Orta gerilim arizasi

jamperleri kontrol edin.hattaki durdurucu direklerdeki jamperleri açın gece izolatör kontrolüne çıkın. muhtemelen izolatörler çatlamış veya kırılmıştıır aradan kaçırıyordur.sonrasında sıra sıra jamperleri bi uçtan başlayarak her bi durdurucu direkte hattı besleyin açıyorsa sorun o direktedir kesinlikle faz toprak arızası var bu yüzden röle açıyor.bu güne kadar karşılaştığım sorunlar bu terimler üzerineydi umarım yardımcı olurum SAYGILARIMLA.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaslar merhaba, yaklasik olarak 12km lik orta gerilim hattimiz var hat basinda direk tipi ayirici sigortali sonrasinda binatipi kabin(topraklamali ayirici, ölçüm, kesici) sonrasinda 12km hat sonunda ise bir kesici ve trofo sorun surda meydana geliyor bu hat basinda bulunsn kesici haftada enaz 3veya 4 defa aciyor bazende sigortada atiyor okadar alisilmiski bu durum neyse en son kesici acmasinda role toprak arizasi var resetleniyor kesici tekrar kapatiliyor 5 veya 6 saniye sonra kesici tekrar aciyor role yine toprak ikazi veriyor sonrasinda hat kontrol ediliyor agac degmesine bikac suphelenilen izalatore bakilyor sorun gorunmuyor sonra tekrar kesici kapatiliyor sorun yine ayni role toprak arizasi veriyor role devre disi birakilarak kesici kapatiliyor kesici kapaniyor yanliz birsure sonra tek fazda sigorta atiyor. Sigorta degisimi yapilip role devreye alinip kesici tekrar kapaniyor kesici tutuyor ve cok uzun bir sureden sonra kesici tekrar aciyor
Simdi roleyi devreden almak tambir aptalik ama roleyide kontrol etmek gerir diye dusundum gorunuyorki hatta bir sorun var catlak veya geciren bir izalatoru nasil tespit ederiz sizler boyle arizalar en kisa yoldan nasil cozume kavusturuyonuz hepinize teşekkür ediyorum

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.
upload_2014-8-19_14-14-11.png

sabaha karşı oluşmuş yine bir kesici açması grafiği paylaştım yorumlarınız beklerim isteyen olursa role ayarlarını da paylaşablirim

ve

2 ekiple hattı, iki uçundan kontol etmekde fayda var uğraştırır ama en azından hattan emin olup arızayı başka yerde ararsınız röle ayarlarını kontrol ettirin kesiciylede fazla uğraşmayın zaten kaç kısa devre açma kapaması var

topraklı ayırıcıyıda kontrol edin , hatta Parafudr varsa onlarıda kontrol edin

Hocam merhaba,

yaklaşık 9 km lik 31,5 kv hattımız mevcut. 3 senedir faaliyette olan bir santraliz. Ve günde min 3 kere max 15 kere og kesicimiz toprak hatadan açma yapıyor. hattı gezdim. fotoları ekte gönderiyorum. ayrıca tedaş fider sepamındaki açmalar şu şekilde;

Açma1,

1. 34A
2. 69A
3. 76A

Açma 2,

1. 79A
2. 28A
3. 24A

Açma 3,

1.103A
2. 83A
3. 53A

Açma 4,

1. 52A
2. 98A
3. 73A

Toprak hatadan açıyoruz. Toprak hata da diyelim ki fazın birine dal değiyor. O faz 0 A olarak göstermez mi? Onun haricinde hatta gözle görülür sıkıntılar 3 -5 tane ama sadece toprak hataya sebebiyet verecek olan ağaç yaklaşmasıdır. İzolatörün kırık olması sıkıntı oluşturmaz diye tahmin ediyorum. Tabii yalıtımı zarar görmediyse.

Ekli dosyalar

• hat kontrolü.rar
    6.7 MB · Görüntüleme: 29
Hocam merhaba,

yaklaşık 9 km lik 31,5 kv hattımız mevcut. 3 senedir faaliyette olan bir santraliz. Ve günde min 3 kere max 15 kere og kesicimiz toprak hatadan açma yapıyor. hattı gezdim. fotoları ekte gönderiyorum. ayrıca tedaş fider sepamındaki açmalar şu şekilde;

Açma1,

1. 34A
2. 69A
3. 76A

Açma 2,

1. 79A
2. 28A
3. 24A

Açma 3,

1.103A
2. 83A
3. 53A

Açma 4,

1. 52A
2. 98A
3. 73A

Toprak hatadan açıyoruz. Toprak hata da diyelim ki fazın birine dal değiyor. O faz 0 A olarak göstermez mi? Onun haricinde hatta gözle görülür sıkıntılar 3 -5 tane ama sadece toprak hataya sebebiyet verecek olan ağaç yaklaşmasıdır. İzolatörün kırık olması sıkıntı oluşturmaz diye tahmin ediyorum. Tabii yalıtımı zarar görmediyse.

sorununuz nötr bara dirençlerinde

toygar 55 gönderdiğin grafiklere göre a fazında açma yapıyor
arıza akımları birbirine yakın ise arıza noktası aynı yerdir.
geçen kısa devreden aşağı yukarı arıza noktasını tespit edebilirsin

tesla 28200 toprak hata akımlarını öğrenebilir miyiz?
Arıza akımları hata akımları için verdiğin açma değerleri çok düşük
röle markası ne? akım trafosu oranları ne? Kaynağa mesafeniz ne?
Arıza akım değerleri için faz akımları dengeli görünüyor.
röle ayarları faz dengesizliğinden dolayı açmaya da ayarlı olabilir. Dengesiz fazlarda ki akımları röle toprak değerinde gösterir.
Gönderdiğiniz fotoğraflarda hattınızda bulunan direkler alimanda olmadığı için askı tipi izolatörler dönüş noktalarında direğe yaklaşmış. Bu yaklaşmayı önlemek için yanlış görmedi isem 2 baklalı k1 izolatör kullanılmış, en az 3 bakla olmalı.(Bu atlama mesafesi için yeterli değil. Hat tertibi raven sanırım (yanılmıyorumdur heralde)

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri