Ortak Sayaç Yardım Lütfen

osmandee

Üye
Merhaba Arkadaşlarım ,

Bu başlık daha önce açıldı buna eminim şimdiden özür dilerim sizlerden.. Ama zor durumdayım kafam karıştı iyice ortak sayaç olayını anlamadım ve bir çok örneğe rağmen hesaplayamadım lütfen yardım edin.

Ben kiralık eve taşındım ve bugün fatura geldi üst komşum ile ortak sayaç var. komşuda süzme saat var. Bilgileri versem bi siz bakarmısınız nedense adama güvenemedim..

Komşunun;

Süzme Saat Geçen Ay: 005849,552
Bu Ay: 006358,855

Fatura resminide attım arkadaşlar, ben anlayamadım onun payına ne kadar bana ne kadar düşecek. Lütfen yardımcı olurmusunuz. mümkünse en kısa yoldan hesaplaması varsa öğrenmek isterim. tek zamanlı sayaç yazıyor birde faturanın üstünde.

Teşekkür ederim. fatura.jpg

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Toplam 806 kw - komşunun harcaması 509.3 =296.7 seninki
X 0.412=122.21 TL senin vereceğin

1. Faturada eskı aydan kalmıs 240 tl borc görünüyor o sizele alakalı olmamalı.Onu ödettırın yoksa sizede rücu edılır ödenmezse elektriğiniz kesilir, açma kapama, faiz derken harcı borcunu aşar.
2. Ayrıca, faturada bir sözleşme gücü görunuyor.Abone sözleşmesini kim yapmıssa bu size/kıracıya kazık.Bununla birlikde elektrık kwh.1.90 tl.ye gelir. Bu fatura üzerınden,1.90 tl kwh bedeli = 207 tl suzme sayaca düşer.
Dediğim gibi, ev sahibi bulun, eski borcu hallettirin veeeeee, "sözleşme gücü ve 92. tl yi" sözleşmeden cıkartın veya sız bır an önce bu evden çıkın
Eskı borc , 240 tl olduguna göre bu ev bir ay kadar boş kalmış ve onuda ust katdakı suzme sayaclı daıre kullanmıs.Zaten bu ay onun payına 207 tl. düşmesi o borca yakındır.

tamam ben ev sahibine söyleyip sözleşeme gücünü hallettircem . teşekkür ederim saolun

1. Faturada eskı aydan kalmıs 240 tl borc görünüyor o sizele alakalı olmamalı.Onu ödettırın yoksa sizede rücu edılır ödenmezse elektriğiniz kesilir, açma kapama, faiz derken harcı borcunu aşar.
2. Ayrıca, faturada bir sözleşme gücü görunuyor.Abone sözleşmesini kim yapmıssa bu size/kıracıya kazık.Bununla birlikde elektrık kwh.1.90 tl.ye gelir. Bu fatura üzerınden,1.90 tl kwh bedeli = 207 tl suzme sayaca düşer.
Dediğim gibi, ev sahibi bulun, eski borcu hallettirin veeeeee, "sözleşme gücü ve 92. tl yi" sözleşmeden cıkartın veya sız bır an önce bu evden çıkın
Eskı borc , 240 tl olduguna göre bu ev bir ay kadar boş kalmış ve onuda ust katdakı suzme sayaclı daıre kullanmıs.Zaten bu ay onun payına 207 tl. düşmesi o borca yakındır.
Vermiş olduğunuz cevap için teşekkür ederim. Ev sahibi ile şimdi görüştüm yarın hallediyor eski borcu ve sözleşme gücünü.. Süzme saati kullanan komşum kaç W elektirik kullanmış ve onun payına ne kadar düşüyor efendim. Bana bunun hesaplamasını kısa yoldan öğretirmisiniz lütfen rica etsem.
Saygılar

yorumunuz için teşekkür ederim. Ama yazmış olduğunuz terimlerden hiç birşey anlamadım. komşuda şuan yanımda biz işin içinden çıkamadık. Ona güvenmediğim konusunda kendiside hak verdi bana :)

Fatura bedeli, 332 tl. sızın hesaba göre,296 + 122 = 418 tl ?Soruya cevap yazdıkdan sonra kendı faturalarıma bakdım.Ekım 2016 dan ıtıbaren bır sözleşme gücü konmus nasılsa görmedık, görmuyoruz.
Her ay, 20 tl cıvarında bir sorma ver ödemekteyız. Toplam sarfıyatım, 190 kwh. tutarı (kdv, sözleşme vs vs.) 80 tl, kiii ben bu tutar için fırtınalar estıryorum evde. 1 kwh bedelı paçal olarak .42 tl ye gelıyor.sizinki ise 1.9 tl.Ben, puant denılen çoklu (3 lü tarıfeden aboneyım)

Yukarıda komşunun endekslerini vermişsin.Komşun bu endekslere göre 509 kw kullanmış.
Faturada toplam 806 kw kullanılmış.Sen 806-509=297 kw kullanmışsın.

Faturaya göre 332tl/806kw=0,412 kuruş eder kw saati (algılı vergili)

Sen 0,412*297=122,364 tl ödersin kalanı komşunun.

@zeybek hocam merhaba;
eve gidince bende faturayı kontrol edeceğim ama bu sözleşme gücü olayı konusunda biraz daha bilgi verebilirmisiniz. Neye göre kw tutarı 1.90 tl ye fırlıyor.

@zeybek hocam merhaba;
eve gidince bende faturayı kontrol edeceğim ama bu sözleşme gücü olayı konusunda biraz daha bilgi verebilirmisiniz. Neye göre kw tutarı 1.90 tl ye fırlıyor.

Sözleşme gücü bedeli diye bir bedel yok konan bedel dağıtım bedeli. Bu tutar faturalardaki gizli zam aslında iletim firmasına ve kayıp kaçaklara vs ödenen para. kwh için 0.115254TL. Tek tarifeden elektrik kwh ücretiniz 0.216579 yani toplam: 0.331833/kwh. Bu tutarı toplam tüketiminiz 806kwh ile çarptığınızda 267.45TL, bunun üzerine fon, TRT, Tük Vergisi toplamınız 13.97 TL eklediğinizde 281.43TL KDV hariç %18 KDV'li ise 332 TL ödemeniz çıkmış. Yani 332/806kWh = 0.4119TL sizin bu faturadaki kwh maliyetiniz.

Dolayısıyla komşunuzun süzme sayacı 509.3kwh yazdığına göre 509.3x0,4119 = 209,78 TL komşunuzun payı ve geri kalan sizin payınız.

Burda bi noktaya daha dikkatinizi çekmek isterim. Normal şartlar altında evlerdeki sayaçların müstakil olması gerekiyor yani süzme sayaç kullanılamaz. Muhtemelen üst komşunuzun olduğu daire veya sizin daire kaçak olduğundan bu şekilde bir yola gitmiş ev sahibiniz.

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri