Oto Ses Sistemi YARDIM EDİN LÜTFEN

Herkese merhaba

1. Soru Megane 2 aracımda Kawai KW-3130 double teyp var ilk sorum burdan. Rca çıkışlarının anlamlarını tam olarak çözemedim şuanki anfime rr ve ll çıkışlarından ses gidiyor. Amfim 4 kanallı olduğu için bana bir çift daha rca çıkışı lazım. Y kablo ile çoğaltmak istemiyorum çünkü verim düşüyormuş.
CAM çıkışı geri görüş kamerasına bağlı. Diğer çıkışlar ne işe yarıyor?
IMG_20181005_163424.jpg
IMG_20181005_163428.jpg

Şuan aracımda JLD-H12 12INC 30CM ( 650W RMS 1500W MAX 4Ω ) bas mevcut ön iki kapıda Pioneer TS-G132CI 250W MAX. 40W NOM. 4Ω bir çift hoparlör var. Arka kapılardaki hoparlörler patladığı için yenisini alacağım.

Elimdeki amfi de JVC KS-ax4500
IMG_20181005_163605.jpg
IMG_20181005_163650.jpg
IMG_20181005_163643.jpg
IMG_20181005_163636.jpg

2.Soru: Arka kapılara 13 cm bir çift hoparlör almam gerekiyor bunun için tavsiye
3. Bence bu anfi 4 kapıdaki hoparlörü ve bas ı çalıştırmaz siz ne düşünüyorsunuz?
4. Başka hangi amfiyi önerirsiniz?
http://www.vatanbilgisayar.com/roadstar-rda-6150-4-kanal-3000-watt-oto-amfi.html bunu buldum işimi görür mü?

Merhaba,
RCA çıkışları teyp modeline göre değişiklik göstermektedir. Tüm çıkışların tam olarak ne işe yaradıklarını teybinizin kataloğunda yada modeline ait web dokümanlarında bulabilirsiniz. Temel olarak kullanılan ve işinize yarayacak çıkışlar;
- AUDIO (ses) grubundakiler
* F-L = Front Left (ön sol kapı)
* F-R = Front Right (ön sağ kapı)
* R-L = Rear Left (arka sol kapı yada bağaj aracınız hangi tip ise)
* R-R = Rear Right (arka sol kapı yada bağaj aracınız hangi tip ise)
Bu çıkışlar ses çıkışları olup aracınızın ilgili tesisatınıza yada varsa amfinize bağlanması gereken çıkışları izah eder.
*Aux = Harici bir ses oynatma kanalından gönderilen işlenmiş sinyali direk teybiniz üzerinden ses sisteminizde dinlemenizi sağlar. Yalnız gelen sinyalin muhakkak bir player(telefon, mp3/mp4 çalar olur vs. vs.) tarafından işlenmiş olması gerekir.

- 13cm hoparlör tavsiyesi olarak Pioneer TS-G1345R tavsiye ederim
- Modelini verdiğin mevcut amfin 4x130w yani totalde sana 520w güç sağlayacak ki buda günümüz şartlarında oto ses sistemlerinde oldukça düşük bir değer. Amfini değiştirmende fayda var. Eğer woofer kullanacaksan 4+1 kanal bir amfiye bakmanda fayda var derim.
- Marka olayına gelince özellikle önerebileceğim bir marka yok zira bütçene göre bu öneri değişecektir ama sierra, pioneer, jameson, sony tercih edebilirsin. Diğer markalar kötü mü? tabikide değil. Daha bir çok amfi üreticisi mevcut lakin çeşit olarak, hem fiyat hem model konusunda bu markalar daha önde durmaktadır.
- Son olarak Y kablo olayını ele alacak olursak, mevcut teybin 4 kanal çıkış vermiyorsa buna son kullanıcının ekstra yapabileceği bir şey yoktur. Mecbur Y kablo ile amfiye giriş yapıp 4 kanal olarak amfiden çıkışları alacak, hoparlörlere dağıtacaksın. Ses kalitesi düşüyor vs. denilme olayına gelirsek, ses kalitesi bu durumda amfiyin gücü kadar düşecektir. Çünkü sen burada teybin kendi amfisini değil harici amfini kullandığından dolayı sesteki düşme kriteri vs olayını pek fazla önemsemene gerek kalmıyor. Nihayetinde amfinin görevi bir nevi yükselteç olduğu için zaten senin hali hazırdaki düşük sesini daha güçlendirerek, yüksek seslerde mevcut yüksek wattlı hoparlörlerine gönderebilmeye yarayacaktır.

Özetlersek minimum 1500W bir amfi ve kaliteli bir pioneer hoparlör takımı sizin işinizi fazlasıyla çözecektir. Sağlıcakla kalın.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri