Paradox SP4000 zone 4 sürekli yanıyor

A3uc

Üye
Merhaba,

1 hafta önce gaz dedektörü ile ilgili siren öttü. Bu esnada şifremi unuttuğumdan keypad'ta bir sürü tuşa bastım, belki ayarları da değiştirmiş olabilirim (ilkel bir keypad olduğundan bastığımız düğmelerin ne anlam ifade ettiğini bilmek imkansız) acaba 0000 mıydı, 1234 müydü derken baska modlara da cihazı sokmuş olabilirim. Her neyse sonrasında şifreyi buldum; fakat epey uzun bir süre çevredekilere rahatsızlık vermiş oldum, maalesef.

Gelelim soruna, bu hatadan sonra zone 3 ve zone 4 ışığı sürekli yanık kaldı. Ben de anakartın olduğu kutuyu açtım, kabloları takip ettim. zone 3 --> Duman dedektörü, zone 4--> Siren bir de bunların kablo bağlantıları şu şekilde yapılmış. zone 3'ün sarı kablosu ile zone 4'ün sarı kablosu aynı yuvaya girerken, yeşil kabloları ise sırasıyla 3 ve 4 nolu yuvalara takılmış. Muhtemelen sarı kablolar topraklama olacak.

Bu arada TBL ve MEM'de artık bastığımda zone 3 ve zone 4 ile ilgili bir kayıt yok.
1-) Yangın dedektörünü temizleyip taktım. --> zone 3 lambası keypad'te söndü.
2-) zone 4 ışığı ise sürekli yanıyor, sanki kapı 1'i açık bırakmışsınız gibi. TBL ve MEM kayıtlarında yok. ama keypad'te aktif...
2.1-) sabotaj switchini ve siren kapağını kontrol ettim : maalesef kapağı açsam da switch'i bastırsam da zone 4 ışığında bir tepki yok, sürekli aktif...
2.2-) zone 4 kablolarını anakart'tan söktüm ve bir de ne göreyim.. zone 4 keypad'te halen YANIYOR.. yine değişiklik yok.
2.3) montajcı modunda [700] ve [705] nolu adreslerde belirtilen sabotaj uyarısı ile ilgili ayarları değiştirdim. Yine tepki yok zone 4 yanmaya devam...

açıkcası bu hatanın neden kaynaklandığını bilmiyorum. Sadece bir kez gaz dedektörü uyarısı aldım ve şimdi kalıcı olarak siren ile ilgili zone 4 açık görünüyor...2 yıllık cihazda switch ve dirence birsey olmaz diye tahmin ediyorum...

Not: zone 4'ü ancak bypass yaparsam ARM aktif olabiliyor doğal olarak.

Zone 4 ü sök, zone 4 ile sarı kabloların girdiği yuvayı kısa devre yaptır. Keypadden bak sönecek mi

kısa devre yapmamızdaki amaç keypad'teki ayarlarda bi problem olup olmadığını mı anlamak ? kısa devre yaptığımda da sönmüyor.

Yok hocam amaç, zone 4 bağlı olan cihazda mı yoksa giden kabloda mı sorun olup olmadığını anlamak. Siz zone 4 teki kabloyu çıkartıp, zone 4le com arasına yeni kablo attığınız halde led sönmüyorsa ya anakartın zone4 çıkışı arızalıdır. Ya da programlamada bir sıkıntı olmuş olabilir. Bunu anlamak içinde şunu deneyin;

1.bölgedeki (yüksek ihtimal kapı ya da pır dedektörüdür) kabloyu sökün 4.bölgeye bağlayın. Bu şekil bir bağlantı yaptığınızda o bölgedeki pır yada kapıda hareket durumu yoksa 4.bölgenin ledi sönmüş, 1.bölgenin ledi yanması gerekiyor.

zone-baglantisi.png

4. bölge zonuna ilişkin tüm kabloları söktüm fakat zone ışığı yanık.. acaba hocam bu zone'u keypad'tan komple silebilir miyim? Yani zone'ı artık algılamasın, kapalıymıs/açıkmış... bu zone zaten siren'le ilgili ve ben 8. kattayım balkonuma erisecek bir durum yok. sadece bu kırmızı ışık rahatsızlık veriyor artık.
[ENTER] > [Montajcı Kodu] [004] > [00] > [0] > [ENTER] > [CLEAR]

Bu kod zone 4'ü silmeme yardımcı olur mu ?

Forum istatistikleri

Konular
128,160
Kullanıcılar
449,918
Son üye
mustafa 909

Yeni konular

Geri