oransal seviye kontrol sistemi inverter çalışması

yavuz31

Usta Üye
scheneider atv 312 skoç tipi buhar kazanına su basan pompa oransal seviye kontrol sistemi ile çalışmakta referans port 4-20 mA 45 hz altında su az basılıyor dolayısı ile motorun ömrü açısından 30 hz altına düşememekteyiz kazan su seviyesi istediğim noktaya geldiğinde invertere yaptığım ayar ile 1 dak sonra kendini rdy durumuna getirerek stop etmekte diğeri ise şu ilk çalışma sistemine kumanda eden transmitter ve alt limit alarmı olan seviye elektrotlarının (ea20) arasına tağdiye cihazı (şamandra) takılacak alt seviyede civayı kapsül içerisinde kontaktan ayırarak (LI5) LOJİK İNPUTA 24 voltu kestirerek inverteri 50 hz nominal seviyeye geldiğinde lojik inputa 24 volt vererek sistemi on/off dan oransala teslim etmek max seviyede ise max alarmı verip (LI1) ileri yöne 24 voltu keserek inverteri stop etmek sureti ile referans anahtarlama ile kontrol etmek tağdiye yani şamandra olası oransal bozuklukta ve suyun az basılması durumunda kazanın kavrulmaması için 3 cü emniyeti için düşünüyorum arkadaşlar bu sistem için farklı bir teorisi veya açıklaması olan veya 4 cü emniyet ekleyecek olan veya (PID) tavsiye edecek varmı PID e gerek varmı sizce fikirlerinizi önemsiyorum

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Şimdi sevgili Yavuz kazan deyip emniyeti basite almıyacaksın.Dha önce böyle bir uygulama daha dogrusu 3 tane yaptım.
1-Kojenerasyon sisteminde egsoz gazından buhar kazanı kontrolü
2-Buhar kazanı su kontrolü
3-Ekomizer kontrolü

Şimdi kazanda tağdiye cihazlarına sürücü 24 v ile kumanda etmeni istemem çünkü zamanla sorun yaşıyacaksın bu yüzden ac voltajdan şaşma on/off sistemi ile işini rahatlıkla yapabilirsin.Kazanlarda 2 adet tağdiye cihazı oluyor ek olarak koruma aklıma gelen
su min seviyesinde bir zaman rölesi çektirmen.Pompa max devirde kazana baacagı zaman bellidir.Olurdu bu zaman içerisinde dolu sinyali alamazsan zaman rölesi koruma moduna geçersin.Ben 2 tağdiye oldugu için buna gerek duymadım açıkcası

sayın samet_748 açıklamalarınızı önemsiyorum tağdiye cihazından 24 volt çalıştırmak sorun olabilir haklısınız bunu yerine role yada zamana rolesi çektirmek daha mükemmel ancak tağdiye cihazları zamanla kalkıyor artık iş tamamen oransalla dönüyor yani transmitter olayına benim tağdiyeden kastım aslında oransal sistem olaki bozuldu bu dururmda koymamamız gereken ama tehlikesine istinaden tedbir amaçlı oalarak tağdiye cihazı koymaktır ki buna rağmen her 2 sistem bozulsa dahi en alt seviyede ea20 dediğimiz seviye elektrotlarının kumanda ettiği sıvı seviye rolesi sistem alarm veriyo su kontrolü için ssr,transmitter,ve seviye göstergesi,transmitter diğer adıyla spirax sarconun yada ayvazın oransal seviye kontrol cihazı,baca ve buhar için pt100,sistem emniyet presostatı 2 ad,emniyet ventilleri,ekonomizer için pt100 ve klepe emniyetleri v.s

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,970
Son üye
Liliane

Yeni konular

Geri