Optokuplör Yardım!!

vözvölö

Üye
Arkadaşlar bu devrede J1 ANAHTARI YERİNE TCST2103 KULLANMAK İSTERSEK DEVREDE NASIL BİR DEĞİŞİKLİK YAPMAMIZ LAZIM?

Not: Paylaşılan resim dosya paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Bu arada giriş voltajı 7V-5V arası değişiyor.

bu kadar basit bir konunun neresinde takıldınız gerçekten anlamadım.

bu kadar basit bir konunun neresinde takıldınız gerçekten anlamadım.
optokuplörü datasheetinde belirtildiği gibi dvereye bağladım ancak devre lineer bir şekilde çalışmadı. genel olarak çalışır gibi gözükse de arada açmıyor arada açık kalıyor. tam bi düzene sokamadım. o yüzden bi yerlerde bi şeyleri yanlış yaptığım düşüncesiyle konuyu foruma taşıdım.

bağlantı şeklinizi paylaşır vede ne yapmak istediğinizi acıklarsanız yardımcı olmaya çalışırım

benim motosikletimin ateşleme devresi j1 anahtarı diye tabir ettiğim anahtar platin. ben platinin yerine tcst2103 kullanmak istiyorum. neden tcst2103 dersen elimde o var. başka bi iş için almıştık elimizde fazladan kaldı. bu elemanı kulllanmak için yukarıdaki devreyi yaptım ama düzgün çalışmıyor. nerde ne yanlış yaptım onuda bilemedim.

sistemde akünün calışma esnasında gerilimi düserse sorun olurki daha shette lm2940 input voltajı 6 volt altında olmamalı bunun için girişteki kapasiteyi 100 uf filan yapıp deneyiniz
ayrıca bu optokuplor için ısık kapanı yapmalısınız dışarıdaki ışıklara duyarsız olmalı yoksa kararsız calısır

lm2940 da input voltajını 5V a kadar düşürüp çıkış voltajını ölçtüğümde 4,8V civarında çıkış veriyor.. sanırım sorun çıkarmaz diye düşünüyorum. zaten voltajın 5V olduğu zamanlar sadece akünün zayıf olduğu zamanlarda ilk çalışma anı, motosiklet ilk startı yaptıktan sonra kolay kolay 6v un altına düşmez voltajım.. dediklerini yapıp tekrar deneyeceğim. bakalım ne olacak

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,844
Son üye
mehmet.ali.turhan.99@gmai

Yeni konular

Geri