PİC BAŞLANGIÇ ÖNERİSİ YARDIM...

oztoprak06

Üye
İyi geceler herkese,EEM okuyorum 3.sınıfa geçtim.Pic programlama öğrenmek istiyorum elimde 2 tane kitap var;

1) Mikrodenetleyiceler ile pic programlama - Organ Altınbaşak (assembly dili)

2)CCS C ile Pic programlama - Serdar Çiçek( c dili )

sizce hangisini kullanmalıyım başlamak için?

Assembly pic in orjinal yazilim dilidir.eger assembly uzerinden calisirsan pic in calisma mantigini daha iyi kavrarsin.calisma mantigini kavradiktan sonra c ye gecis tapmak daha saglikli olacaktir diye dusunuyorum

Assembly pic in orjinal yazilim dilidir.eger assembly uzerinden calisirsan pic in calisma mantigini daha iyi kavrarsin.calisma mantigini kavradiktan sonra c ye gecis tapmak daha saglikli olacaktir diye dusunuyorum
Teşekkür ederim hocam cevabınız için bende öyle duydum ama yinede sormaya devam ediyorum :)

C ve C# bilmeden hasbel kader mezun olmuş eem ciler piyasada yakalandıkları yerde itlaf ediliyorlar haberin olsun.
asm .. şöyle bir bak geç.
Mcu larla uğraşırken zaten ne zaman nerede ne kadarcık kullanılacak göreceksin.

CCS C sadece pic ler içindir .
Sadece başlangıçta zevk almak için ..
Piyasa mcu dolu.
Özelliklerde arm tabanlılar güncel ..
C bilirsen çok az bir fark ile birinden diğerine kolayca geçersin dahası hepsini de kullanırsın.
Mcu ları pc ile birlikte kullandığın zaman ise C# gibi kütüphanesi bulunabilen bir şey çok işine yarayacak.

Bu dediklerim için çok çalışmalısın çoook..sosyalleşme ayakların filan yoktur inş..
Bir de meslek dersleri üfff..

C ve C# bilmeden hasbel kader mezun olmuş eem ciler piyasada yakalandıkları yerde itlaf ediliyorlar haberin olsun.
asm .. şöyle bir bak geç.
Mcu larla uğraşırken zaten ne zaman nerede ne kadarcık kullanılacak göreceksin.

CCS C sadece pic ler içindir .
Sadece başlangıçta zevk almak için ..
Piyasa mcu dolu.
Özelliklerde arm tabanlılar güncel ..
C bilirsen çok az bir fark ile birinden diğerine kolayca geçersin dahası hepsini de kullanırsın.
Mcu ları pc ile birlikte kullandığın zaman ise C# gibi kütüphanesi bulunabilen bir şey çok işine yarayacak.

Bu dediklerim için çok çalışmalısın çoook..sosyalleşme ayakların filan yoktur inş..
Bir de meslek dersleri üfff..
Tam olarak ne yapmalıyım assemblyde bi süredir kod çalışıyorum ama hala derlerken hata alıyorum çoğu kez,şuan stajdayım burada ccs c ile çalışmamı önerdiler hem c dilimin gelişmesine faydalı olacağını hemde assemblye göre daha iyi olduğunu söylediler fakat okuldaki hocamda assembly çalışmamı öneriyor ne yapcam çok arada kaldım.Yardımcı olursanız çok sevinirim :)

Serdar Çiçek in kitabını al atlamadan oku.
En azından donanımları filan tanımış olursun + staj yerindekilerin sözünü dinlediğini göstermek çok yarar sağlar )
Ve bu arada vay be bende programladım bende programladım diyebilirsin (selfgazing) .
Çok sürmez , başka mcu larıda ya da güncel olan arduino gibi , elektronikten anlamayanların kendini elektronikten alıyormuş sanmaları için üretilmiş kartlarda vs vb programlamak için gereken C yi çözersin.
Programcılar elektronik öğrenemez ama elektronikçiler kendilerine yetecek kadar programlama öğrenebilir ve mutlaka öğrenmelidir.
C öğren.
Çeşitli mcu lar için az bir farkla ( o mcu ya has komutlar ) kısa sürede ( 2-3 gün çok bile ) birinden diğerine atlarsın.
Yani yeri geldiğinde pic.. yeri geldiğinde stm...hatta plc
C içerinden de asm kullalanılabilir çünkü gerekir yerine göre..

Arada zaten asm kullanacaksın.
Bir mcu nun pdf ini açıp oradan satır satır istediğini yaptırma imkanı sunar.
Eskiden ( büyük büyük büyük dedemin zamanları ) 16F84-628 gibi oyuncakların setleri 20-30 tane iken eh işte asm programla denirdi.
Kısa ve hızlı ..
Şimdilerde 8bit değil çok bitli mcu lar için asm ile yapan mühendisleri bile yazmıyor.
Akıllı işi değil , Windows dururken dos ile çalışmak gibidir.
Ama işin temeli C ile yazsan da derleyici bir şekilde asm ye çevirip oradan da h....

Özet :
Hele , Serdar Çiçek hocayı bir oku...

Son düzenleme:
En azından donanımları filan tanımış olursun + staj yerindekilerin sözünü dinlediğini göstermek çok yarar sağlar )
Ve bu arada vay be bende programladım bende programladım diyebilirsin (selfgazing) .
Çok sürmez , başka mcu larıda ya da güncel olan arduino gibi , elektronikten anlamayanların kendini elektronikten alıyormuş sanmaları için üretilmiş kartlarda vs vb programlamak için gereken C yi çözersin.
Programcılar elektronik öğrenemez ama elektronikçiler kendilerine yetecek kadar programlama öğrenebilir ve mutlaka öğrenmelidir.
C öğren.
Çeşitli mcu lar için az bir farkla ( o mcu ya has komutlar ) kısa sürede ( 2-3 gün çok bile ) birinden diğerine atlarsın.

Eskiden ( büyük büyük büyük dedemin zamanları ) 16F84-628 gibi oyuncakların setleri 20-30 tane iken eh işte asm programla denirdi.
Kısa ve hızlı ..
Şimdilerde 8bit değil çok bitli mcu lar için asm ile yapan mühendisleri bile yazmıyor.
Ama işin temeli C ile yazsan da derleyici bir şekilde asm ye çevirip oradan da h....

Özet :
Çok teşekkür ederim hocam gerçekten vakit ayırıp cevapladınız dediklerinizi yarın sabahtan itibaren uygulamaya koyuyorum :)

Merhaba,

Belki işinize yarar.Buyrun.

Ekli dosyalar

• ASM_CALSMA_SADE.rar
    203.9 KB · Görüntüleme: 9
C öğren.

Kısa ve hızlı ..

Özet :

arduino = elektronikten anlamayanların kendini elektronikten anlıyormuş sanmaları için üretilen kartlar.

:D :D :D harika bir yorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri