orta gerılımde yapılan kompanzsayon hakkında bılgı

sdag

Üye
arkadaslar merhaba, bılındıgı uzere orta gerılımde de kompanzasyon yontemı var, bu yontemın sısteme olumlu ve olumsuz etkılerı neledır? ag de yapmak yerıne og de kompanzasyon yapmak daha mı elverıslı veya avantajlı... bu konuda yorumlarınızı ogrenmek ve bılgı sahıbı olmak ıstıyorum, sımdıden tesekkurler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
ben 5-6 tane büyük tesise gittim ve kompanzasyon alçak gerilimde yapıldığnı gördüm yüksek gerilimde kompanzasyon görmedim hem işletme ve kontrol açısındanda zor olacağı kanısındayım araıza ve bakımlarda sistemi komple kapatma gerekecek müdahale etmek için.

evet bende bastabu mantıkta dusundum ancak, hanı ustunluk durumumu soz konusu dıye bı danısmak ıstedım, sonucta ag de yapmak ve ag de mudahale etmek bence de kolay ve kullanıslı nıye gıdıp og de yaparlar dıye merak da ettım acıkcası...

benim bu konuda sadece şöyle bir bilgim var.
ENH gerilim düşümünü engellemek için OG'de ve YG'de kompanzasyon yapılıyor.
mesela yaşadığım yerde 380kV YG kapasitör tesisi var.
mu9s4.jpg

yukarıdaki resimde direğe montajı yapılmış olan kompanzasyon sistemi değil direk üstü kesiciye benziyor

arkadaslar merhaba, bılındıgı uzere orta gerılımde de kompanzasyon yontemı var, bu yontemın sısteme olumlu ve olumsuz etkılerı neledır? ag de yapmak yerıne og de kompanzasyon yapmak daha mı elverıslı veya avantajlı... bu konuda yorumlarınızı ogrenmek ve bılgı sahıbı olmak ıstıyorum, sımdıden tesekkurler
sn.sdag,
OG motorların çoğunlukta olduğu işletmelerde genellikle OG de kompanzasyon yapılmaktadır.İşletmemizde 3300V, 1,5 MVAr lik kompanzasyon 15 yıldır sorunsuz çalışmaktadır.

arkadaslar fıkırler ıcın tesekkur ederım, az cok kafamda sekıller olustu saolun, ttkatım arkadasım, işletmenız eresı acaba, ögrenebılır mıyım

arkadaslar fıkırler ıcın tesekkur ederım, az cok kafamda sekıller olustu saolun, ttkatım arkadasım, işletmenız eresı acaba, ögrenebılır mıyım
sn.sdag,
Taşkömürü İşletmesi
kolay gelsin

Kompanzasyon için kademe gerekmiyorsa OG kompanzasyon daha ucuz ve daha uzun ömürlüdür.

Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri