Otoparkın Tamamen LED Lambalara Dönüştürülmesi

asburak

Üye
merhaba arkadaşlar;
otoparkımızda bulunan 600 adet lambanın (t5) hepsini led lambalara dönüştürsek nasıl bir amortisman sağlarız? ben kabaca bir çalışma yaptım. led olunca lamba sayısını yarıya indirdim. t5 yerine 42 watlık floresan tipi lambaları uygun gördüm. yaptığım çalışmada amortisman bana 5 yıla yakın çıktı. şimdi arkadaşlar bu led lambalar ömür olarak ne kadar? driver ömürleri ne kadar? ledler yanmış olsa yada patlasa yenisi ile benim teknisyenim değiştirebilir mi?(tak çıkar mı yoksa lehimli mi) regülatör kullanmak zorunda mıyım? Bakım sözleşmesi yapılmalı mı yapılırsa yıllık tahmini ne kadardır? yoksa biraz daha ucuzlamasını ve gelişmesini mi beklemeliyim? ortalama aldığım fiyat 400 tl. özel taasarım floresan gibi olacak. arkadaslar bana detayları paylasırsanız deneyimli, test etmiş arkadaslar varsa engin fikirlerine ihtiyacım var.
saygılar herkese

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
600 adet T5 floresanı LED floresan ile değiştirirseniz amortisman süresi 1,5 yıl civarı olur, 5 sene ziyadesiyle fazla...

ledler dekoratif aydınlatma olarak kullanılır.
asıl aydınlatmayı led olarak yapalım derseniz istenen parlaklık elde edilemez.

Aşıldı artık led aydınlatmanın sadece dekoratif amaçlı kullanımı...

Arkadaşım benim fikrim bu değişimi yapmadan önce biraz daha beklemen. Çünkü hala aşılamayan sorunlar var. Led gerçek anlamda mühendislik isteyen bir olaydır. Led in soğutulmasının yapılmasından ziyade led in ısısının dışarı atılması gerekmektedir. Buda ciddi bir mühendislik yani harcama isteyen bir olaydır. Sözüm ona şu an ki üreticiler (elbetteki hepsi değil) tabiri caizde kornişle soğutmaya çalışıyorlar. Fikrim biraz daha bekle. Saygılar...

bende biraz daha beklemekten yanayım. bir arkadaşım 1,5 yıl demiş ama bendeki lambalar sürekli yanmıyor ki. otoparkta hareket sensörleri var araç geçerken özellikle sabah ve akşam yanıyor. bunları da göz önünde bulundurmak lazım. ayrıca arkadaşlar bakım sözleşmesi yıllık nedir? fiyat olarak. bir de istediğimiz ışık şiddeti yakalanacak mı? çok şüpheliyim. şu anda zorlu center otoparkını tamamen kendi üretimi ledler le doldurmuş. açılsın bakalım nasıl olmuş.

bende biraz daha beklemekten yanayım. bir arkadaşım 1,5 yıl demiş ama bendeki lambalar sürekli yanmıyor ki. otoparkta hareket sensörleri var araç geçerken özellikle sabah ve akşam yanıyor. bunları da göz önünde bulundurmak lazım. ayrıca arkadaşlar bakım sözleşmesi yıllık nedir? fiyat olarak. bir de istediğimiz ışık şiddeti yakalanacak mı? çok şüpheliyim. şu anda zorlu center otoparkını tamamen kendi üretimi ledler le doldurmuş. açılsın bakalım nasıl olmuş.

amortisman süreleri kısa olur cok yaklasık florasana göre 2 kat daha kısa olur ışık şiddetini yakalayabilirsin yeni nesil ledler baya iyi yakalamakta bunu sadece yukarda arkadasımızın dedigi gibi farklı sıkıntılar var onlar asıldıgı taktirde ozaman gönül rahatlıgıyla sistemi yaptırman daha dogru

eyvallah birader. peki önerdiğin büyük firmalar var mı? soket tarzı üretim yapan olursa daha makul olur. kendimiz lambaları değiştirebilelim.

600 adet T5 floresanı LED floresan ile değiştirirseniz amortisman süresi 1,5 yıl civarı olur, 5 sene ziyadesiyle fazla...

dostum nasıl o kadar kısa hesapladın anlamadım.

projelerde LED satmak için yırtınıyoruz, 3 yılın altına inemedim hala (tridonic' te bile). bu nedenle satışlar hala "genel aydınlatma için" istenen seviyede değil. yani LED' ler genel aydınlatma için hala istenen düzeyde değil.

Sanırım LED floresanın özel bir durumu var. ben standart LED + konvertör sisteminden bahsediyorum.

T5 floresanlarda verim 90lümen/watt, LED' lerde ise 100lümen/watt seviyelerinde.

bakım masraflarını, ömrü gözönüne alındığında 3 yıl belki yakalanır ama 1,5 yılı nasıl yakaladığını gerçekten merak ediyorum.

ben şu anda deniyorum led projektör 1 senedir 6 adet projektörün sürücüsü yandı bu beton direk 4 adet projektör ben şu aşamada tavsiye etmiyorum yaklşık 900 $ verdim projektörün bir adetine

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri