Oyuncak araba elektronik sorularım?

merhaba
bitane şundan aldım : https://urun.n11.com/mikrofonlu-kul...ff-road-wd-uzaktan-kumandali-araba-P311076761

bu oyuncak arabamı ufak ufak geliştirmek istiyorum, ilk yapmak istediğim şey motorların hızını kontrol edebilmek. sonrasında evde kendi imkanlarımda dişli kutusunu falan alüminyumdan ve aliexpressten aldığım dişlilerle kendim yapıcam.
üzerinde sikko fırçalı dc motorlar var,
-fırçalı motorların hızını arduino ile kontrol edebilir miyim ? esc almam gerekir mi ?
- fırçalı motorları **ktir edip direkt fırçasız motor alsam esc de almam gerekir mi kontrol etmek için ?
-motor shieldi almam gerekir mi? yoksa arduino yu yakar mıyım
-arduino ya gücü 5v usb girişinden mi vericem
-motor shield + bluetooth modülü takmak istesem arduino uno nun pinleri yeterli olur mu? daha büyük bir board almam gerekir mi?
- şu an batarya olarak elimde bolca 2400mah lık ni-mh piller var, bunlar yeterli olur mu? eğer olmazsa nasıl bir pil+şarj aleti almalıyım.

bu arada, araç bence fiyatına göre çok iyi ve çok eğlenceli bir alet. 4x4 olduğu için her şeyin üzerinden geçiyor, düz duvara dayayıp gaz verince duvara tırmanıp ters dönüyo falan.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Selamün aleyküm arkadaşlar.
Bu konu başlığı altında sizlerden bir yardım taleb ediyorum.
İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Oyuncak kumandalı araba var.
Pili yerinden çıkartılıp şarj cihazı na takıp şarj etmek gerekiyor.
Her defasında vidayı söküp bayaryayı yerinden sökmeden telefon şarj eder gibi nasıl yapabilirim.

Ekli dosyalar

• 15608646724915064602304864023546.jpg
    15608646724915064602304864023546.jpg
    235.8 KB · Görüntüleme: 10
En makul çözüm kırmızı ve siyah kablolara birer ek yaparak ucuna pil konnektörüne giren uç gibi bir uç ekleyip onuda gövdeye monte etmek gibi geldi bana.

En makul çözüm kırmızı ve siyah kablolara birer ek yaparak ucuna pil konnektörüne giren uç gibi bir uç ekleyip onuda gövdeye monte etmek gibi geldi bana.
Çok teşekkür ederim ustam bu fikir gerçekten güzel deneyeceğim hemen

Adaptör jacki gövde üzerine yerleştirilebilir, 2 konumlu anahtar koymakta fayda var, şarj ve normal kullanım modu. Zira şarj için pillerin geriliminin üzerinde gerilim gerekli ve bu elektroniğe hasar verebilir.

Adaptör jacki gövde üzerine yerleştirilebilir, 2 konumlu anahtar koymakta fayda var, şarj ve normal kullanım modu. Zira şarj için pillerin geriliminin üzerinde gerilim gerekli ve bu elektroniğe hasar verebilir.
Ustam yaptım dediğiniz gibi ama anahtar işini akıl etmedim.
İnşallah kısa vadede birşey olmaz.
Çocuklar çok sık oynamıyor zaten ama.

Ekli dosyalar

• IMG_20190618_211844.jpg
    IMG_20190618_211844.jpg
    254 KB · Görüntüleme: 11
Şansa kalıyor o zaman, kullanın gozlemleyin bakalım belki gereksiz evham yapıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,597
Son üye
CTure

Yeni konular

Geri