Park sensörünü Arduino ile nasıl kullanabilirim?

Affansen

Katılımcı Üye
Bir Doblo'dan çıkma park sensörü var. Anakart bozulmuş muhtemelen. Ben bu sensörleri Arduino'ya bağlamak istiyorum ama önce kabloları tespit etmem gerekiyor. Hangisi hangisidir diye açıklarsanız sevinirim. Farklı açılardan foto isterseniz atabilirim.

Ekli dosyalar

• IMG_20210713_203545.jpg
    IMG_20210713_203545.jpg
    123.1 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG_20210713_203554.jpg
    IMG_20210713_203554.jpg
    147.7 KB · Görüntüleme: 10
Bu haliyle doğrudan arduinoya bağlayamazsın. Ultrasonic sensörleri incelersen belirli titreşimler üreten ve yansıyan titreşimleri elektrik sinyaline çeviren bir entegre ve devre vardır. Bu sensöründe bağlandığı kartta da aynısı vardır. İnternette devresi varsa belki kendin devresini tasarlayabilirsin ama hazırı 20 lira civarıdır.

Bu haliyle doğrudan arduinoya bağlayamazsın. Ultrasonic sensörleri incelersen belirli titreşimler üreten ve yansıyan titreşimleri elektrik sinyaline çeviren bir entegre ve devre vardır. Bu sensöründe bağlandığı kartta da aynısı vardır. İnternette devresi varsa belki kendin devresini tasarlayabilirsin ama hazırı 20 lira civarıdır.
Peki hazırını nereden alabilirim? Hazırına da razıyım. Çünkü bunun orijinal kartının içindeki entegreler SMD, çok uğraştıracak. Ve muhtemelen yapamam öyle. :D

Ustam o sensörden bende var. Ama yaptığım uzaktan kumandalı arabaya taktım, sadece düz engelleri algılıyor yapısından dolayı. Yani karşısına bir insan ayağı veya sehpa geçerse çarpıyor. Bu sensörler daha hassas oluyor diye biliyorum arabada, yani en azından insan geçerken ötüyorlardı. Ben o yüzden bu sensörü takmak istiyorum. Bir devresi falan varsa alıp kullanmak daha pratik olur kendim tasarlamaya çalışmaktansa. PCB tasarlama tecrübem yok ayrıca. 😐

Arabada da aynı sensörden 4 veya 5 tane oluyor tek sensörle onlarda hassas davranamaz. Çalışma mantıkları aynı sonuçta. Ben sana gönderdiğim sensörden evde çocuk televizyona yakından bakmasın diye 5 tane kullanarak bi alarm devresi yaptım her yönden 2 metreden daha fazla yaklaştırmadı hiç. Sende eğer hassasiyet istiyorsan ya sayıyı artıracaksın ya da bi servo motorla aynı sensörü döndürerek taratacaksın.

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri