
O halde buraya uygun bir konnektör bulmamız ve kablolamayı yapmamız lazım.
Uygun kablo kulaklık için kullanılan iki canlı iki şaseli çiftli kablolardır.
Bu kabloların diğer ucuna erkek LALE takılacaktır.
Bu konnektörlerin ortadakiler şase iki yandakiler ise sağ sol ses girişleridir.
Bu arada ben L/N input için bazı hesaplamalar yaptım.
Ölçüm tekniği zor olduğu için yine eski 4 dirençli tasarımın uygun olacağına karar verdim.
Şasedeki dirençleri 100k yapalım yani 4 adet 100k ve seri dirençlerimiz de 1k ideal olacaktır.
technics_su-v5.png

Buradaki BNC ler ön taraftaki şase metaline tespit edileceği için plaketin bu metale tam yanaştırılması gereklidir.
Girişlerimiz şekilde olduğu gibi BNC lerin canlı ucuna yakın olacak kısa bir tel ile irtibatlanacaktır.
Her osilaskopta bulunan gnd yani girişi şaseye çekme olayı önemli olduğundan ek olarak birer switch bağlantısı ekledim. Bu switchler on olduğunda girişimizi şaseye vererek test yapabileceğiz.
Tam kalibrasyon için ses kartımızın kullandığımız giriş kayıt seviye ayarı windows mixer üzerinden yapılacaktır.

Teşekkürler hocam.
Güç devresi girişine 100uF veya 200uF elektrolitik kondansatör bağla demiştiniz.Bu şekilde doğru olur mu?Ayrıca 1uF kondansatör duracak mı?

Ekli dosyalar

• regüle devresi.jpg
    regüle devresi.jpg
    86.9 KB · Görüntüleme: 11
LN state input devresinin düzeltmelerini yaptım.10pF bulamazsak ne kullanacağız?

Ekli dosyalar

• LN_state_input.jpg
    LN_state_input.jpg
    122.1 KB · Görüntüleme: 12
Gayet şipirdek.
100uF kondansatörleri 47uF gibi yap. Bacakları çok dar olmuş.
1uF lar da dursun.
Empedansımızı 50K yaptığımız için 10p yerine 22p kullanabiliriz.
Eğer yüksek frekans örneklemesinde hatalı sonuç olursa kondansatör değerlerini küçültürüz.

Hocam regüle devresindeki 100uF kondansatör bacak genişliklerini düzelttim.Trimpot elimde 5K yok sipariş vereceğim.10K var ayrıca 2K çok turlu var .Olursa onlardan kullanabilirim.LM317 ve LM337 için soğutucu gerekir mi?

L/N state input devresi için pF değerinde kondansatör almam gerekecek. Elimde olan 22pF seramik kondansatör. O da daha önce gürültüye sebep olmuştu.
Aşağıdaki sitede multilayer pF kondansatörler buldum.Hatta 33pF olan mavileri geçen çalışmamızda siz göstermiştiniz.Buradaki pF değerlerine bakabilir misiniz?Hangilerinden alayım?.Değişik değerler kullanmak gerekirse elimde olsun.
https://www.entegredunyasi.com.tr/kategori/multilayer-kondansator

Ses kartı CD ses girişi için konnektörlü kablo varmış bende, ama diğer ucu da aynı .Lale jak yerine konnektör kullansak olmaz mı?
Resimdeki konnektörleri söküp ayrı bir kart üzerine monte etsem.Besleme ve L/N state input devresi çıkışını da konnektörle yapsak nasıl olur?

Sorularım biraz çok oldu kusura bakmayın :D

Ekli dosyalar

• regule_devresi1.jpg
    regule_devresi1.jpg
    75.7 KB · Görüntüleme: 17
  • Konnektörlü CD in kablo.jpg
    Konnektörlü CD in kablo.jpg
    304.4 KB · Görüntüleme: 19
  • Konnektörler.jpg
    Konnektörler.jpg
    138.9 KB · Görüntüleme: 18

Forum istatistikleri