Parafudr seçimi - (Bir siteden alıntıdır.)

Katılım
2 Şub 2007
Mesajlar
48
Beğeniler
5
Puanları
3
Yaş
34
#1
OG Parafudrları, OG. Alternatif Akım şebekelerini, şebekeye bağlı makine ve cihazları, şalt donanımlarını, işletmede meydana gelen iç (dahili) ve dış (Harici) aşırı gerilimlerden (Aşırı gerilimleri sınırlandırmak suretiyle) korurlar.
Aşırı gerilimler; sistemin maksimum işletme gerilimini aşan ve genellikle geçici karaktere sahip olan fazlar arası veya Faz-Toprak arası gerilimlerdir. Bu gerilimlerin yüksekliği yanında, zorlama süreleri de önem arzeder. Bunlardan harici olanlar (Hat düşmeleri gibi arızî haller dışında) yıldırım tesiri ile meydana gelir. Bunlar atmosferik aşırı gerilimler olup süreleri 1 mikro saniye civarında ve 100 kHz. ile 1 MHz. arasında değişir. Yıldırımlardan meydana gelen aşırı gerilimlere karşı etkin koruma günümüzde yalnızca parafudrlarla sağlanabilir.
Dahili aşırı gerilimler ise, maksimum işletme geriliminin üzerinde dalgalanan şebeke frekanslı geçici gerilim yükselmeleri; kesicilerin (veya yük altında seksiyonerlerin) manevralarındaki açma-kapama işlemlerinden dolayı veya Faz-Toprak veya Faz-Faz kısa devre olaylarında meydana gelir. Bu tip aşırı gerilimlerin frekansları 100 Hz. ile birkaç kHz. arasında değişir ve birkaç mili saniyede sönerek normalleşir. Genlikleri, sistemin gerilimine bağlı olup, Faz-Toprak gerilimi, sistem geriliminin tepe değerinin 2,5 - 3 katına veya Faz-Nötr geriliminin 4 - 4,5 katına ulaşır.Parafudrların sınırladıkları gerilim değeri, bunların nominal gerilimlerine bağlı olarak tesbit edilir.
 
Katılım
14 Mar 2007
Mesajlar
51
Beğeniler
2
Puanları
1
Yaş
34
#2
Teşekkür ediyorum,şunu konuya ilave etmek istiyorum.Y GERİLİM tesis veya şalt sahalarında her faz torak arasın konulan parafudurlara ait ,parafudurun kaç kez arıza halinde çalıştığına dair sayaci mevcuttur.(bilgi amaclı)
 

by lent

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Katılım
21 Nis 2009
Mesajlar
8,781
Beğeniler
5,881
Puanları
2,508
#5
@nokta85 arkadaş belli ki site/hisse sahibisin bu tür mesjlara son ver reklam yapacaksan yönetime başvur.
 

Hırçın 41

Profesyonel Üye
Katılım
17 Ara 2013
Mesajlar
4,748
Beğeniler
5,228
Puanları
2,556
#6
Amatörce hazırlanmış bir site ama meslek dışındakiler ve mesleğe yeni başlayanlar için faydalı olabilir emeği geçenlere teşekkürler.
 
Son düzenleme:

Benzer konular

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
99,854
Mesajlar
702,439
Kullanıcılar
374,577
Son üye
teknovadi

Yeni Konular

Üst