Opamp offset pini? Lm358 vs 741?

beradi06

Üye
opamp ile karşılaştıcı devre yapacağım. Ama opamplardaki şu offset pininin ne işe yaradığını anlamadım. Şimdi input pinlerinden birine ldr, birine pot bağlayacağım. Ldr değeri pot değerinden fazla olunca çıkışa verilen gücü 0 yapacak. Eğer değilse 1 yapacak. Anladınız sanırım. Ancak çıkış pininden sinyal olarak 1.5 volttan fazla olması lzm motor sürücüyü(l298n) tetiklemesi için. Bu devre için opampın offset pinlerine ne bağlamalıyım? Offset pinlerini boş bıraksam olmaz mı? Ve bunun için lm358 mi tavsiye edersiniz 741 mi?

LM358 kullan, 741 e göre daha modern bir opamp ve offset ayarı gibi detaylarla uğraştırmaz.

741'in artık sadece tarihi ve nostaljik bir önemi var, yeni devre tasarımında onu kullanan yok.

Sağolun. Yani offset pini boş bırakılabilir mi? Lm358 daha iyiyse tamam. Çünkü ben de opamp dendi mi aklıma lm358 gelen biriyim. Ama nereye baksam her arduino devresi veya şematik vs. 741 kullanılıyor. Opampla ilgili çoğu yerde 741 var.

onlar amca,dede yaşında insanların işleri arada bir kaç ergen görürsün onların amca ve dedelerinin işleri onlar...

Ben uçuk kaçık işlerim için genellikle OP ya da OPA serisi opamplar kullanmaktayım.
Her ne kadar bu kadar uçuk opamplara gerek duyulmasa da, belki tavsiyem birilerinin dikkatini çekebilir.
http://www.ti.com/lit/ds/sbos008/sbos008.pdf
OPA.png

Devre hassasiyetine göre bu gibi ekipmanlara da ödenecek ücretler haliyle fazlaca olabilmektedir.
Bu sebeple yıllar önceden bir yığın para ile almış olduğum bu op-amplardan biraz daha elimde kalmış :D
IMG_1264.JPG

Yanda görülen 2 adet orijinal LM 308 ler de bu gibi amaçlarıma hizmet etmekte idiler.
Yıllar sonra elimde 2 tane kalmış olup kullanmaya kıyamıyorum :D

Yüksek doğruluk gerektiren uygulamalar için kullanılıyor offset pinleri. Böyle bir durum yoksa o pinleri boş bırakabilirsin.

Mesela ölçü aleti girişinde bulunan bir 741 için bu offset ayarını yapmak mantıklı olur. Tabi 30 sene önce mantıklı olurdu. Günümüzün modern opamp'leri offset hatası çok küçüktür, buna gerek yoktur.

741 dandik multimetrelere konuyor san ki:
DT-838 Multimeter IMG_0852 (1024x768).jpg

fotoyu hesap makinası ile çekmişler...
dandik dediğim de LM358 var...
2018-02-08 23.52.26.jpg
2018-02-08 23.53.55.jpg

Yani lm358i olduğu gibi komparator olarak kullanabilirim. Öyle mi?

Evet kullanabilirsin. Deneylerini yap ve istersen sonuçları da burada paylaş. Hem kendin daha iyi öğrenirsin hem de başkalarına da yardım etmiş olursun :)

Teşekkürler. Bu arada opampın kazanç olayı ile evirmeyen kazanç devresi ile voltajı fln mı yükselyitoruz?

Çünkü aynı işi komparator entegre olan lm393 ile yapmıştım. Olmadı. Sonuçta bu şekilde çalışan ldr , mikrofon sensör modülleri(5 tl olanlar) hepsi lm393 kullanıyor. Ve arduino ile gayet iyi 5 volttan çalışıyor. Ama bende olmadı potları çeviriyorum, masa lambasını ldr'nin dibine sokuyorum çıkış pininde sonuç yok. Bende opamp kullanayım dedim.

Proteusta bile çıkıştan 0.01 volt kadar birşey alıyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,961
Son üye
omr70

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler