Paratöner ve yıldırımdan korunma

İşte karşımızda güçlü elektrik akımı yıldırım ve PARATÖNER...Yıldırım 100 milyon Volt ve 100 bin Amper gücünde elektrik üretir,yakar yok eder!!!!Bu dev canavardan korunmak gerekiyor.Akla gelen ilk etkili önlem PARATÖNER...Paratoner her zaman gerekli mi?İdeal kurulum nasıldır?Nelere dikkat etmeliyiz?Resimde görünenden başka bina nasıl donatılıyor?Malzemeler nasıl olmalı?
Not:paratöner ile Parafudr da gerekiyormuş kullanılıyor.Yıldırım toprakta 2km çapında etki alanı yapıyormuş.Faraday kafesi faydalı fakat yeterli olmaz.
Yıldırım-paratoner.png

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İşte karşımızda güçlü elektrik akımı yıldırım ve PARATÖNER...Yıldırım 100 milyon Volt ve 100 bin Amper gücünde elektrik üretir,yakar yok eder!!!!Bu dev canavardan korunmak gerekiyor.Akla gelen ilk etkili önlem PARATÖNER...Paratoner her zaman gerekli mi?İdeal kurulum nasıldır?Nelere dikkat etmeliyiz?Resimde görünenden başka bina nasıl donatılıyor?Malzemeler nasıl olmalı?Ekli dosyayı görüntüle 101389
Sanat güneşimiz pardon forum güneşimiz orhan ustamız bizi bilgiye doyurmaya devam ediyor.

Bina donanımına internette yeterli bilgi yok.Basit bilgiler var.Çatı altına başka yıldırım donanımı ekleniyor mu?
Orhan ustam paratonerin mesafe olarak etrafında bir koruma çapı vardır. Ben korkuyorum tepemde paratoner benimde olsun diye bir mevzu yok . Bu konuda ev izolasyonu diye bir şey ben duymadım. Zaten bir gelirse izolasyon falan damına kor geçer . Hiç duymaz.

mesleki gizlilik kapsamında yetkisiz kişilerin bu tür bilgilere ulaşmaması için özellikle internette paylaşım yapılmıyor orhan abi.
Birgün yakında bir gürültü oldu ki hayatımda büyük yıldırım olarak bunu gördüm.Evdeki sigortalarında hepsi attı...Neyseki evde herşey normal...Bildiğim bir kişi kapısının önünde yıldırımdan öldü.Bir arkadaşımız da tepede yıldırımdan öldü...Bu işin şakası yok!!!

Birgün yakında bir gürültü oldu ki hayatımda büyük yıldırım olarak bunu gördüm.Evdeki sigortalarında hepsi attı...Neyseki evde herşey normal...Bildiğim bir kişi kapısının önünde yıldırımdan öldü.Bir arkadaşımız da tepede yıldırımdan öldü...Bu işin şakası yok!!!

yetkisiz kişiler tarafından yapılan elektrik işlerinden daha fazla insan ölüyor. bu seni durdurabiliyor mu ki ciddiyetten bahsediyorsun orhan abi. topraklama kazığı çakabiliyorsam niye paratoner dikemiyeyim diyen mahalle kahvesinde bile lafı dinlenmeyen tipler mesleki forumlarda ahkam kesiyor. iş bilenin kılıç kuşananındır abim.

Ekli dosyayı görüntüle 101404
Sana bir resim hediye ,güzel yorum yazıyorsun...Ben öğrenmek için yazdım.

meslekten olmadığın yazılarından çok rahat anlaşılıyor orhan abi. o yüzden mesajlarında kullandığın resim veya foto senin hayal dünyanı renklendiriyor olabilir ama bizim için bi kıymetiharbiyesi yok. eğer doğruysa çocuğum var diyorsun o yuzden utanarak sıkılarak muhatap oluyorum ama sen zerre kadar çekinmiyorsun. saçmaladığın yer mesleki bi forum ve karşında da meslek erbabları var. yaşının adamı ol ve dalganı gerçek arkadaşlarınla geç. burası yeri değil anla artık.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri