Pastane mikser ariza

slmn

Üye
Pastanedeki endustriel mikser ariza yapti elektrik baglantisinda bir adet 24 volt cikisli trafo var acil stop butonu var ileri geri pako salter ve bir adet sivic var. bir kontaktor birde termik var bu mikser tek kontaktorle nasil ileri geri calistirmislar anlatabilirseniz sevinirim ben anlamadim sema ilede olabilir tesekkurler iyi aksamlar

Sent from my LG-D723 using KontrolKalemi Forumu mobile app

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Merhabalar motor büyük olasılıkla dc motor ve yazdığınız gibi pako şalterle motora giden polerite uçları yer değiştirilerek ileri geri çalıştırılıyor

Veya motor üniversal bir motor (ac/dc ile çalışan) olup 24 volt ac ile ayni 220 volt ac. el matkaplarındaki yön değiştirici siviçle sağlanan yön değiştiriminde olduğu gibi yön değiştirip çalışabilir. Bir el matkabı 220 volt ac' de çalışırken bu yön değişimini yaparken, bu mikserin üniversal motoru 24 volt ac' de yön değişimini yine yapabilir. Yani fırçalı üniversal motorlarda devir yönü değişimi için rotor ve stator seri bağlantılarından birinin terslenmesi (Rotor veya stator uçlarının yer değiştirmesi, diğer türlü olan bir bağlantıyla ayni matkaptaki yön değiştiren sviçteki gibi) gereklidir, bu olduğunda dönüş yönü değişecektir. Mikserdeki yön değişimini de kendimce böyle yorumladım. kolay gelsin.

Son düzenleme:
Cevaplar icin sagolun fakat motorumuz trifaze asenkron bir motor sadece kumanda devresi 24 voltla beslemisler

Tek kontaktörle bu yön değişiminin olmaması lazım, trifaze asenkron motorlarda sadece 2 fazın yerinin değiştirilmesiyle mevcut dönüş yönü değişir, ama bu işlem sanırım tek pek kontaktörle sağlanamaz, iki farklı yöne kumanda için daha fazla kontaktör gerekir. 3-4 kw' a kadar olan motor güçlerinde, yıldız-üçgenle yol vermeden ve direk çalıştırmayla, tek yöndeki dönüşte, 3 fazlı tek bir kontaktör veya tek bir paket şalterle bu olabilir. Ama yön değişimi için mutlaka başka bir düzen de olmalıdır veya manuel (Veya otomatik) olarak motordan önce bu 2 fazın yer değişimiyle ilgili bir müdahelenin yapılmış olması gerekir.

Ancak 24 volt dc.'lik olan bu kumanda akımı, bu yön değişimi için gerekli olan kumandayı, belki sizin göremediğiniz başka bir kontaktörü (Reverse kontağı, ayni çamaşır makinesinde motor yön değişimini yapan reverse röleler gibi) devreye alarak bunu yapmış olabilir. Kolay gelsin.

Pastanedeki endustriel mikser ariza yapti elektrik baglantisinda bir adet 24 volt cikisli trafo var acil stop butonu var ileri geri pako salter ve bir adet sivic var. bir kontaktor birde termik var bu mikser tek kontaktorle nasil ileri geri calistirmislar anlatabilirseniz sevinirim ben anlamadim sema ilede olabilir tesekkurler iyi aksamlar

Endüstriyel mixer dediginiz italyan mali olanmi markası aklıma gelmiyor şimdi.stanpa gibi birşey.onun gövde içinde sürücü olması lazım.;)