Paratoner Inis Iletkeni Hk.

Foruma goz attim ama bulamadim, daha once bahsedildiyse de kusura bakmayin.

Paratoner inis iletkeni olarak, temel topraklamasindan catiya kadar cikarilmis galvaniz serit kullaniliyor mu? Yoksa paratoner inis iletkeni bina disindan som bakir olmak zorunda mi?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Foruma goz attim ama bulamadim, daha once bahsedildiyse de kusura bakmayin.

Paratoner inis iletkeni olarak, temel topraklamasindan catiya kadar cikarilmis galvaniz serit kullaniliyor mu? Yoksa paratoner inis iletkeni bina disindan som bakir olmak zorunda mi?
Paratoner topraklaması temel topraklamaya bağlanmamalı. galvaniz şerit kullanılmıyor diye biliyorum en iyisi fi8 bakır iletkenidir. Gereksiz ve saçma bulduğum ölçü klemensini unutmayın. :D

Paratoner topraklaması temel topraklamaya bağlanmamalı. galvaniz şerit kullanılmıyor diye biliyorum en iyisi fi8 bakır iletkenidir. Gereksiz ve saçma bulduğum ölçü klemensini unutmayın. :D
Tesekkur ederim, catiya kadar cikarilmis bir galvaniz serit filizi gordum, bunun catiya kadar cikarilma sebebi nedir?

valla bende senle aynı fikirdeyim . ama belkide ikimizde yanlış fikirdeyizdir . paratoner eş potansiyel barasına bağlanacak diyordu yönetmelik .. temel topraklaması ve tüm topraklamalar birleştirilecek eş potansiyel bara oluşturulacak .
şimdi bu konuda amacım kesinlikle polemik değil biz daha topraklamada izalatör sorununu çözemedik.:)
bu kampanya aşıyor biraz bizi .. yönetmeliğe bakmakta fayda var halen bağlayın diyormu orasını bilmiyorum.
ama biz 70 som bakır yaptık kabul görmedi iki tane 50 lik yanyana istiyorlar ve duvara metal kroşeli birde pvc kutuda test klemensi. tek kabul etmiyorlar . bilen birine sormakta fayda var diyorum.

Tesekkur ederim, catiya kadar cikarilmis bir galvaniz serit filizi gordum, bunun catiya kadar cikarilma sebebi nedir?
Sanirim bu da cati katinda veya civar katlarda koruma topraklamasina dahil edilecek tali pano, ekipman vs. varsa diye cikariliyor. Teyit edebilir misiniz?

Sanirim bu da cati katinda veya civar katlarda koruma topraklamasina dahil edilecek tali pano, ekipman vs. varsa diye cikariliyor. Teyit edebilir misiniz?
aynen dediğiniz ibi büyük ihtimalle uzun bir anten vs. gibi boyu yüksek metal malzemeler varsa onları topraklamışlardır diye düşünüyorum.
valla bende senle aynı fikirdeyim . ama belkide ikimizde yanlış fikirdeyizdir . paratoner eş potansiyel barasına bağlanacak diyordu yönetmelik .. temel topraklaması ve tüm topraklamalar birleştirilecek eş potansiyel bara oluşturulacak .
şimdi bu konuda amacım kesinlikle polemik değil biz daha topraklamada izalatör sorununu çözemedik.:)
bu kampanya aşıyor biraz bizi .. yönetmeliğe bakmakta fayda var halen bağlayın diyormu orasını bilmiyorum.
ama biz 70 som bakır yaptık kabul görmedi iki tane 50 lik yanyana istiyorlar ve duvara metal kroşeli birde pvc kutuda test klemensi. tek kabul etmiyorlar . bilen birine sormakta fayda var diyorum.
en son eş potansiyele bağlanmamalı diye biliyordum yönetmeliğe bakma lazım o zaman. doğru tek kabul olmuyor 2 li olacaktı iniş iletkenleri.

2 adet fi 8 bakır veya 30 x 6 bara tipi
bakır kullanılır.Galvanizli iletken ko -
nusu yoktur.Yönetmelik gereği,eşpo-
tansiyel barasına bağlanmalıdır.An-
cak,bu bağlantı,bu konu için üretil-
miş özel Parafudr ! ile yapılmalıdır.
İniş iletkeni üzerine,1 adet yıldırım
sayıcı koymakta da,düştüydü / düş-
mediydi / yakaladı / yakalamadı te-
teddüdüne düşmemek için yarar vardır.Benim gözlemim ! ,aktif
yakalama ucu denen aletlerden bir-
çoğunun,tenekeci ! üretimi olduğu
yönündedir.Yani,direkler,Franklin konisi görevi dışında başka işe ya-
ramamaktadır !

Ekli dosyalar

• PHOENİX 1.pdf
    104.4 KB · Görüntüleme: 5
  • OBO 2.pdf
    379.7 KB · Görüntüleme: 4
  • OBO 1.pdf
    122.6 KB · Görüntüleme: 4
  • PHOENİX 2.pdf
    186.5 KB · Görüntüleme: 2
  • LEUTRON.jpg
    LEUTRON.jpg
    291.9 KB · Görüntüleme: 7
  • OBO 1.1.jpg
    OBO 1.1.jpg
    202 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
2 adet fi 8 bakır veya 30 x 6 bara tipi
bakır kullanılır.Galvanizli iletken ko -
nusu yoktur.Yönetmelik gereği,eşpo-
tansiyel barasına bağlanmalıdır.An-
cak,bu bağlantı,bu konu için üretil-
miş özel parafudr ! ile yapılmalıdır.
İniş iletkeni üzerine,1 adet yıldırım
sayıcı koymakta da,düştüydü / düş-
mediydi / yakaladı / yakalamadı te-
teddüdüne düşmemek için yarar vardır.Zira,benim gözlemim ! ,aktif
yakalama ucu denen aletlerden bir-
çoğunun,tenekeci ! üretimi olduğu
yönündedir.Yani,direkler,Franklin konisi görevi dışında başka işe ya-
ramamaktadır !
yav bu parafudur acaba bizim bilmediğimiz bir parafudur şeklimi yönetmeliğe baktımda yıldırım yönünde bağlanacak diyor . test edilecek deyor . onu bizim yıldırımcıya sorayım bir bak kafam karıştı ..

Ekli dosyalar

• spark-gap-parafudr.pdf
    331.9 KB · Görüntüleme: 1
  • 8a17e0-ark-sonumleyici-spark-gap.pdf
    283.4 KB · Görüntüleme: 0
Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye