Panasonic Fpwinpro ile PLC Programlamada Çalıştırma Sorunu

mirzaga

Üye
Merhaba arkadaşlar, elimde panasonic FP0-C16CP tipi PLC var, Fpwinpro ile açık bir kontak ve bir çıkış ile basit bir program yazıp online moda alıp, PLC ye yükleyebildim. Burada sorun yok ancak, Program çalışırken açık kontağı kapatıp çıkışın çalışmasını sağlmak için açık kontağa çift tıkladım ve "60 from plc application erorr and parameter erorr" diye yazı çıkıyor. Yani PLC de programın çalışmasını gözlemleyemiyorum. Bu hatayı düzeltmem için yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba

Kullandığınız işletim sistemi ve FPWINPRO nun versiyonunu belirtebilirmisiniz?
FPWINPRO nun güncel versiyonu 6.312 dir. PC nizde bunun kurulu olması gerekir.

merhaba
FPWINPRO 6.0 kullanıyorum. Yani en güncel versiyonun kurulu olmaması hata verir mi, bunu anlayamadım?

Merhaba çözüm istiyor iseniz lütfen sorularımı cevaplayabilir misiniz?
Kullandığınız işletim sistemi ve FPWINPRO nun versiyonunu belirtebilirmisiniz?
FPWINPRO nun güncel versiyonu 6.312 dir. PC nizde bunun kurulu olması gerekir.

Merhaba
Öncelikle zamanınızı sorunuma ayırdığınız için teşekkürler.
FPWİNPRO 6 kullanıyorum ve kullandığım işletim sistemi windows7 dir.

Merhaba şimdi yeni farkettim kontak koymadan sadece %QX0.0 adresli çıkış koyduğumda çıkışın aktif olduğunu hem bilgisayarda hemde PLC gözlemleyebiliyorum ancaK PLC de ve bilgisayarda kontakları aktif yapamıyordum burada giriş kontaklarında programda erorr vermemesine rağmen adresleme hatası yapıyor olabilirim programda ne tür giriş adresi(kontak) kullanmalıyım ki program hata vermesin. Panasonic PLC ile yeterli kaynak yok o yüzden program hakkında daha kapsamlı bilgi edinemedim. Teşekkür ederim.

Merhaba

Panasonic Destek herhalde çok yoğun olduğundan sana cevap verememiş, fırsattan istifade ben vereyim :)
Üstadın affına sığınarak yazıyorum...

Öncelikle seninde dediğin gibi adreslemen hatalı editörde kontak kullanırken fiziksel girişler X çıkışlar Y ile ifade edilir ve direk yazılır.
X0,Y0 gibi

Ayrıca FPWINPRO nun güncel versiyonunu kullanıyor isen Help bölümüne girdiğinde bir çok özelliğin (yeni proje açma,kontak koyma,program yükleme vb.) kısa video görüntülerini bulabilirsin.

Umarım yardımcı olur

Merhaba
öncelikle çabalarınızdan ötürü teşekkürler, dediğiniz gibi yaptım ancak,
kontağa çift tıkladığımda bir hata veriyor. Bu programı kontaksız kullandığımda hata vermiyor. Bu sorunu çözemedim.

Merhaba

Bahsettiğiniz bir sorun değildir. X ile ifade edilen fiziksel girişleri plc içerisinden Online Mod da ON-OFF yapamazsınız.Editör bunun yanlış olduğunun uyarısını vermektedir.

X girişlerini ve Y çıkışlarını (Set/Reset kullanılmamış ise) sadece Force Özelliği ile ON-OFF edebilirsin.
Bunun içinde yapman gereken Monitor Header veya Entery Data Monitor bölümlerinden birine girerek X0 ve Y0 ı buraya eklemek daha sonra Tools un altında bulunan Force Variables ın üzerine gelip tıklatığında seni o bitin durumunu değiştirmeye gönderir.Bu şekilde X ve Y bitlerini ON-OFF yapabilirsin, işin bittiğinde Tools altında bulunan Unforce All Variables özelliğini seçerek plcyi bu moddan çıkarman gerekmektedir.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri