park aydınlatması topraklama

ademcelik

Profesyonel Üye
günaydın arkadaşlar.
park bahçe armatürleri için topraklama tesisatı nasıl yapılır onu öğrenmek istiyorum. yaklaşık 30 tane direk tipi armatür kullanacağız. ve 1 tane sayaç panosu kullanılacak. kabloları yeraltı muhafaza boruları ile taşımayı düşünüyorum. bu durumda topraklama tesisatı nasıl yapmamız gerekir. bir kaç armatür altına galvaniz çelik kazık çakıp çıplak som bakırı boruların dışından dolaştırsam ve tüm armatürleri bu som bakır kablo ile irtibatlasam uygun olurmu? yada başka bir çözüm yolu varmıdır. cevaplarınız için şimdiden teşekür ederim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Kabloları,5 damarlı çekmek en kolay ve etkili yoldur.Direklerinizi polikarbonat tipi direk seçer
iseniz,topraklama zorunluluğundan kurtulabilirsiniz.Kaçak akım şalteri ile de destekledikten
sonra,fazla sorun olmaması gerekir.Söylediğiniz gibi yapmak ister iseniz,toprak altı için uy-
gun görülen minimum kesit kullanmak durumundasınız.Kabloları,pvc boru içerisinden çekmeniz halinde,arıza durumunda,arıza yerini tespitiniz zor olabilir!O nedenle,kabloları,
doğrudan toprağa gömmek daha uygun olur.

teşekkür ederim fahri bey. kabloların çalınma riskinden dolayı özellikle boru kullanılmasından yanayım. borular çekildikten sonra alan için diğer çalışmalar bekleniyor.bu çalışmalar yaklaşık 2 ay sürer. direkleri monte ederken kablolarıda o esnada çekeceğiz. çıplak som bakır kablonun boru içinden mi yoksa boru dışından mı geçirmek daha iyidir?

Borunuzun çapı uygun ise,toprak iletkeninin korunması yönünden,onun da,boru içerisinden
çekilmesi uygun olur.

her direğe 1.5m lik bakır Q 20 mm lik kazıklarla da topraklama yapılabilir. Kazıktan 6mm lik örgülü çıplak som bakır ile direğe bağlanır. ya da 5x6mm lik kablo kullanarak panodan topraklama kablosu dolaştırabilirsiniz.

kabloları,5 damarlı çekmek en kolay ve etkili yoldur.direklerinizi polikarbonat tipi direk seçer
iseniz,topraklama zorunluluğundan kurtulabilirsiniz.kaçak akım şalteri ile de destekledikten
sonra,fazla sorun olmaması gerekir.söylediğiniz gibi yapmak ister iseniz,toprak altı için uy-
gun görülen minimum kesit kullanmak durumundasınız.kabloları,pvc boru içerisinden çekmeniz halinde,arıza durumunda,arıza yerini tespitiniz zor olabilir!o nedenle,kabloları,

kullanılacak lambalar kaç waat ? Kaclık kablo çekiyorsun illada orgülü kablo diye bir yerde şatnamemi var varsa ben neden bilmiyorum daha once bu şekilde yaptık 100x50 bakır plakayı 4 e kestir elinde 50x25 cm lik 4 adet plaka olur kosesine bir delik del her lambanın dibine gom bi tane al sana topraklama
------------------
Kabloları,5 damarlı çekmek en kolay ve etkili yoldur.Direklerinizi polikarbonat tipi direk seçer
iseniz,topraklama zorunluluğundan kurtulabilirsiniz.Kaçak akım şalteri ile de destekledikten
sonra,fazla sorun olmaması gerekir.Söylediğiniz gibi yapmak ister iseniz,toprak altı için uy-
gun görülen minimum kesit kullanmak durumundasınız.Kabloları,pvc boru içerisinden çekmeniz halinde,arıza durumunda,arıza yerini tespitiniz zor olabilir!O nedenle,kabloları,

KULLANILACAK LAMBALAR KAÇ WAAT ? KACLIK KABLO ÇEKİYORSUN İLLADA ORGÜLÜ KABLO DİYE BİR YERDE ŞATNAMEMİ VAR VARSA BEN NEDEN BİLMİYORUM DAHA ONCE BU ŞEKİLDE YAPTIK 100X50 BAKIR PLAKAYI 4 E KESTİR ELİNDE 50X25 CM LİK 4 ADET PLAKA OLUR KOSESİNE BİR DELİK DEL HER LAMBANIN DİBİNE GOM Bİ TANE AL SANA TOPRAKLAMA KAÇ DİREK VARSA Bİ TAne gom BU NORMAL DENBİLE FAZLADIR BANA KABLO KESİTİ VE LAMBO GÜCÜNÜ VERİRSEN SANA NE KADAR BİR YÜZEY GEREKTİGİ Nİ VEREBİLİRİM

Son düzenleme:
kullanılacak lambalar kaç waat ? Kaclık kablo çekiyorsun illada orgülü kablo diye bir yerde şatnamemi var varsa ben neden bilmiyorum daha once bu şekilde yaptık 100x50 bakır plakayı 4 e kestir elinde 50x25 cm lik 4 adet plaka olur kosesine bir delik del her lambanın dibine gom bi tane al sana topraklama
------------------

KULLANILACAK LAMBALAR KAÇ WAAT ? KACLIK KABLO ÇEKİYORSUN İLLADA ORGÜLÜ KABLO DİYE BİR YERDE ŞATNAMEMİ VAR VARSA BEN NEDEN BİLMİYORUM DAHA ONCE BU ŞEKİLDE YAPTIK 100X50 BAKIR PLAKAYI 4 E KESTİR ELİNDE 50X25 CM LİK 4 ADET PLAKA OLUR KOSESİNE BİR DELİK DEL HER LAMBANIN DİBİNE GOM Bİ TANE AL SANA TOPRAKLAMA KAÇ DİREK VARSA Bİ TAne gom BU NORMAL DENBİLE FAZLADIR BANA KABLO KESİTİ VE LAMBO GÜCÜNÜ VERİRSEN SANA NE KADAR BİR YÜZEY GEREKTİGİ Nİ VEREBİLİRİM

Lamba gücüne göremi topraklama yapılır? yoksa güç ve mesafe göz önüne alınarak yapılan hesap sonucu belirlenen kesite göre mi? Burda yanılmayasınız? TEDAŞ standartlarına göre artık levha topraklamada kesinlikle kullanılmıyor. 100 tane direğim varsa habire levhamı kestireceğim ! topraklamayı çıplak bakır olarak çekip belli noktalara elektrot veya galvaniz köşebent çakmak daha mantıklı değilmi?

teşekkür ederim fahri bey. kabloların çalınma riskinden dolayı özellikle boru kullanılmasından yanayım. borular çekildikten sonra alan için diğer çalışmalar bekleniyor.bu çalışmalar yaklaşık 2 ay sürer. direkleri monte ederken kablolarıda o esnada çekeceğiz. çıplak som bakır kablonun boru içinden mi yoksa boru dışından mı geçirmek daha iyidir?

Kabloların çalınma riskinden dolayı özellikle boru kullanılmasından yanayım :eek: lafınıza takıldım.

Hırsız kabloyu boru içinden tereyağından kıl çekergibi çeker. Oysa kablosuz yer altına döşerseniz metrelerce kanalı kazıp kabloyu çıkarmakla uğraşmaz. Önce burada anlaşalım.

Çıplak bakırda yer altından çekilir çünkü çalınması zordur, çünkü toprakla temas halinde olduğundan toplam topraklama direnci düşecektir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
derinlik 80 cm en az üstüne ve altına 10 cm kum kum üstüne tuğla onun üztüne karartma onun üstüne tedaş şeridi onunda ustunu doldurun gitsin sonra hangi hırsız çalacak görelim onu...

dagıtım şirketinin şartnamesi her fagıtım sirketi için degişmektedir

evet galvaniz topraklama cok iyi bir sistem ama galvanizlerimiz paslanmazsa yarın size bir topraklama komedisi resmi koyayım da gülünbiraz bari

sevgili asgarta kardeşim biz xelp komlonun üzerine beton attık yene kar etmedi çalmışlar aga

Forum istatistikleri

Konular
128,242
Kullanıcılar
450,050
Son üye
denizlerdendeniz

Yeni konular

Geri