Paratoner İniş İletkeninin Som bakır mı örgülü mü?

Merhabalar. Bir belediyenin ruhsat biriminde çalışıyorum. Paratoner projelerinde iniş iletkeni olarak hep 2 tane 50'lik som bakır iletken gösteriliyor. Yapım aşamasında elektrikçiler sürekli soruyorlar som bakır yerine örgülü kullansak olur mu diye. Küçük işler olsun, büyük yapılar olsun benim projelerde gördüğüm hep som bakır. Bunun ilgili bir standart var mı acaba, ona göre mi illa som bakır kullanılıyor? Bir de aynı çatıda birden fazla paratoner varsa hepsi için ayrı iniş mi yapılmalı yoksa aynı inişe bağlantıları yapılabilir mi?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhabalar. Bir belediyenin ruhsat biriminde çalışıyorum. Paratoner projelerinde iniş iletkeni olarak hep 2 tane 50'lik som bakır iletken gösteriliyor. Yapım aşamasında elektrikçiler sürekli soruyorlar som bakır yerine örgülü kullansak olur mu diye. Küçük işler olsun, büyük yapılar olsun benim projelerde gördüğüm hep som bakır. Bunun ilgili bir standart var mı acaba, ona göre mi illa som bakır kullanılıyor? Bir de aynı çatıda birden fazla paratoner varsa hepsi için ayrı iniş mi yapılmalı yoksa aynı inişe bağlantıları yapılabilir mi?
Çok yildirim alan bir yer ise 95'ilk çelik örgülü tel. Normal bir yer ise fi8 yeter.

bakın bunlara.

Ekli dosyalar

• paratoner hesabı.pdf
    72.6 KB · Görüntüleme: 35
  • paratoner.docx
    304.2 KB · Görüntüleme: 29

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye