Ortak Sayaç Yardım Lütfen

2. Ayrıca, faturada bir sözleşme gücü görunuyor.Abone sözleşmesini kim yapmıssa bu size/kıracıya kazık.Bununla birlikde elektrık kwh.1.90 tl.ye gelir. Bu fatura üzerınden,1.90 tl kwh bedeli = 207 tl suzme sayaca düşer.
Sözleşme gücü ile elektriğin kwh bedelinin 1.90 tl ye geleceğini nasıl hesapladığınızı anlayamadım. Sözleşme gücü sadece güvence bedeli için önem arz eder, kwh bedelini etkilemez.

sözleşme gücü abonelik yapılan yerin projesinde gösterilen kurulu güçle alakalı bir durum ve bu faturada muhtemelen 6860 wat olarak yazılmış gibi duruyor yoksa 6860 kw gibi bir sözleşme gücüyle meskenin güvence bedeli yüz bin liralarda olacağı için hata farkedilirdi.

92 lira için ise bu bedel dağıtım bedelidir. 806kwh tüketim 0,115 tl birim bedel ile 92 lira çıkmaktadır.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Sözleşme gücü bedeli diye bir bedel yok konan bedel dağıtım bedeli. Bu tutar faturalardaki gizli zam aslında iletim firmasına ve kayıp kaçaklara vs ödenen para.

Daha önceki birim fiyatları hiç incelediniz mi gizli zam diye yorum yapıyorsunuz. Sektörün içindeki insanlar olarak vatandaşları gizli zam bu diye yönlendirirmek ortalığı karıştırmaktan başka hiç birşey değil. Yapılan giz zam değil tek olan bedelin ayrıştırılması. iletim bedeli kayıp kaçak bedeli yıllardır faturaların içerisinde var zaten.

Daha önceki birim fiyatları hiç incelediniz mi gizli zam diye yorum yapıyorsunuz. Sektörün içindeki insanlar olarak vatandaşları gizli zam bu diye yönlendirirmek ortalığı karıştırmaktan başka hiç birşey değil. Yapılan giz zam değil tek olan bedelin ayrıştırılması. iletim bedeli kayıp kaçak bedeli yıllardır faturaların içerisinde var zaten.

Sayın fthnl,

Normal bir vatandaş eline faturayı aldığında kwh bedelini 0.21, Dağıtım bedelini 0.11 olarak görüyor ise ve bu dağitim bedelinin hangi kalemlerden, nelerden olduğunu anlayamıyor ise bunun adı gizli fiyatlandırmadır ve şeffaf değildir. Üstelik sizde biliyorsunuzki bu şekilde örneğin kayıp kaçak bedellerine yasal olarak itiraz edilmesinin önüne geçilmiştir.

Bir dağıtım sistemi içerisinde kayıpların olması normaldir. Zira santralden çıkan elektrik trafolar ve iletim hatları üzerinden geçerek kayıplar ile iletilirler. Ancak kaçak olması normal vatandaşın suçu değildir. Elektrik doğası gereği çok kolay ölçümlenen ve kaçakların nerden nasıl olduğu çok kolay anlaşılabilen bir parametredir ve sadece sistem meselesidir. Bu sistemlerin düzgün kurulamadığında bu bedelleri tüm elektrik faturalarına yansıtmak Türkiye'nin rekabet gücüne ve insanlarımızın ekonomik seviyelerine zarar vermektedir.

Saygılarımla

Ek Bilgi olarak: Eğer bir zararın maliyetini karşılıyorsanız o zararın giderilmesi üzerine önlem almak üzere yeterli adımlar atmazsınız. Aşağıda sizler için bir grafik hazırladım. Dataları Dünya Bankasından aldım. (http://data.worldbank.org/indicator/EG.ELC.LOSS.ZS ) Ülkelere göre sistemdeki elektrik kayıp oranlarını veriyor. Birkaç ülke koyarak grafiği ben oluşturdum.
upload_2017-1-20_13-30-34.png
Dünya ortalaması açık yeşil, tahmin ettiğiniz gibi kırmızı olan Türkiye..

upload_2017-1-20_13-30-34.png

Ve, kayıp kaçagın önemlı mıktatrı Doğu ve Güney doğu Anadalu da kullanıcadan, aboneden tahsıl edılemıyen mıktarlardangelmektedır.Bunuda kumesdekı kaz olarak hepımız ödemekteyız.
Ben, Ege bölgesındeyım, bölgemdekı kaçak dogudan çok çok aşagıda ama bızdende sankı o oranda tahsıl edılemıyen kaçak varmış gibi ucretlendırme yapılmaktadır.
Ege bölgesının şirket ayrı, dogu bölgesindek işirket ayrı.Kaçaklar farklı olduguna göre demek kar zarada farklı. Gelgelelım herkesden aynı oranda sorma ver vergisi alınmaktadır.

Elektrık kwh bedelının 1.90 tl olması benım hesap yanlıslıgım, evet haklısınız. Ama ınsaf bır daıreden (aslında ıkı daıre) 90 tl kayıp kaçak bedelı karsılıgı sözleşme gücü vs vs ayrı bir ücret alınmasını kım adıl karsılıyor.
Her daırenın ayrı bır sayacı olması gerekıyor, evet bu, eketrık satan şirketın kontrolünde bır olay.Sayac okumaya gelen eleman görmuyormu o bınada ıkı daıre ve bır sayac var.Bir şekılde göz ardı edilmiş.
Bu arkadaslar kıs mevsimi dolayısıyle herhalde klıma, ısıtıcı vs fazla yuklendıler.Yoksa, ıkı dıareden 806 kwh aylık tuketım de normal değil.

Sayın OkanSGE

Dağıtım bedeli ve kWh bedelinin ayrı kalemler olması tamamen piyasanın serbestleşme çalışmaları ile alakalıdır. EPDK tarafından üç ayda bir yayımlanan birim fiyat listelerine bakarsanız bu bedellerin kendi içinde zaman zaman değiştiğini bununda dönemsel yatırımların finansmanıyla alakalı olduğunu görebilirsiniz. Bu bedeller yıllardır elektrik faturalarının içinde mevcuttu. Dağıtım bedelinin içine gömülmesi mevzusuda tamamen hukuksal ve muhasebesel açıdan tutarsızlığın önüne geçmek içindir. (Daha önce aynı bedeller farklı kalemler olarak faturada bulunmaktaydı ama yaşanan problemlerin önüne geçilmesi adına tekrar bu hale getirildi.) Hali hazırda avrupdaki elektrik fiyatlarını incelerseniz hemen hemen aynı bedellerin alındığınıda göreceksiniz. Benzini avrupa ülkelerine göre pahalı kullansakta elektrik için bu çok fazla geçerli değil.
Kayıp kaçak mevzusu ve özellikle doğudaki kayıp kaçak miktarının elektrikle alakalı açıklanamayacak bir mevzu olduğunu şu an ülkemizin bulunduğu siyasi durumdan da anlaşılabilir orası apayrı bir mevzudur.

Ama işin içinde olan bizlerin ve haberleri halka duyurmakla görevli medyanın bu tarz konuları spekülasyon yöntemi olarak kullanarak (gizli zam haberleri yüzde 1000 zam yapıldı haberleri gibi) farklı yerlere çekme arzusu olan kişilere hizmet etmekten ve halkın beynini bulandırmaktan öteye geçmez.

Bazı şeylere çözüm bulmak için tabiki tartışmamız lazım ama spekülatif konular üzerine değil de özellikle bu forumu okuyan gençlere ve sektör çalışanlarına yol gösterici şekilde olması daha önemli olacaktır.

Sayın OkanSGE

Dağıtım bedeli ve kWh bedelinin ayrı kalemler olması tamamen piyasanın serbestleşme çalışmaları ile alakalıdır. EPDK tarafından üç ayda bir yayımlanan birim fiyat listelerine bakarsanız bu bedellerin kendi içinde zaman zaman değiştiğini bununda dönemsel yatırımların finansmanıyla alakalı olduğunu görebilirsiniz. Bu bedeller yıllardır elektrik faturalarının içinde mevcuttu. Dağıtım bedelinin içine gömülmesi mevzusuda tamamen hukuksal ve muhasebesel açıdan tutarsızlığın önüne geçmek içindir. (Daha önce aynı bedeller farklı kalemler olarak faturada bulunmaktaydı ama yaşanan problemlerin önüne geçilmesi adına tekrar bu hale getirildi.) Hali hazırda avrupdaki elektrik fiyatlarını incelerseniz hemen hemen aynı bedellerin alındığınıda göreceksiniz. Benzini avrupa ülkelerine göre pahalı kullansakta elektrik için bu çok fazla geçerli değil.
Kayıp kaçak mevzusu ve özellikle doğudaki kayıp kaçak miktarının elektrikle alakalı açıklanamayacak bir mevzu olduğunu şu an ülkemizin bulunduğu siyasi durumdan da anlaşılabilir orası apayrı bir mevzudur.

Ama işin içinde olan bizlerin ve haberleri halka duyurmakla görevli medyanın bu tarz konuları spekülasyon yöntemi olarak kullanarak (gizli zam haberleri yüzde 1000 zam yapıldı haberleri gibi) farklı yerlere çekme arzusu olan kişilere hizmet etmekten ve halkın beynini bulandırmaktan öteye geçmez.

Bazı şeylere çözüm bulmak için tabiki tartışmamız lazım ama spekülatif konular üzerine değil de özellikle bu forumu okuyan gençlere ve sektör çalışanlarına yol gösterici şekilde olması daha önemli olacaktır.

Sayın fthnl geçen sene elektriğin kilowatsaatine toplamda 0.39 TL ödüyordum bu sene 0.41 TL geçen günlerde ismi lazım değil biri demeç vermişti elektrik fiyatlarına indirim yapıldı diye neye yapıldı sorarım size.

Say
Sayın OkanSGE

Sayın Fthnl,

1- Yanlış anlama olmasın ben siyasi olarak herhangi bir noktaya temas etmedim.Demek istediğim konu kayıp kaçaktan oluşan maliyetleri tüm tüketime yansıtıp ödettiğiniz zaman bu zararı gidermek üzere etkili bir işlem yapılamıyor. Bu rakamlardan belli.
2- Dağıtım bedeli ve hesaplamaları faturada tam olarak belirtilmediği sürece birkaç kalemden oluşan bu bedel gizli bir bedeldir. Tüketicilerin bu faturayı oluşturan temel maliyet faktörlerini bilmesine hakkı vardır.
3- Yanlış anlaşılmasın, Kayıp kaçak bedelinin tüketiciye yansıtılması diğer ülkelerde olduğu gibi normal bir durumdur. Ancak ülkemizde diğer ülkelerin tersine bu bedel maalesef çok belirgin bir şekilde düşme değil artış göstermiştir. Buda gizli zammın nedenidir.

Saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,905
Son üye
smartnet

Yeni konular

Geri