Patlayan psu da sigorta yok patlayan nedir ?

T4rdigrad

Üye
Merhaba pc kapalı ve fişi takılı iken asus S30 fp model güç kaynaginin arkasındaki 220 yi 110 çektim patladı forumlarda gezerek neden patladığını öğrendim ve kendim yapmak için içini açıp kondansitorleri tek tek cikarip kontrol ettim yine forumlardan ve youtube dan öğrendigim şekilde (AVOMETRE YARDIMIYLA) ve kondansatorlerin sağlam olduğu sonucuna ulaştım, bu çıkarım beni haliyle sigorta patlamasına itti ama baslikta belirttigim gibi devre üzerinde cam sigortayı bir türlü bulamadım acaba sigortasız olabilir mi bu psu? hayır olamaz ise cam harici bir sigorta olabilir mi ? Çünkü günlerdir acaba görmüyor muyumdur diye bakıp bakıp duruyorum resmen cam sigorta yok .
20210317_202018.jpg
20210317_202011.jpg

cam sigorta şart değil ki, sigorta direnci vardır, durumu göre ntc veya ptc vardır. sigorta dediğin şey aşırı akımı engellemek için konulan parçadır, peki patlayan parça nerede ben göremiyorum

Neyin patladığını bilmiyorum amacim onu bulmak sayın paskomya, ne patlamış olabilir kondansitorleri kontrol ettim onlarda birşey yok

resim çok net değil ama sarı kablonun orayı bir kontrol edermisin sanırım sigorta direnci orada

Kastınız Fotoda üstteki 8 ayaklı entegrenin solundaki direnc değil mi ? Ustam
yok değil, resimde çok net değil, ac girişteki yeşil olan ne onu anlayamadım bir de resimi bir daha incelediğimde orada sanırım direnç yok gözüm aldanıyor. galiba yeni bir gözlük almanın zamanı geldi. bir de orada köprü diyottan sonra makaron geçirilmiş parça ondan şüphe ederim ben...

yok değil, resimde çok net değil, ac girişteki yeşil olan ne onu anlayamadım bir de resimi bir daha incelediğimde orada sanırım direnç yok gözüm aldanıyor. galiba yeni bir gözlük almanın zamanı geldi. bir de orada köprü diyottan sonra makaron geçirilmiş parça ondan şüphe ederim ben...
20210318_152728.jpg

Bende resmi kötü çekmişim sanırım bu şekilde belki daha net olmustur
20210318_153056.jpg

bak ac giriş oradaki yeşil parça patlak gibi geldi bana , ölçü aletinle diyot kademesinde (buzzer) ölç ve sonuç bildir

bak ac giriş oradaki yeşil parça patlak gibi geldi bana , ölçü aletinle diyot kademesinde (buzzer) ölç ve sonuç bildir
Evet üstad kısa devre olarak ötüyor AVOMETRE bu resimdeki parçada, üzerinde sck 057 yazıyor ayrica
20210318_160217.jpg

değiştir gitsin, bak bakalım sonra çalışacak mı? başka parca arızası var mı belli olur, ve enerji vermeden önce lütfen araya seri lamba gir

Forum istatistikleri

Konular
128,189
Kullanıcılar
449,957
Son üye
sezercakmak

Yeni konular

Geri