Paratoner İnişi Hakkında yardım

Bahadir38

Üye
Herkese merhaba. Belki bununla alakalı konu açılmıştır kusura bakmayın şimdiden. Paratoner ölçümü yaptığım bir firma inişleri 2xfi8 ile yapmış onda problem yok fakat iniş iletkenlerini kolonun içine saklamış ve ölçüm klemensini fabrika içine bırakmış. koruma borusu falan hiçbir şey yok. Muayene klemensi yerden 10 cm yükseklikte. Böyle bir uygulamaya uygunluk verilir mi? Yani illa açıktan götürmek yerden 250cm e galvaniz boru içinde indirmek vs. gerekli mi? Konuyla alakalı görselleri ekte paylaştım.
Yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Görsel 2023-10-26 saat 16.54.52_c08f046c.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-10-26 saat 16.54.52_c08f046c.jpg
    83.2 KB · Görüntüleme: 42
  • WhatsApp Görsel 2023-10-26 saat 16.54.52_ece79d40.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-10-26 saat 16.54.52_ece79d40.jpg
    130.3 KB · Görüntüleme: 42
  • WhatsApp Görsel 2023-10-26 saat 16.54.52_d35414f9.jpg
    WhatsApp Görsel 2023-10-26 saat 16.54.52_d35414f9.jpg
    90.2 KB · Görüntüleme: 43
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İniş iletkenleri kolonun içine gömülü ise olmaz. Ama kolon dışında sadece gizlenmiş vaziyette ise olabilir. İç mekanda yine olmaz. Yıldırım sürekli düşer. Ama hatırı sayılır bir büyüklükte olduğunda iniş iletkenlerinin arasındaki hava boşluğu da iyonize olarak iletken görevi görür. Aynı zamanda iletkenlerin çevresinde dinamik kuvvetler , basınç ve yüksek sıcaklık meydana gelir. Bu nedenlerle iniş,yan yana döşenmiş iki iletken şeklinde dış cephe den ve açıkta döşenir.
İşinin ehli hiç bir kimse bahsettiğiniz tesisi kabul etmez. Etmemesi gerekir.

İniş iletkenleri kolonun içine gömülü ise olmaz. Ama kolon dışında sadece gizlenmiş vaziyette ise olabilir. İç mekanda yine olmaz. Yıldırım sürekli düşer. Ama hatırı sayılır bir büyüklükte olduğunda iniş iletkenlerinin arasındaki hava boşluğu da iyonize olarak iletken görevi görür. Aynı zamanda iletkenlerin çevresinde dinamik kuvvetler , basınç ve yüksek sıcaklık meydana gelir. Bu nedenlerle iniş,yan yana döşenmiş iki iletken şeklinde dış cephe den ve açıkta döşenir.
İşinin ehli hiç bir kimse bahsettiğiniz tesisi kabul etmez. Etmemesi gerekir.
Burada sayın @tknsyn çok güzel bir açıklama yapmış.

Herkese merhaba. Belki bununla alakalı konu açılmıştır kusura bakmayın şimdiden. Paratoner ölçümü yaptığım bir firma inişleri 2xfi8 ile yapmış onda problem yok fakat iniş iletkenlerini kolonun içine saklamış ve ölçüm klemensini fabrika içine bırakmış. koruma borusu falan hiçbir şey yok. Muayene klemensi yerden 10 cm yükseklikte. Böyle bir uygulamaya uygunluk verilir mi? Yani illa açıktan götürmek yerden 250cm e galvaniz boru içinde indirmek vs. gerekli mi? Konuyla alakalı görselleri ekte paylaştım.
Yardımcı olursanız sevinirim.
Ben de buradaki test klemensi hakkında bir şeylerden bahsetmek istiyorum. Test klemensi olduğundan çok altta konumlanmış durumda. Olması gereken şekli ;

1698341222249.png

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri