Parça yüzeyini nasıl kopyalayıp g kode çikartım?

halil355

Üye
Araba jantının yüzeyini tıraşlamak istiyorum ince bir şekilde,ama jant düz olmadıgı için imkansız gibi görünüyor.ben bu jantın ortasından dışına kadar olan kısminin gcode nu nasıl çıkartırım,jant sürekli dönücek ben gcode yi girdigimde sadece x ve z ekseni içten dışa doğru yavaş bir şkilde hareket edicek.nasıl yapabilirim bilgisi olan lütfen yardımcı olsun...

3 boyutlu tarayıcı ile rahatça çıkartabilirsiniz.

Ticari olarak yapacaksanız tarayıcı edinin ama 4 tane Jant için ise değmez almaya. Etrafta bu işi yapan varsa ve bulabilirseniz taratın.

CMM'de olur ama onu bulmak hepten zor. :)

Bir ihtimal de üretici firmaya yazıp onlardan CAD dosyasını istemek (verme ihtimalleri düşük)

En son çare el ile ölçmek (Kumpas, mikrometre mastar gibi aletleri bir arada kullanarak) lakin bu deveye hendek atlatmaktan da zor.

Hocam sanırım istediğiniz takım jantın yüzeyindeki kıvrımlara göre her noktada aynı derinlikte ilerlesin istiyorsun. Maalesef bunun kolay bi yolu yok. Ya yüzeyin şeklinin manuel olarak elle çizilmesi ona göre gcode üretilmesi gerek yada 3d tarayıcı lazım. Her iki şekilde de size oldukça pahalıya mal olur.

Cevabın için çok sağol kardeşim,manuel olarak çok uğraştırıyor bir yolunu bulmam lağzım.

Buna benzer bir proje daha önce bana gelmişti,bu projede amaç gözlük camını çerçeveye uygun şekilde kesmekti.Yapılan işlem öncelikle çerçevenin koordinatları özel bir yazılımla okunuyor ve ardından bu okunan bilgiler dogrultusunda cam kesiliyor.
Sizin yapmak istediginizinde benzer oldugunu düşünüyorum.Belirli aralıklarla otomatik olarak örneklemeler alacak ve ardından bu örneklemeler sayesinde belirsiz ara noktaları ortalama degerler ile hesaplayarak gerçek kesim çizgisini oluşturacak.Yani x ekseni sabit aralıkla hareket ederken z ekseni bir prob ile okuma yapacak ve okudugu datayı bir pc ye kaydedecek.örnekleme sayısı nekadar fazla olursa gerçege okadar yakın çizim elde edilebilinir.
Yani işni özü,özel bir iki eksenli step motorlu tarayıcı aparat imal etmeniz gerekecek ve bunu kontrol eden özel bir yazılım yazdırmanız gerekecek.Eger cnc tornadan tersine bilgi alınabiliyorsa özel aparat yaptırmaya bile gerek kalmaz.ilk seferde otomatik tarama yapıp koordinatları ögrenir,ardından okudugu bu degere +paso verilerek temizleme işlemi yaptırılabilinir.
Eger üç beş jant için degilde sürekli yapılacak bir iş ise ugraşılabilinir.

Buna benzer bir proje daha önce bana gelmişti,bu projede amaç gözlük camını çerçeveye uygun şekilde kesmekti.Yapılan işlem öncelikle çerçevenin koordinatları özel bir yazılımla okunuyor ve ardından bu okunan bilgiler dogrultusunda cam kesiliyor.
Sizin yapmak istediginizinde benzer oldugunu düşünüyorum.Belirli aralıklarla otomatik olarak örneklemeler alacak ve ardından bu örneklemeler sayesinde belirsiz ara noktaları ortalama degerler ile hesaplayarak gerçek kesim çizgisini oluşturacak.Yani x ekseni sabit aralıkla hareket ederken z ekseni bir prob ile okuma yapacak ve okudugu datayı bir pc ye kaydedecek.örnekleme sayısı nekadar fazla olursa gerçege okadar yakın çizim elde edilebilinir.
Yani işni özü,özel bir iki eksenli step motorlu tarayıcı aparat imal etmeniz gerekecek ve bunu kontrol eden özel bir yazılım yazdırmanız gerekecek.Eger cnc tornadan tersine bilgi alınabiliyorsa özel aparat yaptırmaya bile gerek kalmaz.ilk seferde otomatik tarama yapıp koordinatları ögrenir,ardından okudugu bu degere +paso verilerek temizleme işlemi yaptırılabilinir.
Eger üç beş jant için degilde sürekli yapılacak bir iş ise ugraşılabilinir.
Alarmko okadar güzel anlatmışsınki kardeşim ben bile kendi istediğimi bukadar ayrıntılı anlatamazdım,çok teşekkür ediyorum.bu jant işi sürekli olucak bir seferlik değil.çok yeri yaraştırdım estlcam diye bir pro buldum onda yüzey taraması yapılıyormuş ama programla ilgili ayrıntılı detaylar bulamadım.

Sizin ihtiyacının CAD-CAM programlarından bir değil ki ?

Siz var olan bir yüzeyi işlemek istiyorsunuz. Bunun için yüzeyin veya parçanın elinizde ya CAD çizimleri olması lazım yada Yüzeyi/parçayı tarayarak bunu 3B bir teknik resme dönüştürmeniz lazım.

Burada mesele şu. Elinizde imalat için kullanılan CAD dosyaları yok ise o yüzey/parçayı işleyecek G kodunu hassas şekilde oluşturamazsınız ve burada istenen hassasiyet 1 mm'nin altında yanlış anlamadıysam.

Bugün cep telefonları bile kamera ile tarama yaparak 3B resim çıkartabiliyorlar ama bu hassasiyet size yetecek mi? End. bir iş yapacaksanız istediğiniz hassasiyette tarama yapacak 3D Scanner denilen alete ihtiyacınız var. Ancak bu sayede istenilen hassasiyetle komut dosyası oluşturulsun ve işleme yapılsın.

Abi farkettiysen cihaz ilk önce lazerle tarıyor sonra operatör ufak değişiklik yapıp çalıştırıyor. Dik işleme merkezlerinde probing yapanlar var parça yüzeyine göre z ekseninin değerini ayarlıyor bu konuda çok bilgim yok eğer bu işi düzenli yapacaksan çinden böyle bi makine getirtmeni tavsiye ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri