Panasonic FPO-C16CP Acil Stop Bağlama?

milon06

Üye
merhaba

panasonic FPO-C16CP CPU UNIT PLC ve relay input kartı ile yine 8 çıkışlı role kartı aldım. Yapmak istediğim 6 tane start-stop tuşum var bunlarla 6 tane motor kontrol etmek istiyorum. tusu start actığımızda roleyide açmak istiyorum.Birde 7. tuşumuz var o da bildiğimiz acil stop mantarı bütün sistemi kapatacak basınca bana bu konuda yardımcı olacak arkadaş varsa beni cok mutlu eder. herkese iyi çalışmalar.

Not: PLC hakkında hiç bir bilgim yok yeni öğreniyorum bu projei haftasonuna kadar yetiştirmem lazım lütfen yardım :(

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
sn. milon06, yapmak istediğiniz 6 adet motoru start stop butonu ile plc den çalıştıracaksınız. acil butonu ile her halukarda sistemin enerjisini keseceksiniz. bunu fpo plc programı ile yapacaksınız. doğru mu anlamışım
yoksa kumanda şemasını imı stiyorsunuz.

hayırlı çalışmalar diliyorum,...

PLC İLE YAPACAM fpwın rpogramı varmış onunla programlayacam.

Merhaba Sn.Milon06

İsteğin program ekte dir.Programa baktığında ne kadar basit olduğunu göreceksin

Senden ricam bizlerden teknik destek ve döküman istemekten çekinme ama bu gibi benzer ve acil dediğin programları bizim yazacağımızı da bekleme, çünkü bu sana iyilik değil kötülük olur.

Sana her zaman teknik destek vermeye bizzat ben hazırım.

Kendine iyi , dökümanlarada çok bak :)

Ekli dosyalar

• basit_IO_kontrol.fp.zip
    1.2 KB · Görüntüleme: 6
cahilliğim için özür dilerim ama fp dosyasının hangi programla açablirim.

merhaba milon06

fp uzantılı dosyayı FPWINGR editörü ile açabilirsin

güncel versiyon 2.801 dir

Ben Fp0 ve thermokupul ünitesi ile ısı kontrol prosesi yapıcam ve toplam 6 adet thermokupul olacak bu işlemler için.
1-wx den verileri alıp nasıl bir işleme tabi tutmalıyım hangi "fun" u kullanmalıyım(analog değer 2haneli olacak)
2-wx den Okunan değeri HMİ de nasıl normal değerler olarak okutacağım örn: (80 derece vs...)
3-Bunları yaparken set ısısı oluşturup wx den aldığım değere set'e gelince günlük olarak bu değeri sabit/değişken nasıl yaparım umarım sizin vaktinizi almamış olurum ve anlaşılır olarak yazmışımdır
Şimdiden teşekkürler.

Merhaba

FPWINGR editörü kullanıyor iseniz sabit bir tarama programı var.Bunu plc içerisine yazdıktan sonra ısı değerlerini okuyabilirsiniz.
FPWINPRO kullanıyor iseniz TC8 kartının library dosyasını eklemeliniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra 8 kanallı olan TC kartından ısı değerlerini okuyabilirsiniz.
80 derece için 800 okursunuz. Yani 80.0 gibi düşünebilirsiniz.

PLC de eğer ısı bölgesini ON/OFF metodu ile çalıştırmayı düşünüyor iseniz.Compare (Karşılaştırma) komutu kullanmalısınız.

Fp Wingr kullanıyorum -R9010-f0=wx4=dt0 ile istediğim değerleri alamıyorum -742 ve sürekli dalgalanıyor aldığım değer probu ısıttım ama değer ani değişim göstermiyor hatta hiç değişmiyor prob 5metrelik orjinal kablosuna 50 metre ttr kablo ekli olması mı etkiler durumu yoksa yazdığım diağramda'mı sorun var

Forum istatistikleri

Konular
128,463
Kullanıcılar
450,402
Son üye
FurkanYAPC

Yeni konular

Geri